Liga 4: Hidro Mecanica Șugag, pe podium! Remiză la Galtiu, Energia Săsciori a dat lovitura, Spicul Daia – victorie netă!

În penultima rundă a Ligii 4, una cu goluri multe, s-a înregistrat o remiză albă în disputa orgoliilor de la Galtiu, iar Hidro Mecanica Șugag a urcat pe podium, după „setul” de tenis cu „lanterna roșie”.

Energia Săsciori a produs o nouă surpriză, iar Spicul Daia Română și Fortuna Lunca Mureșului s-au despărțit de fani cu succese clare.

*CSM Unirea Alba Iulia 2 – Energia Săsciori 0-1 (0-1)

Săsciorenii au dat lovitura, cu al doilea succes pe terenuri străine, asta după ce runda trecută au stopat liderul. Albaiulienii continuă picajul, cu două eșecuri la rând și un punct în 4 întâlniri;

*Fortuna Lunca Mureșului – Limbenii Limba 5-0 (3-0).

La ultima întâlnire “acasă”, Fortuna a reușit cel mai clar succes din tur și are 4 victorii în ultimele 5 prestații (dublă Morea). Pe de altă parte, oponenții au trecut de la extaz (4-0 cu Voința Stremț), la agonie (înfrângere drastică la Lunca Mureșului)

*Spicul Daia Română – Viitorul Vama Seacă 4-0 (2-0):

Dăienii, dublă Biro, au reușit să câștige net, la ultima reprezentație internă și să depășească criza (3 eșecuri succesive și doar 4 puncte în 9 întâlniri). Formația din Hopârta este la al doilea eșec consecutiv, fără a marca, pe terenuri străine, și în ultimele 7 meciuri a câștigat unul singur (a strâns 5 puncte);

*Hidro Mecanica Șugag – CS Zlatna 6-2 (4-0).

Cu a doilea meci consecutiv pe teren propriu adjudecat, trupa lui Himcinschi (dublă Greapcă) a urcat pe podium;

*Viitorul Sântimbru – Performanța Ighiu 0-0.

Remiză albă la Galtiu între pretendente la podium. Gazdele au fost stopate după 7 victorii la rând, iar ighienii continuă seria excelentă sub comanda lui Selagea (9 partide imbatabile, 6 succese).În secvențele de prelungire au fost eliminați G. Cioban (Viitorul Sântimbru) – două avertismente într-un minut, dar și Adrian Hulea, oficialul gazdelor, pentru proteste

CSO Voluntari este noua campioană a României la volei feminin, titlu adjudecat în „Alba Blaj” Arena, după a 3-a victorie din tot atâtea dueluri în finala Diviziei A1. Dezamăgire pentru „mândria Albei”, care nu a reușit să oprească sărbătoarea formației din Voluntari, care a cucerit laurii în mimimum de partide. Nu a fost nici măcar […]