Ne așteaptă scumpiri cu 40% la raft, din cauza secetei: Carnea de porc, cerealele și mierea deschid lista majorărilor
Ne așteaptă scumpiri cu 40% la raft, din cauza secetei: Carnea de porc, cerealele și mierea deschid lista majorărilor
Seceta pune în pericol producția alimentară din România. Efectul ar urma să fie unul semnificativ, pe care românii îl vor regăsi în prețuri: carnea de porc, cerealele și mierea ar urma să coste cu până la 40% mai mult decât anul trecut.
În România, seceta provoacă pagube enorme producției de alimente. Experții dau vina pe lipsa precipitațiilor. Reprezentanții producătorilor anunță că ”Vor creşte preţurile produselor”.
„Seceta a avut un impact atât asupra culturilor de toamnă, adică a grâului şi orzului, cât şi asupra rapiţei, dar va avea repercusiuni şi asupra culturilor de primăvară, în special porumbul şi floarea soarelui”, spune Alina Creţu, directorul Asociaţiei Producătorilor de Porumb din ţară.
„Este posibil să existe o creştere semnificativă a preţului produselor de bază, dar şi al celor procesate” conform acesteia.
De asemenea, şi carnea de porc s-ar putea scumpi. Fermierii nu şi-au revenit încă din recenta creştere a preţurilor la energie, iar, în urmă cu cinci ani, pesta porcină a reprezentat o lovitură majoră pentru industrie, amintește Rador.
„În România producem doar 20-25% din consumul naţional de carne de porc proaspătă. Suntem şi mai îngrijoraţi pentru că de fiecare dată când apar urgenţe de secetă, furajul se scumpeşte”, spune Ioan Ladosi, preşedintele Asociaţiei Române producători de porci (Apcpr).
„Dacă nu reuşim să acoperim costurile, multe firme vor da faliment”, spune Ladoşi.
Nu numai carnea de porc, ci şi floarea-soarelui suferă din cauza efectelor devastatoare ale schimbărilor climatice.
„Seceta a făcut ravagii la culturile de floarea soarelui”, relatează un apicultor din judeţul Iaşi. „N-a mai plouat din luna mai, când oricum a plouat foarte puţin, poate cinci litri de apă pe metru pătrat” a continuat el.
Apele Române, apel la raționalizarea apei: Să nu fie udate grădinile, să nu fie umplute piscinele
Riscul este atât de mare încât Administraţia Naţională a Apelor din România a definit ca fiind „necesară” o raţionalizare a utilizării apei, evitând astfel udarea grădinilor şi reumplerea piscinelor.
Chiar şi acolo unde există surse locale de apă, acestea nu pot fi direcţionate cu uşurinţă acolo unde sunt necesare.
Apa din rezervaţia Stânca-Costeşti, de exemplu, nu poate fi folosită în câmpurile agricole din jur din cauza inadecvării bazinelor intermediare, sau a operatorilor care gestionează canalele agricole.
În urmă cu o săptămână, ministrul Mediului, Tanczos Barna, a declarat că rezervoarele strategice ale României sunt pline în proporţie de 68%, în timp ce, în prezent, 70% din ţară suferă de secetă. Ministrul se teme că va fi necesară chiar şi raţionalizarea apei potabile, mai arată sursa citată.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]
Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal
Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]
Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei”
Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei” Maia Sandu afirmă că inițiativa legislativă privind unirea Republicii Moldova cu România, lansată de S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, are ca scop „discreditarea ideii de unire”. Ea afirmă că proiectul, adoptat tacit […]









