Curier Județean

Miercuri, la ora 17.30, la Oradea, Europa Alba Iulia – Vulturii Vultureni! *Alba, la un baraj de accederea în Liga a 3-a

Dan HENEGAR

Publicat

în

Câştigătoarea Ligii a IV-a Alba, Europa Alba Iulia vrea să schimbe tradiţia ultimilor doi ani în care reprezentanta judeţului, Performanţa Alba Iulia s-a împiedicat la barajul de promovare în eşalonul trei. Miercuri, la Oradea, de la ora 17.30, pe stadionul „Iuliu Bodola”, trupa lui Alin Hancăş se va duela pentru accesul în Liga a III-a cu campioana judeţului Cluj, Vulturii Vultureni (observatori Şt. Szilaghi – Satu Mare, Gh. Bologan – Oradea), o formaţie ale cărei nume mai cunoscute sunt Sântejudean (fost la „U” Cluj sau Mureşul Deva), Chiş sau Tuţă (ex-Arieşul Turda), trecuţi prin eşaloanele superioare. În tabăra „alb-albaştrilor” se remarcă goalkeeperul veteran Gabriel Rotaru (40 de ani), component al echipei locale FC Bihor în anii 2000-2004, prezent în urmă cu 14 ani în preliminariile Champions League, cu Steaua!
*”Europenii” vor să jumulească Vulturii
Neînvinsă de mai bine de 7 luni (0-1 cu Sportul Sebeş în 5 noiembrie), răstimp în care a adunat 18 jocuri oficiale (o unică remiză în derbyul cu CSO Cugir), Europa Alba Iulia este cotată drept favorită înaintea jocului decisiv pentru promovare. „Există presiunea acestui meci hotărâtor, în care suntem obligaţi să concretizăm munca unui întreg sezon. Trebuie să fim concentraţi la maximum, să ne aşteptăm la orice, inclusiv la lovituri de departajare, pe care le-am exersat îndelung la antrenamentul de luni„, a afirmat antrenorul Alin Hancăş, ce-l are la dispoziţie pe Hârciagă, revenit după o accidentare.
*Recompensă consistentă
Europa, o echipă înfiinţată în 2009, luptă pentru a accede în eşalonul terţ, dar şi pentru recompensa totală cifrată la 20.000 lei, promisă în cazul atingerii obiectivului. „Teoretic pornim cu prima şansă, dar e nevoie să rămânem cu capul pe umeri şi să fim pregătiţi pentru orice. Sincer ne convine că întâlnim reprezentanta judeţului Cluj, comparativ cu alţi posibili adversari din zonă, dar rămânem precauţi, întrucât fiecare joc îşi are istoricul său„, a precizat Liviu Coacăză, preşedintele grupării de la Drâmbar. „Nu ne bucurăm de ratările Performanţei din anii trecuţi şi suntem conştienţi că jocul de baraj reprezintă o provocare pentru întreg fotbalul judeţean din Alba. Noi am crescut de la an la an, suntem în faţa unui hop important şi ar fi păcat să ratăm oportunitatea, să dăm cu piciorul la tot„, a conchis Coacăză.
Echipa probabilă: G. Rotaru – Haiduc, Sg. Oara, I. Andrea, Circov – Apetri, Hârciagă, Bratima, B. Cristea – M. Cristea, Bălaş (absenţi A. Gherman – plecat în Germania, Vozar şi A. Costan – neincluşi în lot).
*La Blaj, Şoimii Pâncota – CS Vulcan
Pe stadionul CSŞ Parc din Blaj, tot de la ora 17.30 se vor duela reprezentantele judeţelor Arad şi Hunedoara, respectiv Şoimii Pâncota şi CS Vulcan (observatori G. Ionescu – Bucureşti, A. Kanyaro – Tg Mureş). Şoimii Pâncota este o formaţie care  a reuşit performanţa de a marca peste 100 de goluri în campionat, fiind învinsă o singură dată în cele 34 de etape, de rivala Crişul Chişineu Criş. Sub comanda antrenorului Mihai Roşca, se regăsesc jucători cunoscuţi, precum portarul Irimia, fundaşul Românu sau atacantul Bebe Mitu.

Europa Alba Iulia, campioana judeţului Alba se prezintă

*Conducerea administrativă: Eugen Lăpădat – preşedinte club, Liviu Coacăză – preşedinte secţie fotbal, Constantin Iancu – organizator de competiţii; *Conducerea tehnică: Alin Hancăş (n. 19.02.1968) – antrenor principal, Ovidiu Barna – antrenor cu portarii, Neluţu Popa – şeful centrului de copii, Ovdiu Moldovan – administrator bază sportivă.

Lotul de jucători:

Gabriel Rotaru (8.01.1971), Răzvan Lucian Cotoară (28.11.1993), Cătălin Sebastian Ştef  (29.10.1989) –

Claudiu Silviu Haiduc (25.11.1989), Ionuţ Radu Andrea (19.01.1989), Sergiu Oara (8.05.1990), Mihai Horea Cecălecean (5.07.1990), Marius Alexandru Circov (20.09.1989), Ovidiu Moldovan (27.06.1989), Andrei Gligor Samoilă (6.07.1987) –

Alin Valentin Apetri (25.09.1989), Ionuţ Bogdan Bratima (3.02.1988), Panfil Hârciagă (1.07.1989), Bogdan Nicolae Cristea (6.03.1989), Radu Mihai Andone (7.05.1979), Aurelian Cătălin Costan (5.05.1988), Adrian Rareş Vozar (28.01.1989) –

Marius Daniel Cristea (15.04.1989), Cristian Dumitru Bălaş (26.10.1987), Adrian Florin Ponoran (12.09.1989), Alexandru Mihai Popa (11.05.1992), Alin Cosmin Gherman (14.06.1987) *Din lot au mai făcut parte în tur H. Marian, Andreica, V. Răducanu, A. Miclea, M. Bratu, R. David, Hagău, N. Popa, I. Gherman, G. Jurcă.
*Golgheterul echipei este „căpitanul” M. Cristea, dorit vara trecută de FC Unirea Alba Iulia, cu 19 reuşite, urmat de Ad. Ponoran – 12 goluri *Din lotul folosit în retur de Alin Hancăş, 10 jucători (Cotoară, Căt. Ştef, Circov, Apetri, Ov. Moldovan, Samoilă, Aur. Costan, Vozar, M. Cristea şi Ponoran) n-au cunoscut botezul eşaloanelor superioare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,, Cu siguranță vom contesta”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,, Cu siguranță vom contesta” Primăria Alba Iulia are conturile blocate și este executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante. Flaviu Buta, purtătorul de cuvânt al instituției, a oferit o primă reacție […]

Citește mai mult

Curier Județean

O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență

Bogdan Ilea

Publicat

în

O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]

Citește mai mult