Liga a 5-a, etapa a 24-a Eşec în derby pentru CIL Blaj, lupta continuă în Seria 1

Seria 1 a Ligii a 5-a oferă o luptă plină de suspans în privinţa promovării, trei echipe CIL Blaj, Unirea Cergău şi AS Pănade fiind înşirate pe numai două puncte, după ce liderul a pierdut acasă derby-ul cu Unirea Cergău, iar AS Pănade a scos doar un punct. În celelalte două serii, FC Miceşti şi Colorado Şpring (concurs de eficacitate cu Hidro Şugag) au bifat accederea matematică în eşalonul superior. Rezultate:

*Seria 1: Spicul Bucerdea – Perla Jidvei 3-0 (la „masa verde”), CIL Blaj – Unirea Cergău 1-2, Partizanii Sînmiclăuş – Gaz Metan Valea Lungă 0-0, Viitorul Biia – AS Crăciunelu de Jos 11-1, Avântul Sâncel – Dacia Mihalţ 2-3, AS Pănade – Viitorul II Sântimbru 1-1, Tineretul Şona – Langentahl Valea Lungă 2-1.

ELIT

În clasament: 1. CIL BLAJ 57 (73-28), 2. Unirea Cergău 56 (78-31), 3. AS Pănade 55 (73-32), 4. Viitorul II Sântimbru 45  (58-26), 5. Gaz Metan Valea Lungă 40 (38-29).

Etapa viitoare (duminică, 8 iunie, ora 18.00): Perla Jidvei – AS Pănade 0-3, Langentahl Valea Lungă – Partizanii Sînmiclăuş (ora 15.30), Gaz Metan Valea Lungă – CIL Blaj, Viitorul Biia – Avântul Sâncel, Unirea Cergău – Spicul Bucerdea, Dacia Mihalţ – AS Tineretul Şona, AS Crăciunelu de Jos – Viitorul II Sântimbru..

*Seria a 2-a: Voinţa Beldiu – Decebal Cricău 0-2, Voinţa Stremţ – Şoimii Ciumbrud 3-0, Fortuna Lunca Mureşului – Mureşul Gâmbaş 2-2, FC Lopadea Nouă – Sportul Livezile 1-3, Progresul Fărău – Naţional Rădeşti 0-3, ACS Băgău – FC Miceşti 0-6, AS Războieni Cetate – Viitorul Unirea 5-1.

ADEZIUNE PLUS

În clasament: 1. FC MICEŞTI 60 (78-21), 2. Decebal Cricău 48 (57-24), 3. Mureşul Gâmbaş 48 (46-21), 4. Voinţa Stremţ 39 (50-37), 5. AS Războieni Cetate 38 (55-44).

Etapa viitoare (duminică, 8 iunie, ora 18.00): Decebal Cricău – AS Războieni Cetate, Voinţa Stremţ – FC Lopadea Nouă, Viitorul Unirea – Fortuna Lunca Mureşului, Sportul Livezile – Progresul Fărău, Mureşul Gâmbaş – ACS Băgău, Naţional Rădeşti – Voinţa Beldiu, Şoimii Ciumbrud – FC Miceşti.

*Seria a 3-a: Andreas Alba Iulia – Colorado Şpring 2-7, Limbenii Limba – Euro Şpring (miercuri, ora 18.00), Orient Blandiana – Hidromecanica Şugag 2-3, ASC Pianu – Viitorul Răhău 2-2, Mureşul Săliştea – Viitorul Tărtăria 0-3, Activ Sport Ciugud – CSO Cugir 0-3, Del Dodo Alba Iulia – Independenţa Cut 2-6.

În clasament: 1. COLORADO ŞPRING 69 (132-21), 2. ASC Pianu 57 (65-23), 3. Independenţa Cut 53 (79-41), 4. Hidro Şugag 50 (138-49), 5. CSO Cugir 47 (70-45).

Etapa viitoare (sâmbătă, 8 iunie, ora 18.00): Independenţa Cut – Andreas Alba Iulia (ora 11.00), Viitorul Răhău – Mureşul Săliştea (ora 14.00), Viitorul Tărtăria – Del Dodo Alba Iulia, Activ Sport Ciugud – Orient Blandiana, Hidromecanica Şugag – ASC  Pianu, Colorado Şpring – Limbenii Limba, CSO Cugir – Euro Şpring.

Dan HENEGAR

Te-ar putea interesa și:

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unirea Alba Iulia – o primăvară a reconstrucției | “Alb-negrii” își creionează strategia la începutul săptămânii viitoare

Unirea Alba Iulia iernează pe poziția a 6-a a Seriei a 9-a, după un parcurs considerat nesatisfăcător de către oficialii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO: CSO Cugir – Industria Galda de Jos 2-0 (2-0), dublă Marius Lupu, în derby-ul amical „de Alba”

CSO Cugir și Industria Galda de Jos, conjudețenele din Seria a 9-a a Ligii a 3-a, aflate la polii opuși… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro