Jocurile Olimpice 2020, canotaj: Ancuța Bodnar și Simona Radiș, medalie de aur în proba de dublu vâsle feminin

Jocurile Olimpice 2020, canotaj: Ancuța Bodnar și Simona Radiș, medalie de AUR în proba de dublu vâsle feminin

Echipajul de dublu vâsle feminin al României, format din Ancuța Bodnar şi Simona Radiş, a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce s-a impus în cursa de miercuri.

Bodnar şi Radiş, duble campioane europene, și-au respectat statutul de principale favorite și au câştigat Finala A cu timpul de 6 min 41 sec 03/100, stabilind un record olimpic.

Podiumul a fost completat de Noua Zeelandă (6 min 44 sec 82/100) și de Olanda (6 min 45 sec 73/100).

Canotajul românesc a cucerit 20 medalii de aur, 11 de argint și 9 de bronz la Jocurile Olimpice.

Aceasta este a doua medalie cucerită de România la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după argintul obținut de Ana Maria Popescu în proba individuală de spadă. După finala fetelor, echipajul de patru rame masculin a pus mâna pe încă o medalie de argint.

La patru rame feminin (W4-), echipajul format din Mădălina Hegheș, Roxana Anghel, Elena Logofătu și Cristina Popescu a încheiat pe locul 3 în finala B. În clasamentul general al probei, româncele au ocupat locul 9.

În finala B a probei de dublu vâsle masculin (M2x), echipajul format din Ionuț Prundeanu și Marian Enache a terminat pe locul 3 și s-a clasat pe locul 9 la general.

308 medalii a obținut țara noastră de când participă la Jocurile Olimpice: 90 de aur, 96 de argint și 122 de bronz.

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]