Ziarul Unirea

Moartea stârneşte concurenţa între firmele din Alba Iulia

TECHNOVA - Înlocuiește-ți centrala

Este vorba, evident, de firmele care prestează servicii funerare

    Grea viaţa în România ultimilor ani. Dar nici cu moartea nu e mai uşor. Cu toate că se ştie, românul nu se zgârceşte când e vorba de nuntă, înmormântare sau botez. Adică, împrejurările unde poate fi văzut şi „analizat” de comunitatea în care trăieşte.
Sub lacrimile şi tristeţea unei înmormântări se ascund însă, de regulă, poveştile unor afaceri profitabile. Spre exemplu, un bolnav (sau o victimă a unui accident) se stinge din viaţă în ciuda eforturilor disperate ale medicilor. Tot spre exemplu, decesul survine pe o secţie, undeva în Spitalul Judeţean de Urgenţă Alba Iulia. Din acest moment se declanşează competiţia între societăţile ce prestează serviciile funerare în Alba Iulia. Trupul neînsufleţit este depus la Laboratorul de Medicină Legală – Morga spitalului. Până la morgă, aparţinătorii îndoliaţi sunt informaţi de…persoane binevoitoare despre oferta serviciilor funerare din Alba Iulia (numerele de urgenţă ale acestora) fie găsesc oferta acestor societăţi (o parte dintre ele, ce-i drept) expusă la intrarea în morgă. Pe de altă parte, dacă omul a murit în propria sa casă, de multe ori preoţii sunt sfetnici buni şi în îndrumarea aparţinătorilor îndoliaţi către o societate de pompe funebre.
Dacă familia răposatului are o situaţie financiară precară (şi oricum funeraliile vor fi oficiate undeva în afara municipiului) îmbălsămarea (conform normelor europene) se poate face în incinta Laboratorului de Medicină Legală Alba, contra unei sume de circa 75 de lei, bani plătiţi la casieria spitalului. Pentru orice serviciu de îmbălsămare efectuat oriunde altundeva decât în incinta spitalului, preţul creşte.
În schimb, dacă familia îşi permite (financiar), poate apela la unul dintre numerele de telefon aflate pe traseu şi îşi va revedea mortul doar la… priveghi, frumos îmbrăcat, îmbălsămat şi aşezat într-un sicriu de 1,2,3,4…etc stele, în funcţie iarăşi de buzunar.
Pe piaţa serviciilor funerare din Alba Iulia există un lider de necontestat, cu servicii şi preţuri pe măsură. În jurul acestuia mai gravitează vreo trei alte societăţi care asigură servicii funerare şi care se zbat pentru supravieţuire (profit din servicii mortuare). Deşi acestea se străduiesc să practice preţuri sub concurenţă, competenţa lor se termină la intrarea în cimitir, atunci când locul de veci al răposatului este pe undeva în cimitirul municipal (Maieri) sau Chip. De la poarta acestor cimitire, răposatul este preluat de firma care administrează locurile de veci iar pentru toate serviciile prestate (închiriere capelă, capac frigorific, dus/coborât sicriul, săpatul gropii) se plăteşte din nou. Şi aceasta este valabil doar în cazul în care familia răposatului nu recurge din start la serviciile acestei firme. Pe de altă parte, firmele mai mici de pompe funebre au ceva profit atunci când este vorba de transportul răposatului cu maşina pe distanţe mai lungi sau atunci când funeraliile se oficiază în satele şi comunele din jurul municipiului.
În funcţie de serviciile oferite, pachetele sociale de servicii funerare costă de la 300 lei până la vreo 1110 lei. În funcţie iarăşi de solicitări şi de finanţele aparţinătorilor. De exemplu, una dintre firme, de circa 300 de lei oferă un sicriu complet echipat, crucea de lemn cu plăcuţa inscripţionată şi bonus, transportul gratuit al sicriului. La aceeaşi ofertă, cei care nu se descurcă cu decedatul, trebuie să mai achite 390 de lei pentru „scos decedat din casă, pregătirea de înmormântare, săpat groapă şi lăsat în groapă”. Pentru atragerea clientelei, o altă firmă oferă tot felul de bonusuri – inclusiv aranjamente florale sau o coroană, gratuite. Evident, pe lângă toate acestea, o înmormântare presupune o mulţime de cheltuieli suplimentare (legate de pomană, oficiatul slujbei etc) cheltuieli cunoscute în amănunt doar de cei care au trecut prin tristeţea pricinuită de decesul unui apropiat.
Cuantumul ajutorului de deces în 2011, stabilit potrivit Legii bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2011 a fost de 2.022 de lei în cazul decesului asiguratului sau pensionarului şi de 1.011 lei în cazul decesului unui membru de familie al asiguratului sau pensionarului. Suma i se va da celui care dovedeşte că a plătit pentru cheltuielile de înmormântare (aparţinătorului sau firmei care s-a ocupat de funeralii). Deci, oricum, o societate de pompe funebre are asigurată dintr-o înmormântare, minim suma decontată de statul român.

ELIT

Nicoleta IDITA-TOMUŢA

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

42 Comentarii

marina 5 ianuarie 2012 at 22:41

..si totul cu concursul consilierilor locali indiferent ca sunt pdl, psd, pnl, sau de unde dracu or mai fi ca numa cu cele crestinesti nu le au, totul pentru victorie totul pentru jefuire cetateanului de rand …le doresc sa se bucure de serviciile deosebite pe care le ofera societatea funebra pe care o pastoresc cu primarul ,prefectura si toti angajatii ,slugi obediente

hades 6 ianuarie 2012 at 8:10

Albaiulieni,cetateni umili,dar onesti,nici in mormant nu o sa aveti parte de linistea somnului de veci ,atata timp cat cimitirul municipal este exploatat de administratorul corona cu binecuvantarea primariei….am fost martor la o situatie ,hilara ca „spectator” ,dar totusi tragica; …pentru un loc in cavou s-a cerut 10.000 ron,dar la coborarea sicriului in cavou ,acesta mai avea un „locatar” care nu avea vreo legatura de rudenie cu raposatul in cauza . Ce zici d-le primar!!!

babin 6 ianuarie 2012 at 8:36

Poate ne explica administratorul de la CORONA de ce nu emite factura decat pentru sicriu,desi incaseaza servicii complete la cerere,iar la lucrari funerare inbaza unui precontract incaseaza toata suma fara a emite factura.
Unde se duc banii,tinana cont ca cimitirul este domeniu public?

un prieten 6 ianuarie 2012 at 14:04

te felicit pentru articol nicoleta dar din pacate el prezinta doar fata vazuta a lucrurilor.de partea nevazuta o sa-ti spun eu.concurenta este un lucru bun atata timp cat competitorii inteleg ce inseamna concurenta.din pacate firma care administreaza cimitirul municipal in frunte cu administrarotul firmei(care este si patronul firmei; ion bogdan)nu intelege ca trebuie sa poarte un ‘razboi’ corect si apeleaza la tot felul de piedici si faulturi din cele mai nerusinate.cei care au avut inmormantari cu respectiva firma stiu ca daca nu cumperi sicriu de la corona ti se pun in fata o serie de cheltuieli care chipurile ar fi numai din cauza ca nu ai cumparat sicriul de la corona.ti se spune ca cutare firma este rea,ca nu stiu sa faca o inmormantare,ca corona este singura care poate face asta.cand vad cate cheltuieli ar avea daca nu apeleaza la corona unii cedeaza si cumpara de la ei.dar surpriza este si mai mare cand ti se comunica suma finala(pt ca factura nu o vezi si chiar daca ceri in mod expres o copie macar ti se spune ca nu se poate pt ca factura este facuta pe firma)care este mai mare decat suma ceruta de firma sau firmele concurente.daca intrebi de ce este suma asa de mare ti se comunica ca de fapt suma era si mai mare dar patronul vezi doamne ti-a facut o reducere.asta este un aspect pe care vreau sa-l arat pentru ca de fapt factura pe care firma corona o trimite la CASA DE PENSII este CU MULT MAI MICA decat suma care ti-a fost ceruta si mai mult factura NU ESTE FACUTA PE FIRMA cum spun cei de la corona ci pe una sau doua persoane fizice care si ridica banii de la casa de pensii.unde este diferenta de bani?cine o baga in buzunar?asta ar trebui SA VADA cei care sunt in drept sa o faca si NU O FAC.(de ce?)mai mult toate actele care sunt pentru ridicarea ajutorului de inmormantare de la casa de pensii SE SEMNEAZA IN ALB.adica iti pun actele in fata NECOMPLECTATE ti se cere sa semnezi actele si nimeni nu se uita ca de fapt semneaza si acte coform carora LI SE RETURNEAZA diferente de bani(cand de fapt ei nu primesc nici un ban inapoi).un alt aspect este ca cei de la corona nu au afisate in cimitir preturile LA SERVICIILE PE CARE FIRMA LE FACE IN CIMITIR.mai mult primaria ar trebui sa-i oblige sa afiseze preturile la serviciile din cimitir pentru a evita orice fel de abuz din partea firmei corona si a angajatilor ei.de exemplu sapatul de groapa,caratul/lasatul in groapa,capela AU PRETURI FIXE INDIFERENT DE UNDE SE CUMPARA SICRIUL! dar acest lucru nefiind afisat nicaieri angajatii firmei corona dubleaza preturile la aceste servicii atunci cand oamenii doresc sa apeleze la alte firme.asa cum a semnalat si BABIN NICI PE LUCRARI FUNERARE NU SE EMIT FACTURI!se emite in cel mai bun caz o factura pe 30%(administrare lucrare) din suma iar pe restul sumei nu mai vezi nici o factura.daca totusi printr-un miracol reusesti sa ti se faca o factura ai surpriza sa afli ca de fapt la suma care ti-a fost comunicata mai ai de platit SI T.V.A! si daca aduni sumele care nu sunt trecute pe facturi de la sicrie cu cele de la lucrari funerare o sa vedeti cam ce EVAZIUNE FISCALA SE FACE LA CIMITIRUL MUNICIPAL.si atunci o sa va dati cu seama de unde are bani patronul de la corona sa-si cumpere limuzine de lux in timp ce cetatenii municipiului o duc tot mai rau.mai rau este faptul ca firma corona este partener cu PRIMARIA ALBA IULIA.nefacand facturi cu valoarea adevarata(nici la sicrie/servicii in cimitirul municipal,nici la lucrari funerare)de fapt domnul bogdan fura in primul rand PRIMARIA si apoi pe noi toti ceilalti.prin contractul de asociere este clar ca firna corona are de dat o cota din vanzari,servicii si lucrari funerare catre primaria alba iulia. UNDE SUNT ORGANELE CARE VERIFICA ACTIVITATILE FIRMELOR ASOCIATE CU PRIMARIA?

cristi 6 ianuarie 2012 at 14:32

vreau sa fac si eu niste observatii la cele relatate de cei de mai sus.ai dreptate babin facturi pentru lucrari funerare de la corona nu cred ca a vazut cineva.daca am mers la birou si am cerut factura mi-au spus ca nu ei au facut lucrarea si sa caut firma care face lucrari in cimitir ca sa-mi dea factura.am cerut un numar de telefon al celui care mi-a facut lucrarea dar nu aveau cei de la corona!(voi ii credeti?).am intrebat cand pot sa-l gasesc pe domnul care mi-a facut lucrarea si mi s-a comunicat sa vin dimineata pe la cimitir ca poate,atentie poate o sa-l gasesc.dupa doua saptamani m-am dat batut si am renuntat la factura.

binoclu 6 ianuarie 2012 at 14:39

a ajuns cimitirul municipal sa aiba o multime de constructii in interior.nu in partea de jos ci in partea de sus unde cred ca daca se continua asa o sa ramanem fara locuri de veci iar firma corona o sa-si faca probabil si o fabrica si o brutarie si mai stiu eu ce vor sa faca numai cimitir nu.

calin 6 ianuarie 2012 at 14:55

si io am avut o problema cu corona.la spital o imbalsamare si imbracat costa 110lei.la corona 250lei.io am facut imbalsamarea la spital si cind am ajuns la capela mior pus un capac de sticla peste mort chiar daca mortul era imbalsamat si in capela mergea clima.mior luat pe capac 150 de lei.mari hoti cei de la corona.

camera ascunsa 6 ianuarie 2012 at 15:17

este interesant de vazut cum se va descurca de acum inainte firma corona tinand cont de faptul ca pana acum nu a avut o concurenta asa de ‘vizibila’ sa-i zic.este de urmarit cum stie sa gestioneze patronul de la corona acest moment si ce va face pe viitor.dupa cum il cunosc eu va pierde aceasta lupta pentru ca nu este un luptator.ceea ce va schimba total datele in privinta concurentei este o noua capela care sa deserveasca cetatenii din municipiul nostru rupand astfel monopolul impus de corona prin capela pe care o are in administrare.asa si numai asa o sa se regleze preturile si la servicii funerare si la capela/e.este singurul mod de a asigura o concurenta corecta si de a lasa ceteteanul sa aleaga firma,capela si oamenii care vrea sa-l ajute.

florin 6 ianuarie 2012 at 15:24

anul trecut am vazut o faza care mi-a creat o profunda stare de dispret fata de firma corona.in fata cimitirului mai exact in poarta cimitirului firma corona scotea un decedat dintr-un sicriu al altei firme si il puneau intr-un sicriu de la ei,fara sa-l bage in capela pentru a face schimbul sau undeva sa nu se vada.domnule primar va doresc sa aveti parte de un asemenea tratament si dumneavoastra de la o astfel de firma cand o sa aveti un decedat in familie si apoi sa vedeti cum va simtiti.

Costel* 6 ianuarie 2012 at 18:41

Primarul nu primeste tratament … Primarul primeste „sponsorizarea” cum spune dumnealui.

iulian 6 ianuarie 2012 at 15:48

Ce fac institutiile statului abilitate….DICOT,SRI, BCCO, CURTEA DE CONTURI,FINANTELE,OPC , cine stopeaza mafia din cimitirul municipal ,patronata de CL alba iulia ,primarie, cu ingaduinta institutiei prefectului
De lege n-au nevoie – virtutea e uşoară
Când ai ce-ţi trebuieşte…
Iar legi sunt pentru voi,
Vouă vă pune lege, pedepse vă măsoară

un cetatean 6 ianuarie 2012 at 15:50

mare mizerie a ajuns aceasta firma corona in ultimul timp.pe cat este de frumos facuta pe afara ceasta firma pe atat este de putreda pe interior.cauza este una singura si se potriveste perfect cu zicala;pestele de la cap se-mpute.se vede ca singurul gand al patronului este sa-si faca cat mai rapid bani si sa plece cat mai repede.dar dumnezeu nu doarme si uite ca au aparut si firmele concurente.azi un pic,maine un pic si uite asa o sa vedeti cum corona o sa devina o firma de pluton din una de elita si asta datorita STRALUCITULUI EI CONDUCATOR SI GANDITOR profund stimabilul domn bogdan.daca mai apare si o alta capela este numai inspre binele oamenilor din oras.ar trebui sa vada cei interesati modelul de la sebes ca este foarte aproape.acolo bisericile si-au facut propiile capele anume pentru a nu mai depinde de altii si pentru a putea sa-si ajute enoriasii.eu sunt convins ca anul acesta va fi un an in care monopolul firmei corona se va termina.

ioan nu darzu 6 ianuarie 2012 at 15:56

nu bogdan e patronul ,sefu e la primarie!!!

opinia publica 6 ianuarie 2012 at 16:23

iulian tu pui o intrebare de bun simt dar cui o adresezi ori nu are asa ceva ori este la fel de manjit ca si cel pe care urmeaza sa-l controleze.cum crezi ca aceste structuri ale statului nu stiu ce se intampla in orasul nostru?dar iti amintesti iulian articolul despre silviu bian?(cu cine impartea silviu bian banii)probabil ca si bogdan de la corona este tot un ‘silviu bian’ si ca el mai sunt o gramada.dar dupa cum vezi si intre ei se mananca asa ca singura noastra speranta este ca cei ‘interesati’sa afle cam cat se fura de la cimitir si sa-si dea cu seama ca bogdan ia inselat.ce urmeaza ai vazut.arestari,catuse,etc…

iulian 6 ianuarie 2012 at 16:45

Da ,am uitat parchetul de pe langa judecatoria alba iulia ar trebui sa se autosesizeze ,tematica este da ta de umilii cetateni albaiulieni care nu se mai simt reprezentati in interesele lor, de cei pe care i-au votat…ba chiar se atenteza la odihna lor vesnica !!!

mircea dar nu hava doamne fereste 6 ianuarie 2012 at 17:09

nicoleta poate nu sti dar iti spun eu ca indiferent de unde iei sicriul corona iti ia bani pt orice miscare pe care o face.treaba cu ‘daca iei sicriul de la noi beneficiezi de reduceri’este doar o mica minciuna din marea minciuna pe care tio serveste corona.oamenii trebuie sa ceara sa li se arate SUMA FINALA!si atunci sa vezi daca reducerea de la sicriu nu o regasesti bagata in alte servicii.intelegi ceva daca iti spun ca sapatul gropii este sa zicem 200 lei si pe urma gasesti pe lista pe langa sapat groapa si TAXA GROPARI 100 lei? ATUNCI CAT COSTA SAPATUL DE GROAPA?ESTE 300 LEI si nu 200 cum zice corona.sa-ti dau un alt exemplu.este o taxa care se numeste’inchiriat dolii,funii,tras clopot’.funiile le regasim,trasul de clopot il auzim dar cum ramane cu inchiriatul de dolii?cei de la corona zic ca sunt cei doi prapori negri care se scot la inmormantari.dar atunci cum ramane cu TAXA PREGATIT CEREMONIE 100LEI? dar ce facem cu unele culte(baptist,penticostal,adventist,martorii lui iehova)pentru care nu se scot acesti prapori si la care regasim TAXA PREGATIRE CEREMONIE SI TAXA INCHIRIAT DOLII,FUNII,CLOPOT? ce facem cu taxa pentru morminte pe care sa zicem ca ti-ai achitat-o si in care intra intretinerea si curatenia mormantului si ai o inmormantare in familie,mergi iti bagi mortul in groapa si ai surpriza sa afli ca daca nu achiti O ALTA TAXA DE 50 DE LEI PENTRU RIDICARE DE COROANE firma corona nu iti ridica coroanele de pe mormant(cu toate ca ai achitat taxa de intretinere)DAR NU TE LASA SA FOLOSESTI NICI CONTAINERELE DE GUNOI DE PE RAZA CIMITIRULUI.trebuie sa vi cu o masina si sa ti le cari unde vrei dar nu in cimitir.vezi nicoleta eu ti-am dat doar 3 exemple de taxe ascunse in spatele unor alte taxe.

cristi 6 ianuarie 2012 at 17:24

mari probleme am avut cu cei de la corona si au ramas nerezolvate.la inmormantare miau spus ca se ocupa ei de bani de la casa de pensii si am semnat ca sint deacord.dupa inmormintare cei de la servici mi au cerut factura sau o copie ca sami dea bani de la fabrica.am mers la corona si am spus ca am neboie de o factura sau de copie dar au zas ca nu imi pot da ca nu apare numele meu.am zas sami dea o hartie sau ceva ca sa pot sa iau bani de la fabrica dar or zas ca nu mai au nimic ca fisele sor aruncat.atunci mam dus la un coleg de serviciu si iam zas sa ma ajute ca o matusa dea lui lucra la casa de pensii.dupa cateva zile o venit si mio spus ca am avut cheltuieli mai mici decat am zzas eu si ca nu mai apare numele meu pe factura ca este o alta persoana scrisa.

felician 6 ianuarie 2012 at 17:37

am vazut si eu cum merg treburile la cimitirul municipal din alba iulia si vreau sa zic ca la sebes este cu mult mai bine.avem capela de exemplu chiar in cartierul kogalniceanu intr0o cladire care a fost centrala.nu stiu de ce nu se fac mai multe capele mai ales ca sunt cimitire mai multe.

bogdan 6 ianuarie 2012 at 18:14

primarul, consilierii,sunt inerti,adica nu reactioneza ,dorm ca mortu in papusoi,…dar sa fie siguri ca nu pleca pana nu-mi dau ortu…

grigore 6 ianuarie 2012 at 18:37

Daca se vrea se poate reconstitui activitatea „mortuara”a administratorului cimitirului municipal ,doar exista o evidenta a celor inhumati…, daca e asa exista motive serioase de reziliere a contractului cu corona ..numai sa vrea puterea!!!

Costel* 6 ianuarie 2012 at 18:47

Si atunci cine il mai „sponsorizeaza” pe Hava.

am fost acolo 6 ianuarie 2012 at 21:28

Ce pot sa va spun…vae ca v.ati apucat de corona… si cand ma gandesc la nume mi se face rau…recent au luat(furat) si cimitirul de la micesti si cand bunica mea a a decedat i s.a cerut o suma impresionanta de peste 4300 de lei pt inmormantare… asa ca am apelat la alta firma dar lor le era interzis accesul in cimitir la micesti, asa ca am apelat iar la ei si le.am explicat ca am ales sa fac cu altcineva deoarece face mai ieftin, si ca nu mi se pare corect ceea ce fac ei ca nu le acorda drept sa intre in cimitir. am discutat si cu parintele care numa popa nu e si.el nu a fost delox dornic sa ma ajute spunand ca el le.a oferit exclusivitate lor deoarece fac curat in cimitir (sigur isi primeste partea)… asa ca intr.un final deoarecr a cenit ziua inmormantarii si neavand banii suficienti am inmormantat bunica in alta parte incadrandu.ma cu totul in ajutorul de deces… adixa cu 2300 mai putin decat au cerut ei.desii am achitat un nou loc de veci itr.un sat de langa alba…deci dupa catee comentarii negative sunt ma astept ca cineva sa continue articolul si.sa ia cineva masuri

un prieten 6 ianuarie 2012 at 21:36

grigore s-ar putea sa ai mari surprize si sa constati ca nu o sa poti sa ai toata evidenta inhumarilor la cimitirul municipal.singurul loc in care poti sa vezi adevarata activitate a acestei firme este la casa de pensii unde poti sa gasesti si probele la ceea ce am scris in articolul de mai sus .cand o sa verifice cineva ce este la casa de pensii o sa vada adevarata ‘afacere ‘ a firmei corona;facturi cu sume cat mai mici posibil.de acolo pot afla si adresele celor care au avut cu firma corona inmormantari si ii pot contacta sa afle adevaratele sume achitate de catre oameni si sumele pe care s-au facut facturi.

am fost acolo 6 ianuarie 2012 at 21:50

am tot citit comentariile voastre despre firma corona…eu am avut un deces in familie si am apelat la alta firma din judet care pe langa faptul ca are si CAPELA , ( deci mai exista capela in ALBA IULIA) s-a incadrat cu toate cheltuielile in ajutorul de deces, ba mai mult, pe baza unui fluturas care l-am primit in posta mi-au facut o reducere de 10% din valoarea totala si am primit inapoi 202 lei ( bani care chiar i-am primit). deci cauta inainte sa dai banu tuturor smecherilor si sa platesti mai mult pentru acelasi serviciu

bianca 6 ianuarie 2012 at 21:58

am avut si eu experiente cu firma corona.urasc numa cand aud cuvantul acesta. mai nou, au luat cimitirul din micesti, (adica daca se poate spune luat, ca dupa parerea mea, ar fi trebuit intrebati oamenii din micesti daca vor sa dea cimitirul firmei care presteaza cele mai scumpe servicii din judet, dar asta e alta problema care probabil s-a rezolvat cu o atentie acordata preotului care probabil s-a bucurat ca cineva a fost de accord sa faca acest lucru) si cunosc acolo o persoana care e pensionara si care primeste asistenta sociala deoarece nu are nici un urmas, care la decesul sotului ei, a aflat cu suparare mare ca nu se incadreaza in cei 2022 de lei pentru inmormantare. cum a aflat asta? pai cum decedatul era la morga, acolo cand a mers sa il ridice, a vazut reclamele, dar nu a sunat la cei de la corona deoarece stia din discutii ca sunt cei mai scumpi, si a decis sa sune la alta firma. a luat sicriu si toate cele necesare de la ei, dar cand cei de la corona au aflat, exact cum scrie si mai sus au explodat parca si odata cu ei si preturile. brusc lasatul in groapa a costat 200 de lei, manipulare sicriu 150 de lei de la poarta cimitirului la groapa, sapatul gropii 294 de lei si inchiriat funii si mai stiu eu ce inca o suma si s-a ajuns la un total de 980 de lei doar ca au luat mortul de la poarta cimitirului si l-au bagat in groapa. CUM SE POATE ASA CEVA? dc nu aveau voie sa intre cei de la firma de unde au luat sicriul in cimitir? cum se poate ca nu doar primaria, ci si preotii care ar trebui sa fie un model, fac astfel de contracte cu astfel de indivizii cum este domnul bogdan? va rog, doamna draga care ati scris acest articol, sa continuati sa scrieti despre magariile care au loc pe acest segment de servicii, ca sunt sigur ca oamenii sunt dornici sa se afle adevarul si sa se stie ca se poate inmormanta in romania si cu bani mai putinit! daca noi nu ne sesizam, cand ne vine randul, si cei care ne vor achita noua serviciile vor fi jecmaniti de ciocoi care ne fura in momente de durere

bianca 6 ianuarie 2012 at 22:01

RUGAM tot staff-ul ziarului unirea sa continue acest subiect! sa ia interviuri oamenilor care au o poveste de spus ( doar adevarul sa se zica) si sa facem noi ceva cu ajutorul presei in privinta asta!

ne-am saturat sa ne fure corbul de bogdan si firmele lui fantoma !!

p.s. firmele care executa lucrarile funerare sunt tot a lui sau a neamurilor deci si de acolo suntem la fel de furati

andrei micesti 6 ianuarie 2012 at 22:08

au luat si cimitirul din micesti, cimitrul din ampoi 3 (chip) si cimitirul municipal. deci, daca vrem sa ne inmormantam mortii cu banii mai putini, unde ii mai putem ingropa decat in curtea din spatele gradinii?

in micesti, nu iti ajunge ajutorul de deces sa iti inmormantezi pe cineva drag de cand a venit corona, e de necrezut.
cum se poate sa oferi exclusivitate pe un bun public? cimitirul municipal e un bun public, cum se poate oferi exclusivitate?
daca eu sunt sarac, de ce nu pot sa imi sap groapa la parintii mei chiar eu cu mana mea?
defapt, se poate sa o sap, daca platesc o autorizatie de 500 de lei dupa cum mi s-a spus.. deci daca esti sarac, te ingropi la margine de drum… daca nu treci cu vederea ce se intampla ca e un moment prea dureros sa te certii cu morile de vant…
nu va mai lasati calcati in picioare, haideti sa facem ceva

Costel* 7 ianuarie 2012 at 10:32

Stimati oameni amarati haideti sa ne inmormantam mortii im spatele casei domnului Hava este loc destul are o gradina ca un om de stat si cum dumnealui este baiat bun ne face o sonsorizare din „SPONSORIZAREA” Coronei si scapam mai ieftin.

camera ascunsa 7 ianuarie 2012 at 21:07

poate nu stiti dar ar trebui sa le dam numele preotilor CARE AU REFUZAT sa-si dea cimitirele in administrarea firmei corona si implicit lui bogdan si care MERITA FELICITARI.acestia sunt;pr URDA-biserica lipoveni(unul dintre cei mai aprigi luptatori impotriva monopolului firmei corona),pr PASCU-biserica maieri 1,pr LAZAR-biserica maieri 2,pr ADRIAN-biserica maieri 2 si tuturor celorlalti preoti care lupta si la care nu le stim numele.VA RUGAM SFINTIILE VOASTRE FACETI CEVA SI AJUTATINE!!! CITITI TOT CE AU SCRIS CEI DE MAI SUS SI IN NUMELE LOR SI TUTUROR LOCUITORILOR DIN ALBA IULIA SI DIN SATELE VECINE CARE AU AVUT PROBLEME CU acesta firma SI CARE SUNTEM EFECTIV JEFUITI de ea VA RUGAM FACETI O CAPELA UNDE SA PUTEM SA NE DEPUNEM MORTII SI SA NU NE FIE TEAMA CA NU PUTEM SA-I INMORMANTAM.VA RUGAM AJUTATINE PENTRU CA SUNTETI SINGURA NOASTRA SCAPARE.daca s-ar face o noua capela la gara in incinta cimitirelor maieri 1 si 2 si ar veni alta firma care sa faca servicii funerare sunt convins ca oamenii ar apela la aceasta noua firma.dar ce facem noi opinia publica?cat timp mai toleram o astfel de firma cum este corona? DE CE NU NE UNIM SI HAIDETI SA NU MAI APELAM LA aceasta firma corona!MAI SUNT INCA 2 FIRME CARE NE POT AJUTA;PAX de pe motilor care ridica decedati de la domiciliu,imbraca/imbalsameaza decedati si are preturi de bun simt,EDEN de la barabant care face toate serviciile si care ARE CAPELA LA BARABANT SI CIMITIR! ce putem sa facem daca in oras NU MAI PUTEM SA NE INMMORMANTAM PE CEI DRAGI? MACAR AVEM O SOLUTIE! uita-te nicoleta si vezi ce dezastru a facut aceasta firma in alba iulia si nu numai si te rog in numele celor care au lasat un mesaj mai sus dar si in numele celorlalti cetateni care nu au putut sau nu au stiut ca pot sa scrie aici sa te duci la domnul ciul si sa-i arati ce se intampla in orasul nostru si sa FACETI CEVA pentru ca asa nu se mai poate.acest monstru care se ocupa de una dintre cele mai sensibile activitati va trebui sa moara si sa dispara din orasul nostru.si asta va trebui sa ne fie invatatura de minte tuturor cetatenilor din alba iulia si nu numai.NOI TOTI am dat credit acestei firme si uite cum am ajuns sa ne plangem si sa strigam disperati ca suntem efectiv ‘ucisi’ de cei carora le-am daruit increderea si banii nostri. intr-un oras ca al nostru pot sa-si desfasoare activitatea cel putin 3 firme care ar castiga destul SI NU DOAR UNA.NOI AM AJUTAT ACEST monstru SA CRESCA,TOT NOI IL PUTEM UCIDE!CUM? FOARTE SIMPLU;NU MAI APELATI LA CORONA!!!!!!! ESTE SINGURUL MOD IN CARE NE PUTEM COALIZA SI PUTEM SA-L RUINAM PE ACEST bogdan si firma lui corona.

Costel* 8 ianuarie 2012 at 10:15

Degeaba te lupti cu *camera ascunsa* cat traieste *HAVA* nu moare *CORONA*, asta e, sponzorizari pentru PDL. Si eu am comandat acum doi ani la Corona o bordura simpla pentru un mort am platit 1700 de lei si am primit factura de 500 de lei cu TVA-ul inclus si cand am pus si eu o intrebare am fost la randul meu intrebat daca intradevar doresc bordura aceea, asa ca *ciocul mic* ei sunt la putere.

mircea 7 ianuarie 2012 at 21:58

nicoleta in articolul tau apare o oferta care este de la corona in care zice ca de 300 de lei iti da sicriu gata echipat,cruce de lemn cu placuta inscriptionata si bonus(CE BONUS!)transportul sicriului.aveti de grija cu astfel de MANIPULARI MARCA CORONA!este gratuit transportul sicriului GOL!!! nu este gratuit transportul cu decedatul in sicriu!!! aveti grija si cereti explicatii pe care sa le intelegeti.acest tip de reclama este specific pentru corona care nu are curj sa specifice CLAR ca nu transportul sicriului cu decedat este gratuit!asa ca dragi concetateni fiti foarte atenti cand apelati la aceasta firma!cereti cat mai multe informatii si detalii si dupa cum am vazut sris mai sus NU SEMNATI HARTII FARA SA LE CITITI!!!

mircea 7 ianuarie 2012 at 22:12

nicoleta tu stii ca reclama cu sicriul de 300 lei plus cruce de lemn plus placuta inscriptionata si bonus TRANSPORT GRATUIT AL SICRIULUI este de la corona.dar ca orice lucru facut sau vandut de catre corona si acest transport gratuit este NUMAI AL SICRIULUI!nu si al decedatului.asa ca cine cumpara acest sicriu o sa aiba o mare surpriza cand o sa afle ca de fapt transportul sicriului cu decedat in el SE PLATESTE!!! este gratuit NUMAI transportul sicriului GOL!!! este tot un truc al firmei corona care ca de obicei nu are curaj sa specifice clar acest lucru in reclama si multi oameni cad in capcana lor.asa ca dragi concetateni cand mergeti la corona CERETI EXPLICATII EXACTE despre PRETURILE si serviciile pe care doriti sa le faceti cu aceasta firma.si dupa cum am vazut scis mai sus NU MAI SEMNATI HARTII FARA SA LE CITITI SI SA LE INTELEGETI!!!

binoclu 7 ianuarie 2012 at 22:59

vreau sa atrag atentia asupra unui lucru despre care vad ca nu a vorbit nimeni.in zona de sus a cimitirului municipal s-a dat in folosinta o noua zona.dar surpriza!in aceasta zona sunt inmormantati numai decedatii de la rosia montana!cei deshumati sunt adusi in cimitirul municipal si numai in zona de sus care are numai cavouri toate la fel.cei care ati avut inmormantari de curand va amintiti pe unde ati fost indrumati sa faceti inmormantarea?(ma refer la cei care nu au avut loc in cimitir si au trebuit sa-si cumpere unul cand au avut deces in familie)in orice zona din cimitir dar nu in cea de sus.de ce? pentru ca in zona de sus sunt ingropati numai cei de la rosia montana sau cei din noul cartier recea.ce nu stiu cei care au avut inmormantari in diferite zone ale cimitirului si care nu au primit un loc nou nout este ca pe locul in care si-au bagat decedatul in 90% sin cazuri a fost un schelet.acest schelet a fost scos fara preot,fara vreo lumanare aprinsa,a fost pur si simplu bagat intr-un sac si bagat mai jos tot in aceasi groapa.firma corona va taxat pentru aceasta operatiune cu toate ca de bun simt ar fi ca firma sa faca aceste deshumari intr-un cadru organizat(de exemplu decedatii gasiti pe drum sau care nu se stie cine sunt au parte de o slujba)si sa va ofere spre vanzare morminte goale si nu morminte cu schelete care sunt scoase ca niste gunoaie si aruncate intr-un sac.mai mult firma ar trebui sa aiba o groapa numai pentru aceste schelete.dar asa cum au precizat si antevorbitorii mei la corona te poti astepta la orice numai la ce este normal nu.la corona platesti sapatul de groapa,plus faptul ca iti scoate scheletul,plus sacul in care baga scheletul,plus locul.si uite asa numai din aceste manevre ai platit in jur de 500 lei.

moni 8 ianuarie 2012 at 0:50

Cred ca i s-a infundat acestui porc,dar intr-o zi va plati pentru toate lacrimile noastre.Evaziune curata in toate activitatile lui.Speram sa-i rezilieze contractul Primaria si sa faca interesele cetatenilor si nu ale acestui negrotei.

vio 8 ianuarie 2012 at 0:58

Am auzit ca incaseaza o taxa pentru administrare in avans pentru 5 ani.Pai de ce nu incaseaza anual? Uite asa lucreaza el cu bani oamenilor in loc sa si tie fiecare in banca sa ia o dobanda.Multe magari face acest Bogdan.

Costel* 8 ianuarie 2012 at 10:23

Am inmormantat in 2007 si odata cu taxele inmormantarii am plati taxa de intretinere a mormantului pana in 2012 inclusiv. De atunci si pana acum Corona mi-a lipit pe monument o hartie cu un numar pentru ca intrtinerea o execut eu.

nimic si nimeni 8 ianuarie 2012 at 23:05

dupa parerea mea, nimic nu va face ca aceasta firma sa nu mai existe ca prin minune… de ce, azi, cand in alba iulia activeaza inca 2 firme de 1 an de zile, inca exista monopol? (lucru de care nu poate fi acuzata corona doar mai exista 2 firme) … adevarul este ca oamenii, cum este si bunica mea, cand a auzit la radio reintregirea o reclama la firma eden cu gradina edenului ceva, m-a intrebat da ce ii asta? si eu i-am spus o firma de pompe funebre..iar ea m-a intrebat iar, dar ce face firma asta? pai..cand moare cineva..presteaza servicii funerare, la care ea zice, aaaa corona dinaia nu? deci ea, a asociat imediat cuvantul moarte cu corona.

in consecinta, desii nu cred ca multa lume citeste aceste comentarii, oameni buni, pana cand EDEN sau PAX nu or sa fie cunoscute ca firme de servicii funerare, si o sa li se spuna tot corona, nu o sa dispara preturile exagerat de mari, costurile ascunse si monopolul. plus de asta ca primarul nostru, se stie bine ca nu o sa plece din primarie, decat, alaturi de 4 oameni in haine de militari (echipa manipulare corona)in pozitie orizonatala si cu bogdan la picioare cu un zambet pe buze nu va mai faceti sperate si vise ca puff si gata raul dispare…nu exista mr proper sau axion sau ceva asemenator pentru mizeria numita sugestiv CORONA.
pace

Anteprenor 8 ianuarie 2012 at 23:10

multumim ziarului si omului care a avut aceasta initiativa.
dupa parerea mea, nimic nu va face ca aceasta firma sa nu mai existe ca prin minune… de ce, azi, cand in alba iulia activeaza inca 2 firme de 1 an de zile, inca exista monopol? (lucru de care nu poate fi acuzata corona doar mai exista 2 firme) … adevarul este ca oamenii, cum este si bunica mea, cand a auzit la radio reintregirea o reclama la firma eden cu gradina edenului ceva, m-a intrebat da ce ii asta? si eu i-am spus o firma de pompe funebre..iar ea m-a intrebat iar, dar ce face firma asta? pai..cand moare cineva..presteaza servicii funerare, la care ea zice, aaaa corona dinaia nu? deci ea, a asociat imediat cuvantul moarte cu corona.

in consecinta, desii nu cred ca multa lume citeste aceste comentarii, oameni buni, pana cand EDEN sau PAX nu or sa fie cunoscute ca firme de servicii funerare, si o sa li se spuna tot corona, nu o sa dispara preturile exagerat de mari, costurile ascunse si monopolul. plus de asta ca primarul nostru, se stie bine ca nu o sa plece din primarie, decat, alaturi de 4 oameni in haine de militari (echipa manipulare corona)in pozitie orizonatala si cu bogdan la picioare cu un zambet pe buze nu va mai faceti sperate si vise ca puff si gata raul dispare…nu exista mr proper sau axion sau ceva asemenator pentru mizeria numita sugestiv CORONA.
pace

andy 8 ianuarie 2012 at 23:16

dupa parerea mea, nimic nu va face ca aceasta firma sa nu mai existe ca prin minune… de ce, azi, cand in alba iulia activeaza inca 2 firme de 1 an de zile, inca exista monopol? (lucru de care nu poate fi acuzata corona doar mai exista 2 firme) … adevarul este ca oamenii, cum este si bunica mea, cand a auzit la radio reintregirea o reclama la firma eden cu gradina edenului ceva, m-a intrebat da ce ii asta? si eu i-am spus o firma de pompe funebre..iar ea m-a intrebat iar, dar ce face firma asta? pai..cand moare cineva..presteaza servicii funerare, la care ea zice, aaaa corona dinaia nu? deci ea, a asociat imediat cuvantul moarte cu corona.
in consecinta, desii nu cred ca multa lume citeste aceste comentarii, oameni buni, pana cand EDEN sau PAX nu or sa fie cunoscute ca firme de servicii funerare, si o sa li se spuna tot corona, nu o sa dispara preturile exagerat de mari, costurile ascunse si monopolul. plus de asta ca primarul nostru, se stie bine ca nu o sa plece din primarie, decat, alaturi de 4 oameni in haine de militari (echipa manipulare corona)in pozitie orizonatala si cu bogdan la picioare cu un zambet pe buze nu va mai faceti sperate si vise ca puff si gata raul dispare…nu exista mr proper sau axion sau ceva asemenator pentru mizeria numita sugestiv CORONA.
pace

andy 8 ianuarie 2012 at 23:27

dupa parerea mea, nimic nu va face ca aceasta firma sa nu mai existe ca prin minune… de ce, azi, cand in alba iulia activeaza inca 2 firme de 1 an de zile, inca exista monopol? (lucru de care nu poate fi acuzata corona doar mai exista 2 firme) … adevarul este ca oamenii, cum este si bunica mea, cand a auzit la radio reintregirea o reclama la firma eden cu gradina edenului ceva, m-a intrebat da ce ii asta? si eu i-am spus o firma de pompe funebre..iar ea m-a intrebat iar, dar ce face firma asta? pai..cand moare cineva..presteaza servicii funerare, la care ea zice, aaaa corona dinaia nu? deci ea, a asociat imediat cuvantul moarte cu corona.

andy 8 ianuarie 2012 at 23:29

in consecinta, desii nu cred ca multa lume citeste aceste comentarii, oameni buni, pana cand 1 sau alta nu or sa fie cunoscute ca firme de servicii funerare, si o sa li se spuna tot corona, nu o sa dispara preturile exagerat de mari, costurile ascunse si monopolul. plus de asta ca primarul nostru, se stie bine ca nu o sa plece din primarie, decat, alaturi de 4 oameni in haine de militari (echipa manipulare corona)in pozitie orizonatala si cu bogdan la picioare cu un zambet pe buze nu va mai faceti sperate si vise ca puff si gata raul dispare…nu exista mr proper sau axion sau ceva asemenator pentru mizeria numita sugestiv CORONA.
pace

andy 8 ianuarie 2012 at 23:33

deci in consecinta, desii nu cred ca multa lume citeste aceste comentarii, oameni buni, pana cand EDEN sau PAX nu or sa fie cunoscute ca firme de servicii funerare, si o sa li se spuna tot corona, nu o sa dispara preturile exagerat de mari, costurile ascunse si monopolul. plus de asta ca primarul nostru, se stie bine ca nu o sa plece din primarie, decat, alaturi de 4 oameni in haine de militari (echipa manipulare corona)in pozitie orizonatala si cu bogdan la picioare cu un zambet pe buze nu va mai faceti sperate si vise ca puff si gata raul dispare…nu exista mr proper sau axion sau ceva asemenator pentru mizeria numita sugestiv CORONA.
pace