Mergem la mare? Cât costă, cât durează și care este distanța din Alba Iulia până pe litoral, cu autocarul, trenul sau cu mașina

PRO ROMÂNIA - Alegeri parlamentare 2020

litoralFie că merg pentru un weekend, fie că aleg un sejur de o săptămână, litoralul Mării Negre este un loc de interes pentru locuitorii județului Alba, în sezonul estival.

Din comoditate și pentru a nu fi legat de o oră, majoritatea aleg să meargă pe litoral cu mașina, dar haideți să vedem care sunt prețurile cu autocarul sau cu trenul, din Alba Iulia, până pe litoral.

USR - Alegeri parlamentare 2020

Autocarul. Din păcate, din Alba Iulia până în Constanța sunt doar curse indirecte, iar distanțele și timpul variază. Autocarele vor fi schimbate la București, Pitești sau Râmnicu Vâlcea, prețul unui bilet este în jur de 105 lei, timpul necesar 11 ore, iar distanța în jur de 600 km.

Trenul. Drumul cu trenul pare a fi cel mai lung, aproximativ 11 – 12 ore, dar și cel mai costisitor 130 – 150 de lei, iar majoritatea plecărilor se fac noaptea, din Teiuș. Dacă trenul are o rută directă distanța este de 620 de kilometri, iar dacă rutele sunt indirecte distanțele de parcurs sunt de 680, respectiv 670 de kilometri, conform cfrcalatori.ro.

Mașina. La un consum de 7,5 km/l, prețul combustibilului ar ajunge puțin peste 265 de lei. Un preț nu foarte mare, mai ales dacă ținem cont de faptul că ar putea fi împărțit la patru, câte persoane încap într-o mașină. Pe ruta Sibiu, Râmnicu Vâlcea, Pitești și București, distanța ar fi de 574 de km, iar timpul necesar, 6 ore și 20 de minute.

Sursa foto Antena3

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

13 Comentarii

acelaşi, PERSONNE 2 iulie 2014 at 23:45

Daca ajung la mare, prin-truna dintre modalitatile descrise, cele din imagine vin garantat ?

mihai 3 iulie 2014 at 7:27

Corect: …”printr-una”…
Corect: …cele din imagine NU vin garantat…nu ai bani pt ele”…

Espinosa 3 iulie 2014 at 8:32

Dragos Suciu,

daca as fi jurnalist mi-ar fi rusine (cel putin rusine daca nu si altceva) sa preiau ca sursa Antena 3. Nu ma refer doar la cele doua funduri din imagine ci la alte articole pe care le-ai scris cu aceeasi sursa. Esti recidivist in materie.

Pai daca nu pricepi ce e Antena 3, cate alte lucruri – despre care ai scris sau vei scrie – nu le pricepi sau le pricepi distorsionat?

Scuteste-i pe aia neinfectati care-ti citesc eventual articolele de molima urat mirostoare de la Antena 3.

alexandru 3 iulie 2014 at 9:31

consum mediu 4,5 l/100 km.ca francezii mi-au daruit un motor fantastic de 1.5 dci.7.5 litri consuma un ducato.autocarele nu trebuie schimbate la valcea si nici la bucuresti.si nu fac 11 ore, ci mult mai putin( exista chiar si rute directe de autocare).pentru poze incearca flickr sau pur si simplu google.antena 3 e o latrina dedicata unui public cu posibilitati intelectuale limitate.

Dragoş Suciu 3 iulie 2014 at 9:49

Pentru poze am încercat google
Dar google nu are poze
Și sursa pozei e Antena 3

E drept, sunt mașini care consumă 4%, dar și mașini care consumă 9

Or fi și rute directe. Dar eu nu le-am găsit

alinuta 4 august 2014 at 16:36

Ar fi fost mai intelept si mai profesional sa …gasesti autobuzele cu rute directe …dar vad ca ti ai ocupat timpul cautand funduri goale sau aproape goale oare pentru aceasta informatie te plateste cineva sau mai bine zis pentru jumatate de informatie ,sper ca si plata sa fie asa pe juma

escu 4 august 2014 at 19:27

Suciule, pentru poze se folosesc siteuri care vand fotografie de stock. Adica dai bani ca sa ai dreptul sa el folosesti. Ce faci tu se numeste furt de proprietate intelectuala. Preturile pentru o fotografie la rezolutie de web sunt de 25-50 eurocenti. Banuiesc ca va permiteti din banii castigati pe publicitate. Rusine!!!

Kovacz Kasacz 3 iulie 2014 at 16:24

PERSONNE , nu crezi ca cele din imagine sunt cam „mari”??

misu 3 iulie 2014 at 20:52

direct autocarul soarelui

același PERSONNE 4 iulie 2014 at 8:31

mari, adica „largi” ?

dolfi 4 iulie 2014 at 9:24

nu mai „largi” decat clopotele catedralei.

nice 4 august 2014 at 21:18

dar totusi fany nu ne mai duce la mare?> ca pe autocarele lor care trec zi de zi prin alba asa scrie :)))

Vasile 5 august 2014 at 9:03

consumul e discutabil, fac aproape saptamanal drumul Bucuresti – Alba pe timpul verii. motor 2.0 TDI consuma 5.2 l la suta km. sa zicem ca aici depinde de masina, motor, uzura, viteza, etc. insa cu durata drumului am o mare problema: Bucuresti – Alba, orice as face, nu o scot sub 4 ore jumatate, mai degraba 5. iar de la Bucuresti la Constanta faci minim 2 ore, daca ai mare noroc.