LiveText| Rezultat final EURO 2020 : ITALIA este noua CAMPIOANĂ EUROPEANĂ, după o finală dramatică decisă la lovituri de departajare împotriva ANGLIEI

Cezar Lancrajan

Italia a câștigat Euro 2020, după ce a învins Anglia la loviturile de departajare, scor 3-2. Englezii au deschis scorul cu cel mai rapid gol din istoria finalelor de Campionat European (Shaw, după un minut și 57 de secunde), dar italienii au preluat controlul partidei și au egalat prin Leonardo Bonucci în minutul 67 (cel mai în vârstă marcator într-o finală de Euro). Cele două echipe nu au mai înscris și câștigătoarea a fost decisă la penaltiuri: chiar dacă au condus cu 2-1, britanicii au fost învinși după ce trei dintre jucătorii trimiși în teren de Gareth Southgate (Rashford, Sancho și Saka) au ratat de la punctul cu var.

Textul evenimentelor importante din finala EURO 2020 discutată între ITALIA și ANGLIA pe Wembley:

LOVITURI DE DEPARTAJARE, FINALA ITALIA – ANGLIA, EURO 2020:

Saka șutează slab, Donnarumma ghicește din nou partea și Italia este noua campioană europeană.

Jorginho șutează moale, spre bară, dar Pickford se întinde și respinge în bară: 3-2 pentru Italia.

Sancho șutează slab, Donnarumma sare bine și apără: 3-2 pentru Italia.

Bernardeschi șutează pe centrul porții, Pickford a plonjat într-o parte: 3-2 pentru Italia.

Rashford ia un elan ciudat, încetinește în drum spre minge și lovește bara: 2-2.

Pickford ghicește din nou colțul, dar nu poate opri șutul lui Bonucci: 2-2.

Maguire înscrie cu un șut perfect, în vinclu (a stricat camera): 2-1 pentru Anglia.

Belotti, vizibil emoționat, trage slab pe jos și Pickford apără: 1-1.

Kane trage în plasa laterală, plonjonul lui Donnarumma este inutil: 1-1.

Berardi execută primul și îl învinge pe Pickford, care nu a ghicit colțul: 1-0 pentru Italia.

Trei minute ne despart de loviturile de departajare.

Nu s-a întâmplat nimic în prelungirile prelungirilor. Finalul celor 120 de minute: Italia vs Anglia 1-1. Campioana europeană va fi decisă la loviturile de departajare.

‘120 Ultimele pregătiri pentru loviturile de departajare: Rashford și Sancho intră pe teren, Henderson și Walker au ieșit.

‘118 Florenzi intră în locul lui Emerson.

‘113 Jorginho atacă mingea, dar îl faultează pe Grealish și primește cartonaș galben.

‘111 Sterling trece de Chiellini în careu, dar fundașul italian revine incredibil și îi fură mingea englezului.

‘108 Stones sare pe sub minge, Donnarumma ratează intervenția, dar are noroc și Italia scapă de atacul englez.

‘107 Bernardeschi trage pe centrul porții din lovitură liberă, Pickford prinde în doi timpi.

‘106 Maguire primește un cartonaș galben pentru un fault la marginea careului.

Finalul primei reprize de prelungiri.

‘103 Ocazie imensă pentru Italia! Emerson trece de Walker, centrează pentru Bernardeschi, dar Pickford respinge în ultimul moment.

’99 Mount este înlocuit cu Grealish.

’97 Mingea centrată din corner de Shaw este respinsă la marginea careului, Phillips urmărește foarte bine, dar voleul său se scurge pe lângă poartă.

’91 Mancini mai face o schimbare: Belotti intră în locul lui Insigne.

A început prima repriză de prelungiri.

Finalul celor 90 de minute: Italia vs Anglia 1-1 / Vom avea prelungiri pe Wembley.

’90+6 Chiellini îl trântește pe Saka și primește cartonaș galben.

Italienii țin de minge, forțează un gol decisiv.

A doua repriză este prelungită cu șase minute.

’89 Sterling trece printre adversari, dar Bonucci se apără bine și englezul iese cu mingea în afara terenului.

Un spectator a intrat pe teren, meciul este întrerupt pentru câteva momente.

’86 Faultat de Phillips cu câteva minute în urmă, Chiesa nu mai poate continua și este schimbat cu Bernardeschi.

’84 Insigne primește galben după ce l-a faultat pe Phillips.

’74 Încă o modificare în echipa Angliei: Rice iese, Henderson intră.

’73 Berardi pleacă de la limita ofsaidului, nu lasă mingea să cadă și trage din fața lui Pickford, dar șutul trece peste poartă.

’71 Prima schimbare a lui Southgate: Saka intră în locul lui Trippier.

’67 Englezii nu reușesc să respingă mingea după cornerul executat de Berardi, Chiellini îl încurcă pe Stones, Verratti lovește cu capul, Pickford respinge în bară, balonul ajunge la Bonucci și acesta devine cel mai în vârstă marcator dintr-o finală de Campionat European: Italia vs Anglia 1-1.

’66 Maguire intervine din fața lui Cristante și respinge în corner.

’57 Insigne se infiltrează în careul englezilor, trage la scurt dintr-un unghi dificil, dar Pickford este atent și respinge.

’56 Maguire se înalță în careu, dar lovitura sa de cap nu este suficient de precisă.

’55 Bonucci primește cartonaș galben după un fault asupra lui Sterling la marginea terenului.

’54 Roberto Mancini face primele schimbări: Cristante și Berardi i-au înlocuit pe Barella și Immobile.

’51 Insigne caută vinclul dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

’48 Sterling forțează o intrare în careu și cade după ce a fost ținut de Bonucci și Chiellini. Bjorn Kuipers a lăsat jocul să continue.

’47 Barella îl faultează pe Kane și primește primul cartonaș galben al partidei.

A început repriza a doua.

Pauză pe Wembley: Italia vs Anglia 0-1.

’45+4 Fără soluții în atac, Bonucci își asumă responsabilitatea și trage de la distanță – mingea trece mult pe lângă poartă.

’45+1 Immobile șutează în blocajul lui Stones, mingea ajunge la Verratti, dar acesta trage slab și Pickford prinde fără probleme.

Prima repriză este prelungită cu patru minute.

’38 Emerson intră prin alunecare și îl faultează pe Rice. Italianul scapă fără cartonaș galben.

’35 Chiesa avansează nestingerit în zona centrală, trage pe jos de la marginea careului, dar șutul său trece pe lângă poartă. Pickford nu avea răspuns.

’33 Insigne pasează prea lung pentru Emerson și jucătorul cu origini braziliene nu mai ajunge la timp pentru a centra.

’22 Jorginho se accidentează după un duel cu Sterling. Acesta a părăsit terenul împreună cu echipa medicală, dar a revenit în cele din urmă.

A început ploaia pe Wembley.

‘8 Insigne ridică mingea peste zid, din lovitură liberă, dar mingea nu coboară la timp și nu prinde cadrul porții.

‘2 Trippier așteaptă momentul potrivit și trimite o centrare la colțul lung: Shaw (scăpat din marcaj) șutează perfect, din prima, și mingea intră în poartă după ce lovește bara: acesta a fost cel mai rapid gol înscris într-o finală de Campionat European (un minut și 57 de secunde): Italia vs Anglia 0-1.

Italienii au primele ocazii ale partidei, dar englezii se apără bine.

Finala de pe Wembley a început.

Jucătorii celor două naționale au îngenuncheat înaintea partidei.

Sunt intonate cele două imnuri.

Trofeul a fost adus la marginea terenului de Eder, marcatorul unicului gol al finalei din 2016 (Portugalia vs Franța 1-0).