Modernizarea drumului județean DJ 107 V, Sânmiclăuș – Alecuș – Fărău: Ultimele etape înainte de asfaltare. Când se va finaliza proiectul
Modernizarea drumului județean DJ 107 V, Sânmiclăuș – Alecuș – Fărău: Ultimele etape înainte de asfaltare. Când se va finaliza proiectul
Drumul județean DJ 107 V, care leagă localitățile Sânmiclăuș, Alecuș și Fărău, este într-o fază avansată de modernizare, conform informațiilor furnizate pentru ziarulunirea.ro, de Marius Hațegan, vicepreședintele Consiliului Județean Alba. Proiectul, cu o lungime totală de 12 km, se apropie de finalizarea lucrărilor de consolidare a terasamentelor și de pregătire pentru asfaltare.
„În prezent, se lucrează la partea de terasamente, cu aplicarea unui strat de piatră spartă, care reprezintă ultima etapă înainte de asfaltare. Urmează să avem primul strat de asfalt pe toată lungimea de 12 km, până la sfârșitul anului” a declarat vicepreședintele Consiliului Județean, Marius Hațegan.
Lucrările includ și consolidarea zidurilor de sprijin, amenajarea rigolelor și finalizarea podețelor. Zidurile de sprijin și rigolele sunt în curs de execuție, iar podețele necesare sunt deja finalizate. Aceste componente sunt esențiale pentru asigurarea durabilității și funcționalității drumului.
Constructorul a asigurat că primul strat de asfalt va fi aplicat pe întreaga lungime de 12 km până la sfârșitul anului. Termenul de finalizare, conform contractului, este în luna iulie a anului viitor, dar lucrările progresează conform planului.
Vicepreședintele Consiliului Județean Alba, Marius Hațegan, a subliniat importanța acestui proiect și a exprimat optimismul că lucrările vor continua într-un ritm susținut, asigurând finalizarea la termenul stabilit.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
FOTO | Lucrări în ritm alert la Teiuș: Se intervine la acoperișul sălii de sport din oraș și la zonele de acces
Lucrări în ritm alert la Teiuș: Se intervine la acoperișul sălii de sport din oraș și la zonele de acces La Teiuș, lucrările continuă în ritm alert. Zilele acestea se intervine la acoperișul sălii de sport și la zonele de acces ale acesteia. Citește și: FOTO | Centrul de tineret cu bazin de înot, sală […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Curier Județeanacum 4 zile
Molnar Bianca, albaiulianca șefă de armă, pe arma Geniu, a Școlii Militare de Maiștri Militari și Subofițeri „Basarab I” din Pitești. Ce medie a avut absolventa
-
Curier Județeanacum 3 zile
Cine este bărbatul găsit DECEDAT în apartamentul de pe B-dul Transilvaniei, duminică după- amiază
-
Curier Județeanacum 4 zile
29 iulie 2024 | ZIUA Imnului Național al României, sărbătorită la Alba Iulia. Ceremonial organizat în Piața Tricolorului. PROGRAM