Mai mulți conducători auto au fost depistați de către polițiști, în trafic, fără a poseda permis de conducere, cu alcoolemie sau la volanul unor autovehicule neînmatriculate
Mai mulți conducători auto au fost depistați de către polițiști, în trafic, fără a poseda permis de conducere, cu alcoolemie sau la volanul unor autovehicule neînmatriculate.
La data de 07 ianuarie a.c., în jurul orei 20.30, poliţiştii rutieri din Abrud l-au depistat pe un bărbat de 34 de ani, din comuna Buceş, judeţul Hunedoara, în timp ce conducea un autoturism, pe DN 74 A, pe raza oraşului Abrud, fără a poseda permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
Faţă de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere fără permis.
La data de 06 ianuarie a.c., în jurul orei 20.30, poliţiştii Secţiei 2 Poliţie Rurală Vinţu de Jos, în timp ce acţionau pe raza comunei Săliştea, l-au depistat pe un bărbat de 36 de ani, din comuna Săliştea, ce conducea un moped neînmatriculat şi fără a poseda permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
Faţă de mopedist, cercetările sunt continuate sub aspectul omiterii infracţiunii de conducere fără permis şi conducerea unui autovehicul neînmatriculat.
La data de 6 ianuarie a.c., în jurul orei 23.40, poliţiştii din Teiuş l-au depistat pe un bărbat de 53 de ani, din Aiud, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Octavian Goga din Teiuş, fiind sub influenţa băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,73 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Faţă de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracţiunii de conducere sub influenţa alcoolului.
La data de 7 ianuarie a.c., poliţiştii Secţiei 9 Poliţie Rurală Cîmpeni, în timp ce acţionau pe DN 75, pe raza localităţii Vadu Moţilor, au oprit, pentru control, un autoturism condus de un tânăr de 25 de ani, din comuna Rîşca judeţul Cluj.
În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au constatat că autoturismul nu era înmatriculat în circulaţie.
Faţă de şoferul acestuia, cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea, pe drumurile publice, a unui autovehicul neînmatriculat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026
Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ. Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]









