// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Liderul PSD Alba, deputatul Ioan Dîrzu: Se face dreptate pentru 100.000 de pensionari

Intră-n vigoare o modificare a legii pensiilor, inițiată și adoptată de alianța PSD-ALDE, prin care pensiile a 100 000 de oameni se majorează și astfel se îndreaptă o inechitate.

PSD își asumă o decizie politică premergătoare dezbaterii și adoptării noii legi a pensiilor și prin modificările aduse legii în vigoare a eliminat inechități grave pentru 100.000 de pensionari care au lucrat în domenii cu condiții speciale de muncă și care primeau pensii diferite, deși aveau aceiași vechime și aceiași pregătire. Este încă o manifestare a angajamentului prioritar al PSD de a readuce normalitatea în viața românilor.

Urmare a modificării şi completării Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, pentru cei din grupele speciale – aviaţie civilă, siderurgie, subteran, transport maritim şi fluvial, foraj, ţiţei şi gaze, cei care lucrează în condiţii grele şi foarte grele –  numărul de puncte nu mai împarte la 35 de ani de muncă, ci la 25, ceea ce va determina o pensie mai mare.

Recalculările se vor face din oficiu, oamenii nu trebuie să facă nimic.

Aceste majorări pentru 100.0000 de pensionari din grupele speciale, adăugate creșterilor de salarii și pensii intrate în vigoare sau care vor urma, sunt expresia credinței și acțiunii PSD că românii au dreptul să participe în mod just la beneficiile aduse de creșterea economică.

Aceasta este diferența uriașă dintre guvernarea PSD și guvernările de dreapta ale PDL-PNL,  adepte ale teoriei ”să strângem cureaua permanent”.

Ioan Dîrzu

Deputat de Alba

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

10 Răspunsuri la Liderul PSD Alba, deputatul Ioan Dîrzu: Se face dreptate pentru 100.000 de pensionari

  1. Gelu 01.08.2018 la 14:17

    Ne bucuram ca pensionarii pot sa beneficieze de aceasta lege , multumim ca va pasa de noi!

  2. Mosu 01.08.2018 la 14:19

    Cei de la PDL asa au fost educati si invatati,lor sa li se cuvita tot, iar ceilalti sa „stranga cureaua„.

  3. Vica 01.08.2018 la 14:22

    Merita pensionarii aceasta lege,era incorect sa nu aiba aceasi pensie cu toate ca grupa si vechimea era la fel. Felicitari si multumiri pentru aceasta lege!

  4. Maria 01.08.2018 la 14:26

    O lege bine gandita in favoarea pensionarilor, pacat ca unii nu vor sa recunoasca masurile bune . Actuala guvernare se tine de promisiuni si merita tot respectul nostru

  5. Baro 01.08.2018 la 14:32

    Multumim domnului Dirzu si guvernului ca ne arata inca o data ca le pasa si respecta pensionarii pentru munca depusa rasplatindu-i pe masura. Cei de la pdl nu au stiu sa faca acest lucru decat micsorand pensia cuvenita de drept.

  6. sindicalistul vesel 01.08.2018 la 17:29

    E …bine cand se…da ! Da`….Legea asta, daca nu ma insel , trebuia aplicata din …..2016 !!! Oricum , e totusi bine ca, in sfarsit se face dreptate unor oameni care-au muncit in locuri cu…toxicitate, minerit, diverse alte …pericole, toate grupate in asa numitele „grupe de munca” !

  7. Ioan Voicutzu 01.08.2018 la 17:35

    mai rasfirati! Mai rasfirati! Creaqu??? Nu am vb ca trebuie sa bifam toate articolele cu PSD ca e de bine?

  8. multumim psd? 01.08.2018 la 17:37

    In 4 ani(din 2014) pana acum, gazele s-au scumpit cu 50%. Multumim psd?

  9. contoaru` 02.08.2018 la 11:22

    Pana-n 2020, liberalizarea pretului la gaze – semnata in 2016 de Ciolos & ai lui, prevede ca preturile la 1 mc de gaz trebuie sa fie ca-n….UE ! Adica …cum e acum de cca 0,64 Euro/1 mc ! Acu`,dupa ultima marire, in Romania, 1 mc de gaz e cam 0,44 Euro/ 1 mc ! Asa ca , asteapta-te la urmatoarele mariri si …multumeste baih scriitorule nestiutor, (da` clontos !) , exact cui trebuie sa multumesti ! Lu` Ciolosz – bacsy si….ANRE-ului, care-i obligat sa aplice Hotararea lui !!! Mai citeste si tu cate ceva ca…nu doare ….precis !

    • Eminenta cenusie a guv.Dancila 02.08.2018 la 15:59

      Marius Valcov(consilier al V.Dancila):”Constatând că din 2013 până azi preţul la gaz a crescut cu 75%, ca urmare a dorinţei de profit de 300%, ANRE s-a sesizat şi ne-a trimis această adresă şi ne întreabă ce să facem pentru că există lege care spune în felul următor: când te afli într-o astfel de situaţie, poţi să intervii ca guvern şi pentru maxim trei ani de zile să reglezi preţul astfel încât acesta să poată fi suportat, să fie real plătit de către oameni către companii..”(‘Economica.net’) Nici vorba de Ciolos. Psd guverneaza(cu exceptia lui 2016) de 6 ani,din 2012! Urmeaza-ti indemnul, ca nu doare..