Actualitate

Medicii, obligați să lucreze în sistemul public atât cât le este programul: ”După, au libertatea să lucreze unde doresc”

Ioana Oprean

Publicat

în

Medicii, obligați să lucreze în sistemul public atât cât le este programul: ”După, au libertatea să lucreze unde doresc”

Medicii din România, angajați în sistemul public de sănătate, vor fi obligați să își desfășoare activitatea la locul de muncă public, potrivit programului stabilit. Aceasta înseamnă că medicii nu vor putea să se angajeze în activități clinice private în timpul programului de lucru la stat, a declarat Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății.

Se ajunge până la desfacerea contractului de muncă

Măsurile sunt parte din noul program de guvernare. Medicii angajați în sectorul public și care desfășoară activități medicale în altă unitate sanitară în timpul programului de lucru pot să fie supuși desfacerii contractului de muncă. Aceasta măsură vizează asigurarea respectării obligațiilor de muncă și dedicarea față de unitățile sanitare publice.

„Acesta va fi ultimul pas, dacă doriţi, desfacerea contractului de muncă. Şi, tocmai, tot pentru a restabili acest parteneriat corect între mediul public şi cel privat, unităţile sanitare private vor fi obligate să deţină peste 80% din personalul medical, atenţie, medical, nu întreg personalul, pentru că aici putem vorbi şi de personal auxiliar, personalul medical angajat cu normă întreagă, pentru a putea intra într-o formă corectă de parteneriat, în sensul că CNAS-ul, Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, astăzi, acum când vorbim, semnează un contract de finanţare cu un spital public, doar dacă spitalul public are angajat propriu. Acest lucru trebuie reglementat şi în cadrul unităţilor private”, a explicat Rogobete, potrivit News.ro.

Totodată, acesta a precizat că probabil va exista o modificare legislativă prin ordonanţă de urgenţă, care va fi realizată în prima parte a mandatului.

„Îi obligăm pe medicii care sunt angajaţi la public să lucreze la public, atât cât le este programul. După programul de la public, care se termină la ora 3, la ora 4, aceştia au libertatea să lucreze unde doresc”, a spus Rogobete.

Noi criterii de evaluare a spitalelor Rogobete a explicat că astfel încearcă să limiteze acele multe situaţii în care anumiţi medici, în timpul programului de lucru la stat, îşi desfăşoară activitatea la privat. Despre evaluarea spitalelor ineficiente, el a menţionat că se va stabili un set de criterii de evaluare, iar gradul de ocupare al paturilor de spitalizare continuă este un criteriu.

„De exemplu, dacă în ultimii patru ani de zile un spital are un grad de ocupare al paturilor sub 50%, deja e un mare semn de întrebare. Şi atunci probabil că vom intra în mai multe detalii. Eu nu aş calcula şi nu vom calcula acest grad de ocupare pe unitatea sanitară, ci pe specialitate, pe secţie. Pentru că există secţii, şi ştiu multe exemple, în care gradul de ocupare este mare, de 100%, şi există secţii în care avem internaţi 2-3 pacienţi pe lună”, a subliniat Rogobete.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Notarii publici, incluși în categoria persoanelor protejate de infracțiunea de ultraj judiciar: Proiect adoptat de Senat

Ioana Oprean

Publicat

în

Notarii publici, incluși în categoria persoanelor protejate de infracțiunea de ultraj judiciar: Proiect adoptat de Senat Senatul a adoptat, luni, 15 iunie 2026, în plen, o propunere de modificare a art. 279 din Codul penal prin care notarii publici sunt incluși în categoria persoanelor protejate de infracțiunea de ultraj judiciar. Potrivit art. 279, alin. (2) […]

Citește mai mult

Actualitate

Ce prevede legea după ce datoria României a trecut de 60% din PIB

Ioana Oprean

Publicat

în

Ce prevede legea după ce datoria României a trecut de 60% din PIB Potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor, datoria administrației publice a continuat să crească într-un ritm alert și a ajuns, în martie 2026, la 1.170 miliarde de lei, față de 1.132 miliarde de lei în februarie. Raportată la Produsul Intern Brut (PIB), datoria […]

Citește mai mult

Actualitate

Liberalii nu vor guverna cu PSD: Decizie fermă a liderilor partidului

Ioana Oprean

Publicat

în

Liberalii nu vor guverna cu PSD: Decizie fermă a liderilor partidului Reprezentanții PNL au votat în ședința lărgită de luni, 15 iunie 2026 să nu facă o alianță cu PSD. Au fost 39 de voturi „pentru”, 10 impotriva și 5 abțineri, potrivit surselor politice. Duminică, 14 iunie 2026, președintele României l-a desemnat pe Adrian Veștea […]

Citește mai mult