La Şcoala „Mihai Eminescu” – numele geniului poeziei a fost pe buzele tuturor
Astăzi, 15 ianuarie, se împlinesc 161 de ani de la naşterea poetului naţional, prilej cu care Şcoala „Mihai Eminescu” Alba Iulia şi-a omagiat patronul spiritual. Astfel, pe tot parcursul săptămânii au avut loc activităţi cultural-artistice, centrul de greutate fiind însă fixat pentru ziua de ieri, 14 ianuarie.
Astfel, sub îndrumarea înv. Ileana Molodeţ şi a inst. Carmen Buda, în laboratorul AEL, elevii claselor a II-a au prezentat o şezătoare literar-artistică intitulată „Dor de Eminescu”, inclusă într-un proiect educativ derulat pe parcursul întregii săptămâni. Proiectul a mai cuprins audiţia piesei „Eminescu”, de Ion Aldea Teodorovici, recitări de poezie din lirica poetului, cunoaşterea creaţiei eminesciene, lecturarea unor poezii ca „Somnoroase păsărele”, „Sara pe deal”, „Revedere”, „Lacul”, „Luceafărul”, etc.
La activitatea din laboratorul AEL au participat lect. univ. dr. Georgeta Orian, absolventă a Şcolii „Mihai Eminescu”, actualmente apreciat cadru didactic la Universitatea „1 Decembrie 1918”, prof. Rodica Marinescu – directoarea şcolii şi înv. Nicolae Radu – director adjunct, cu toţii purtând în piept cartonaşe-simboluri omagiale (chipul sau semnătura poetului).
Concomitent, pe la bustul poetului din holul instituţiei s-au perindat elevi şcolii, dar şi preşcolarii grădiniţelor din apropiere, însoţiţi de diriginţi, profesori, învăţători sau educatoare, unde au aprins lumânări şi au depus buchete de flori, susţinând totodată un recital de poezie. La alte clase au avut loc concursuri de interpretare din creaţia poetului ori elevii au completat rebus sau au realizat desene tematice.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene
Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene Ministerul Dezvoltării trage un semnal de alarmă în disputa privind gestionarea investițiilor în transportul public ecologic din zona Alba Iulia. Într-un răspuns oficial adresat Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Alba Iulia Transport Local […]
VIDEO | Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem”
Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem” O parte dintre șoferii companiei STP Alba Iulia au declanșat o grevă spontană marți dimineața, 16 iunie 2026. Astfel, mai multe autobuze nu au ieșit pe traseu, iar cursele programate […]
Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”
Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului” „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”, subliniază reprezentanții Primăriei Alba Iulia într-un punct de vedere exprimat marți, 16 iunie 2026, în jurul orei 12.00. Citește și: Gabriel Pleșa: „Primăria Alba Iulia a plătit la zi facturile […]