Liceenii au învăţat jucându-se cu elevi din alte şase ţări europene
La Colegiul Tehnic Aiud a avut loc diseminarea activităţilor derulate timp de 2 ani în cadrul proiectului Comenius „Game and learning in Europe”, ne-a informat pof. Ramona Humeniuc, coordonatoarea proiectului. La eveniment au participat cadrele didactice, elevi şi părinţi ai liceului, în frunte cu directorul Ioan Zurgalău, primarul Horaţiu Josan şi alte oficialităţi locale, prof. Cristina Comăniciu, inspector şcolar de specialiate la IŞJ Alba. Proiectul a fost finanţat de către Comisia Europeană cu suma de 24.000 euro prin programul Lifelong Learning. Acest proiect are ca scop întărirea dimensiunii europene a educaţiei prin promovarea de activităţi cooperante între Colegiul Tehnic Aiud şi unităţi de învăţământ din Ungaria, Grecia, Germania, Spania, Bulgaria şi Italia.
Proiectul este centrat pe înţelegerea diferitelor culturi europene folosind jocuri educaţionale, cunoaşterea altor sisteme de învăţământ şi organizaţii şcolare, adresându-se atât elevilor cât şi cadrelor didactice. În cadrul proiectului au fost abordate teme interdisciplinare: artă, cultură, sport, matematică şi ştiinţe, tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, educaţie antreprenorială, muzică, geografie, istorie.
Prof. Ramona Humeniuc, prof. Aureliana Martin, maistrul Ioan Boldea, alături de elevii implicaţi în proiect, au prezentat în formate multimedia cele 3 mobilităţi transnaţionale derulate în Ungaria, Italia şi Bulgaria. De asemenea, au prezentat produsele finale realizate: un logo, un ghid de conversaţie G.A.L.E., CD-uri, DVD-uri, pliante, un jurnal de mobilităţi, un calendar cu evenimente istorice, expoziţia de postere şi produse culinare, expoziţia foto şi un spectacol folcloric de muzică şi dans transilvănean.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)