Liga 4: Performanța Ighiu stopează Energia Săsciori, Adu Academy Șona – scorul rundei, 8-0 cu „lanterna roșie”!

Liga 4, etapa a 23-a: Performanța Ighiu stopează Energia Săsciori | Victorii nete pentru CS Ocna Mureș și Inter Unirea, remiză în prelungiri la Șugag! Adu Academy Șona a realizat scorul rundei, 8-0 cu FC Lopadea Nouă, „lanterna roșie”

*CSM Unirea Alba Iulia 2 – CIL Blaj 0-4 (0-2). Liderul, a treia victorie consecutivă, a doua externă, iar albaiulienii, cu o formație de juniori, pierd al doilea meci la rând, primul din retur pe teren propriu. Formația din „Mica Romă” domină categoric stagiunea și așteaptă doar confirmarea matematică a câștigării campionatului, Borșoi semnând al 100-lea gol stagional. Meciul a debutat cu un moment de reculegere în memoria lui Ciprian Râșniță, antrenorul secund de la Limbenii Limba.

*CS Zlatna – Viitorul Sântimbru 1-4 (1-1). La gazde, care au deschis scorul, a fost titular Ionuț Bradu (la 14 ani și jumătate, autorul golului victorios din etapa anterioară, la Vama Seacă). Trupa din Galtiu a reușit al 4-lea succes consecutiv;

*Energia Săsciori – Performanța Ighiu 1-1 (0-1). Ighienii au reușit să stopeze seria de 8 victorii consecutive (una în Cupa României) realizată de formația lui Ionuț Neag, revelația primăverii, care a egalat în minutul 90+1;

*CS Ocna Mureș – Fortuna Lunca Mureșului 4-0 (2-0) Succes clar pentru „Soda dragă” în disputa orgoliilor, cu dublă Chișu;

*Hidro Mecanica Șugag – Voința Stremț 1-1 (0-0): O nouă remiză dramatică reușită de Voința, cu gol în prelungiri, la fel ca runda trecută, cu CS Ocna Mureș, când a revenit de la 1-4. În minutul 88 au fost eliminați S. Stan (Hidro Mecanica) și Petruse (Voința). Oaspeții nu câștigă de 7 jocuri (3 puncte);

*Inter Unirea – Viitorul Vama Seacă 4-0 (1-0)

Formația din „curbă” a reușit cel mai clar succes din primăvară, hat-trick Alin Gherman, în fața unui oponent care dezamăgește în continuare: 3 eșecuri la rând și numai două puncte în 11 întâlniri;

*Limbenii Limba – Spicul Daia Română 0-2 (0-1).

Dăienii s-au impus după două insuccese la rând, neprimind gol după 5 întâlniri.

*Adu Academy Șona – FC Lopadea Nouă 8-0 (3-0)

Cel mai clar succes al sezonului reușit de nou-promovată. „Lanterna roșie”  are numai înfrângeri în retur, 7 la număr, și cea mai modestă defensivă (91 de goluri încasate). Un „careu” pentru Macarie, duble Windt și Dulău

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]