Localul ”La Brezea” din Bistra, redeschis după o lună. Deficiențele constatate în urma toxiinfecției alimentare, remediate

Sala de evenimente ”La Brezea” din Bistra a fost redeschisă după o lună. Direcția de Sănătate Publică Alba a ridicat ordonanța de suspendare dispusă la începutul lunii septembrie, iar deficiențele au fost remediate.

În urma controalelor efectuate de inspectorii DSP și DSVSA Alba, testele de sanitație, analizele de laborator au ieșit corespunzătoare, iar localul a trecut printr-un proces de dezinsecție și a respectat toate cerințele impuse de instituțiile statului. Unde a fost nevoie s-a pus gresie și faianță, iar personalul angajat și-a refăcut analizele medicale care au ieșit corespunzătoare. Localul a fost redeschis la sfârșitul săptămânii trecute.

ELIT

Amintim că în septembrie, peste 150 de persoane care au participat la două nunți la sala de evenimente ”La Brezea” din Munții Apuseni au avut nevoie de spitalizare sau de îngrijiri medicale. În urma analizelor de laborator s-a constatat prezența bacteriei Salmonella grup 09 Enteriditis.

Salmonella este un gen de bacterie patogenă intestinală care cauzează unele boli infecțioase (febră tifoidă, paratifos, intoxicații alimentare etc.). Salmonella este cauza celor mai răspândite toxiinfecții alimentare, contaminând omul prin ingestia de mâncare sau de apă infectată.

Inspectorii DSVSA și DSP Alba au aplicat amenzi de 23.500 de lei și au confiscat produsele alimentare găsite pe stoc.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Citește și DSP Alba a închis localul ”La Brezea” din Bistra și a confirmat prezența bacteriei Salmonella în alimentele consumate la nunți

Sala de nunţi din Bistra a mai fost amendată acum 2 ani, după o altă nuntă de pomină, în urma căreia zeci de persoane au ajuns la spital.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alexandru Rafila: VACCINAREA, o condiție obligatorie pentru reîntoarcerea la normalitate

Lumea s-ar putea reîntoarce la normalitate începând cu luna septembrie, conform spuselui deputatului PSD, Alexandru Rafila. Totuși, pentru ca acest… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

15 Comentarii

UnulDintreCeiInfestatiCuSalmonela 13 octombrie 2015 at 12:44

Vai ce tara si institutii de 2 lei vechi avem 🙁
Trist si strigator la cer pentru situatia de la „restaurantul” . O rusine de local infect care in doua randuri a trimis in spital peste 300 de oameni. Aceasta locatie ar trebui distrusa din temelii, dezinfectat locul respectiv si amenajat ca pasune pentru vite. Patronii localului respectiv trebuie trasi la raspundere de faptele comise, dar din pacate sunt baroni locali cu prea mare influenta asupra comunitatii si asupra institutiilor locale.
RUSINE voua celor care au decis ca activitatea poate continua, ceea ce inseamna ca in sezonul urmator de nunti / petreceri/cumetrii ne asteptam la un nou caz de salmonela la Bistra. Din fericire pentru mine si familia mea, vom sta departe, cat mai departe de aceasta locatie!

UnulDintreCeiInfestatiCuSalmonela 13 octombrie 2015 at 12:46

@Dragoș SUCIU daca ai fi investigat mai bine, ai fi aflat ca la o saptamana dupa cazul 2 de salmonela, localul infect „La Brezea” a functionat la capacitate maxima – o nunta desigur.

Așa zis-a Burebista 13 octombrie 2015 at 13:42

Sunteți peste 300 de oameni care pot intenta procese și pot să-l termine astfel pe patron definitiv. Dacă instituțiile abilitate nu-și fac treaba există calea procesuală din care patronul necinstit nu va mai ieși la suprafață.

Vă doresc succes!

AlexandruCuza 13 octombrie 2015 at 19:51

Să vă fie rușine, este un local deosebit, tocmai am fost la o nuntă care a avut loc aici, mâncarea și servirea fiind extraordinare. S-a pus suflet în tot ce s-a realizat în acest local și acest lucru e vizibil. Referitor la ce s-a întâmplat, toți spun că a fost mână criminală, dar Dumnezeu îi va pedepsi pe cei vinovați. TU, ”infectatule cu salmonela”, sigur ai venit de-acasă cu această atitudine deplorabilă care incriminează pe nedrept acest restaurant cu principii mari. Pot să admit că mă bucur nespus de mult că s-a făcut dreptate și sper din suflet ca vinovații să plăteasca.

O seară frumoasă tuturor.

Alba123 13 octombrie 2015 at 19:53

Patronii sunt niște oameni deosebiți, cu un suflet mare, numele lor nemeritând să fie injosit de niște gunoaie, a căror frustrare este mai mare decât principiile lor. Vă doresc toate cele bune și la cât mai multe nunți!

Dodo 13 octombrie 2015 at 21:10

Niște zgârciți.

Dodo 13 octombrie 2015 at 21:27

Niște zgârciți care opresc frigiderele și cumpăra numai ieftiniri.

Anonim 18 13 octombrie 2015 at 23:40

Oameni buni,din câte stiu eu la ambele nunți (sâmbăta respectiv duminica) au fost in jur de 800 de oameni..din care s-au îmbolnăvit 100..in cazul in care era vorba de salmonela cu siguranța 90% dintre ei trebuia sa fie in spital..si de ce la cei care si-au făcut analizele in alt județ nu le-a ieșit „salmonela”…sa fim serioși am fost la acel local, o mâncare deosebita,seriozitate si calitate..toată lumea vorbește ca a fost mâna criminala..puneți camere peste tot ca sa nu se mai repete..concurenta e mare!!!

euuu 14 octombrie 2015 at 0:02

Am avut nunta la acel local,totul a fost excelent,niste oameni deosebiti,un bucatar de nota 10. Foarte curat,..in bucatarie aparatura moderna si totul ca la carte. cu siguranta nu a fost vina lor pentru ce s-a intamplat! Anul viitor fratele meu va avea nunta si cu siguranta tot acolo va fi. Avem incredere deplina. Si eu sunt de acord cu camerele de filmat!

Așa zis-a Burebista 14 octombrie 2015 at 9:27

Pentru cei care încă iau apărarea patronului, mai explic o dată: ceea ce se petrece în curtea localului este responsabilitatea proprietarului, și nu este responsabilitatea vecinului. De ce să fie altul vinovat pentru ce face patronul, că nu înțeleg? Prima dată când s-a întâmplat se putea spune că a greșit omul o dată. Dar când se repetă, treaba e groasă. E adevărat că se poate întâmpla oricui, dar se întâmplă o dată, nu se repetă.
După prima pățanie deja trebuia să apară camere de supravegheat, plus alte măsuri pentru siguranța clienților. Chiar dacă din 20 de nunți, la o nuntă se dă greș, tot vina patronului este. Să iasă în față cel care este fericit că s-a îmbolnăvit din cauza mâncării. Nimănui nu-i convine să meargă să se distreze și pe banii lui munciți din greu și să fie intoxicat din cauza neglijenței.
Dacă nu este în stare să asigure igiena în interiorul bucătăriei este foarte grav. Una este igiena în sală în ce privește curățenia localului, și alta este igiena alimentelor. Poate să măture de trei ori pe zi, dacă depozitează alimentele necorespunzător.
Motivația că au fost mai mulți nuntași și nu s-au îmbolnăvit toți, deci cei care s-au îmbolnăvit erau de apt contaminați din alte surse nu este corectă. Fiecare organism uman reacționează diferit.
Faptul că deși a fost închis, totuși au mai avut loc nunți cu sala infestată, ne arată cât de penal este patronul.

Anonim 18 14 octombrie 2015 at 10:34

Mai Burebista tu chiar insisti cu niște aberații mai mari ca tine. Prima data din câte am citit mâncarea a fost făcută la casa mirelui si a fost dusa la restaurant gata preparata. Ce vina au avut oamenii aceia??? De vede clar ca ai ceva personal cu ei.. Si inca ceva:ai intrat vreodată in Bucătărie sa vezi ce condiții sunt?? Daca Ai fi citit corect articolul ai fi înțeles ca localul s-a redeschis după remedierea problemei. Era clar ca trebuia sa se găsească „o problema ” ca altfel nu ieșea bine „treaba” .

Ana 14 octombrie 2015 at 15:52

Mai Burebista sa sti ca si eu am fost la Brezea la nunti, a fost exceptional, eu am impresia ca tu ai ceva personal cu ei.

Ana 14 octombrie 2015 at 15:54

Va depaseste cumva concurenta?

Rammstein 14 octombrie 2015 at 20:11

Măi ” Așa zis-a Burebista ”, eu nu sunt din zonă dar am fost la câteva nunți la acest local și cu mâna pe inimă îți spun că preparate atât de delicioase nu am mâncat nicăieri. Pe tine te deranjează că s-a redeschis restaurantul, sigur deții unul în zonă și te supără concurența, te frustrează faptul că au prețuri acceptabile și un număr mare de nunți. Te sfătuiesc prietenește să faci un control, dar defapt invidia și răutatea nu se pot trata. Măsura închiderii restaurantului a fost abuzivă.

Jossssssss!!!! 14 octombrie 2015 at 20:16

Sunt total de acord cu domnul ” AlexandruCuza ”, pot să spun că acest restaurant a fost inchis pe nedrept. A fost o bucurie de scurtă durată pentru concurență, din fericire. Cel care prepară mâncărurile aici este de asemenea un om deosebit, un profesionist, care își dă până și sufletul ca totul să iasă perfect. Tot respectul pentru el și domnul patron. 🙂 Mare mai e invidia..