Liga a IV-a: Arena Alba Iulia a pierdut în prelungiri la Daia!

Nou promovata Inter Ciugud este de neoprit pe propriul teren, elevii lui George Ciucă realizând un nou meci pe propriul teren în care au câştigat detaşat, o altă echipă nou-promovată, Arena Alba Iulia pierzând în prelungiri, la Daia, pe un teren unde oaspeţii iau greu puncte.

Rezultate Liga a IV-a, etapa a 4-a: *Dalia Sport Daia Română – Arena Alba Iulia 1-0 (0-0): Benga (90+4). Portarul Ovidiu Barna i-a făcut viaţă grea fostului său coleg Paul Ciucă.

*Inter Ciugud – Arieşul Apuseni Baia de Arieş 5-2 (3-0): G. Jurcă (2), R. Truşcă (24, penalty, acesta a fost eliminat în minutul 44), Frătean (42), Ad. Truşcă (82), S. Bran (90+3)/ Voicu (65), Petaca (86). O întâlnire în care au punctat tatăl şi fiul (Răzvan şi Adrian Truşcă)!

*CS Ocna Mureş – Viitorul Sântimbru 3-0 (0-0): Chesnoiu (51, 89), Pereat (90+1)

*Sportul Sebeş – Energia Săsciori 3-2 (3-0): E. Dragomir (12, penalty), Bălaş (25), Iouraş (32)/ Nuc (50), Bodea (87). H. Marian (Sportul) şi Nuc (Energia) au fost eliminaţi în minutul 81.

*Cuprirom Abrud – Rapid Teiuş 3-1 (1-0): Goia (24), Pleşa (71, penalty), R. David (85)/ D. Crişan (75); , Cuprirom Abrud, surpriza începutului de sezon în „fotbalul mic”, rămâne în fotoliul de lider cu maximum de puncte.

*FC Cugir – Metalul Aiud 2-1 (2-1): A. Micu (10, 26)/ Csiki (22)

Cugirenii au realizat prima victorie stagională, iar Metalul a înregistrat al 4-lea eşec la rând, deşi a schimbat antrenorul (Augustin Drăguţ a debutat pe banca tehnică). FC Cugir a ajuns pe poziţia a 9-a, cu 4 puncte (5-9), Metalul rămânând „lanterna roşie” cu 0 puncte (1-12 golaveraj). Amfitrionii dedică acest succes lui Ionel Petruse, cel care s-a căsătorit în ziua partidei. „Casă de piatră”!

*Olimpia Aiud – CSO Cugir 1-3 (1-2): Bucur (21)/ Şuteu (17, 73), G. Goronea (30). *Văcariu (Olimpia) a fost eliminat în min. 67.

Aiudenii nu contestă, după acest eşec, valoarea echipei din Cugir, însă arbitrajul a lăsat mult de dorit în acest derby al etapei, la centru fiind D. Monea (Cluj). CSO Cugir a urcat pe locul secund, cu 9 puncte (8-4), a egalat liderul Cuprirom, iar Olimpia este pe 4 cu 6 puncte (6-7)