Judecătorul Elena Covaciu nu vrea să judece dosarul Bogin-Scutea din cauza unui contract de asistenţă juridică
Judecătorul de la Curtea de Apel Alba Iulia căruia i-a fost repartizat în mod aleatoriu dosarul în care sunt judecaţi fostul şef de la Finanţe, Ştefan Anghel Bogin şi decanul Baroului Alba, Doina Scutea (foto) a refuzat cauza, invocând un contract de asistenţă juridică anterior deschiderii procedurilor judiciare. Este vorba despre judecătorul Elena Maria Covaciu. „În dosarul 99/57/2011 judecătorul la care a fost repartizată aleatoriu cauza spre soluţionare a formulat o cerere de abţinere în temeiul art. 50 din Codul de Procedură Penală. Curtea de Apel Alba Iulia a admis cererea de abţinere având în vedere existenţa unui contract de asistenţă juridică anterior deschiderii procedurilor judiciare coroborat cu obligaţia instanţei de judecată de a înlătura orice suspiciune cu privire la obiectivitatea şi imparţialitatea justiţiei şi pentru a asigura dreptul la justiţie în mod echitabil tuturor persoanelor”, se arată într-un comunicat remis ieri de Curtea de Apel Alba Iulia. Dosarul a fost repartizat aleatoriu unui alt complet de judecată şi a fost stabilit noul termen pentru judecarea cauzei pentru data de 22 februarie 2011. Dosarul „Corupţie la Finanţe” a fost înregistrat în 31 ianuarie 2011 pe rolul Curţii de Apel Alba Iulia. În acest dosar, alături de Bogin şi Scutea, au mai fost trimişi în judecată sub acuzaţia săvârşirii unor infracţiuni de corupţie alte trei persoane – Claudiu Vulpe, Alexandru Duca şi Bogdan Radu. (I.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)