Lansare emoționantă a două volume de poezii la Abrud
În această după amiază, începând cu ora 15, în amfiteatrul de la Școala de Aplicație din centrul orașului Abrud a avut loc o inedită lansare de carte care a reușit să emoționeze până la lacrimi majoritatea celor peste 100 de participanți.
Această eveniment a fost de fapt o dublă lansare a două volume de poezii care au ca autor pe Gabriel Mihail Iosipovici, un abrudean în vârstă de 35 de ani care, deși suferă de 6 ani de borelioză – o boală care l-a imobilizat pe scaunul cu rotile – a reușit să scrie poeziile doar cu degetul arătător de la mâna dreaptă, singurul pe care mai îl poate mișca. Ambele volume lansate azi au apărut la Editura Alma Mater din Sibiu, autorul fiind totodată colaborator la revista „Pe gustul tău” din Sibiu. Unul dintre volume se numește „Nihil Sine Deo (Nicăieri fără Dumnezeu). Interzis celor care nu cred!” iar celălalt are titlul „Când voi muri să mă îngropați în picioare, căci toată viața am trăit în genunchi” acesta din urmă fiind realizat în colaborare cu Flavia Anca, o tânără originară din Abrud care a scris câteva dintre poezii.
Evenimentul a fost organizat prin colaborarea celor doi autori cu doamna profesoară Mirela Cioflica din Abrud, la acesta participând prieteni ai autorului, foarte mulți profesori din oraș, elevi de la Liceul „Horea, Cloșca și Crișan” Abrud, iar din partea oficialităților a fost prezent chiar primarul Nicolae Simina care a transmis autorului multă sănătate, putere de muncă și curaj în lupta cu boala.
După ce au vorbit invitaților mai multe persoane apropiate autorului, a venit rândul lui Gabi să povestească prin câte greutăți a trecut în acești ani de boală, cum a luptat cu boala și a reușit să o învingă, amintind cărțile pe care le-a citit și l-au ajutat spiritual să depășească momentele critice. În continuare autorul a transmis tinerilor prezenți la eveniment să dovedească dragoste pentru țară și să fie mândri că sunt români, patriotismul oferit de strămoșii noștri daci fiind de fapt una din temele regăsite în multe din poeziile sale, el recitând publicului una din creațiile sale intitulate sugestiv „Dacii neînvinși”.
Evenimentul s-a încheiat într-un mod deosebit de emoționant, autorul mulțumindu-le tuturor pentru prezența la această lansare și în mod deosebit fratelui și mamei sale, cei care au atât de multă grijă de el, mamei închinându-i de fapt o mulțumire care apare pe coperta volumului „Nihil Sine Deo”:
Draga mea mamă,
Toată munca mea ți-o dedic, căci viața fără tine nu ar fi fost posibilă. Îmi aplec tâmplele cerându-ți binecuvântare și rugându-te să-mi dai curaj să merg mai departe, căci numai tu, Sfânta mea mamă, îmi dăruiești în fiecare zi viață. Cuvintele-mi sunt amorțite în încercarea de a-ți spune cât te iubesc, angelica mea mamă, căci, iubirea ce ți-o port înghite lumea și toate problemele ei.
Gânduri calde și sincere pentru cea care mă reînvie în fiecare dimineață, Voichița Iosipovici, sau..simplu…MAMA
Ovidiu CULDA
[nggallery id=422]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]









