Luceafărul poeziei româneşti omagiat în Mica Romă
A devenit o tradiţie ca în fiecare an, cel care a salutat mica urbe de la confluenţa celor două Târnave, cu frumoasele cuvinte „Te salut Mică Romă”, să fie sărbătorit de intelectualii Blajului sub directa conducere a „Astrei” care timp de două zile a organizat frumoase manifestări atât la bustul poetului aflat în parcul din faţa primăriei municipiului, cât şi la biblioteca „Şcoala Ardeleană”. În prima zi au fost depuse coroane la bustul poetului din partea „Astrei” Blaj, Colegiul „I.M. Clain”, Colegiul „Timotei Cipariu”, Şcoala generală din Tiur, etc., urmat de luări de cuvânt din care am reţinut: prof. Silvia Pop, prof. Claudia Oancea-Raica, prof. Carmen Simu. La capitolul recitări din creaţia sărbătoritului, am reţinut prestaţia elevei Ioana Ghiţă, cl. XI cu certe înclinaţii actoriceşti, dar şi a micuţei Daria Simu care ne-a încântat cu inocenţa ei. De remarcat strădania profesoarelor care au fost în fruntea elevilor care au ţinut să fie prezenţi la această manifestare de suflet. A doua zi manifestările închinate poetului naţional au continuat la Biblioteca „Şcoala Ardeleană” sub patronajul doamnei directoare, prof. Simona Frâncu, care împreună cu cele două angajate au asigurat un cadru intim unde participanţii s-au simţit în largul lor, participând cu dezinvoltură, fără emoţii, prin recitări şi cântece la această comemorare de 162 de ani de la naşterea lui Eminescu care pe bună dreptate este considerat nu numai de români, ca o „valoare absolută care vorbeşte umanităţii”.
Aurel ROMAN, Blaj
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)