Liga a 4-a, în Sâmbăta Mare: Industria Galda și Olimpia Aiud – seturi la zero, CIL Blaj, revelația returului, amenință podiumul!

Jocurile rundei a 24-a din Sâmbăta Mare, din Liga a 4-a au consemnat două seturi la zero reușite de Industria Galda de Jos și Olimpia Aiud, dar și urcarea echipei din „Mica Romă”, pe locul 4, la un punct de podium.

Sărbători binecuvântate, sănătate și liniște alături de cei dragi din partea ziarului „Unirea” tuturor celor implicați în fenomenul fotbalistic județean, colaboratorilor cărora le mulțumim pentru sprijin. „Hristos a înviat„!

*Energia Săsciori – CS Zlatna 5-1 (2-1): Greapcă (2, 73, 85), Sava (37), T. Mărginean (81)/ D. Cristea (12). Săsciorenii au bifat al doilea meci câștigat succesiv, cu o triplă a lui Greapcă, în vreme ce aurarii au pierdut clar, după două rezultate pozitive (etapa trecută remiză la Daia Română);

*Performanța Ighiu – Inter Unirea 3-1 (1-0): Potopea (24), Alexandroaie (64), Benchea (75)/ I. Sas (68). În minutul 41, Val. Drăgan (Inter) a fost eliminat pentru injurii. Ighienii traversează o perioadă excelentă, calificându-se și în semifinalele Cupei României, spre deosebire de oponenți ce au pierdut pe linie în primăvară: singura echipă fără punct în retur, cu 8 eșecuri consecutive;

*Hidromecanica Șugag – Voința Stremț 4-3 (1-1): Căt. Avram (17, 64), P. Lazăr (66, penalty), A. Crețu (83)/ Epure (39), A. Breaz (47), Trifa (58). Partidă nebună pe Valea Sebeșului, în care gazdele au condus cu 1-0 și apoi au remontat de la 1-3. O surpriză oferită de Hidromecanica, ce s-a revanșat față ce scorul campionatului încasat la Galda de Jos (0-12) și cele 3 jocuri în care luase un singur punct;

*GT Sport Alba Iulia – Industria Galda de Jos 0-6 (0-4): An. David (19), Oniche (20), S. Mureșan (26), Ad. Matei (43), Puha (65), S. Szekely (73). Găldenii au dat set la zero pe “Cetate” și au devenit cea mai prolifică echipă a stagiunii. Industria continuă seria imbatabilă din primăvară (5 victorii la rând), cu 9 jocuri fără eșec (25 de puncte), totalizând 15 jocuri în care nu a pierdut. “Lanterna roșie” are 6 înfrângeri la rând (3 meciuri în care nu a marcat) și se apropie de 100 de goluri încasate;

*Olimpia Aiud – Kinder Teiuș 6-0 (1-0): G. Oltean (2), D. Vlad (57), S. Șimandi (66, 77, 83), P. Boancă (70). Meci dominat copios de “olimpici” ce au mai avut și 3 bare. Gazdele, ce veneau după 3 înfrângeri, au realizat cel mai clar succes stagional, un set la zero, cu o triplă Sebastian Șimandi, iar teiușenii au suferit cel mai drastic insucces extern;

*CIL Blaj – Viitorul Vama Seacă 3-0 (0-0): Timiș (75, 11 metri), B. Cristea (81, penalty), B. Varga (90+1). Lepădat (Viitorul) a aparat o lovitură de pedeapsă în minutul 34, la execuția lui B. Cristea (centralul Radu Scrob a dictat 3 penalty-uri în acest meci). Echipa din “Mica Romă” s-a descătușat în ultimul sfert de oră, avându-l în prim plan pe B. Varga. CIL Blaj reprezintă revelația primăverii, ajungând pe poziția a 4-a, la un punct de podium: fără înfrângere în Liga a 4-a, cu 8 meciuri în care a adunat 22 de puncte și 4 victorii consecutive, neprimind gol în ultimele 3 dispute;

*Spicul Daia Română – a stat

Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena | Vineri, ora 20.00, Volei Alba Blaj – CSO Voluntari, al 3-lea duel, victoria gazdelor ar prelungi suspansul!

Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena | Vineri, ora 20.00, Volei Alba Blaj – CSO Voluntari, al 3-lea duel, victoria gazdelor ar prelungi suspansul Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena, mâine și sâmbătă fiind prevăzute alte două întâlniri, de la ora 20.00, în […]