ISU Alba: Caniculă și temperaturi de până la 37 de grade în județ: Recomandări pentru populație
ISU Alba: Caniculă și temperaturi de până la 37 de grade în județ: Recomandări pentru populație
Reprezentanții din cadrul Inspectoratului pentru Sitauții de Urgență Alba au transmis cetățenilor câteva recomandări pe timp de caniculă, după ce meteorologii au emis un cod galben de caniculă până miercuri, 19 iulie.
„Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare meteorologică COD GALBEN pentru județul Alba, valabilă începând de astăzi până în data de 19.07.2023.
Vremea va fi caniculară, iar disconfortul termic va fi ridicat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 37 de grade.
Țineți cont de sfaturile noastre:
- stați la umbră și evitați expunerea prelungită la soare
- consumați suficientă apă pentru a vă hidrata corespunzător. Evitați consumul băuturilor alcoolice!
- purtați pălării de soare, haine lejere de culori deschise
- consumați fructe și legume proaspete
- nu aprindeți focul în zone cu vegetație uscată sau în zonele împădurite
- resturile de țigară pot genera incendii. NU le aruncați oriunde!”, au transmis reprezentanții ISU Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
Cum a reușit o primărie din Alba să colecteze 75 la sută din totalul taxelor și impozitelor locale estimat pentru 2026 în primele trei luni ale anului
Cum a reușit o primărie din Alba să colecteze 75 la sută din totalul taxelor și impozitelor locale estimat pentru 2026 în primele trei luni ale anului În municipiul Sebeș, 75% din totalul taxelor și impozitelor locale estimat pentru 2026 s-a încasat în primele trei luni ale anului, potrivit datelor furnizate de Dinu Dreghiciu, șef […]
„Tombola Rozelor pentru Sănătate”: Fiecare bilet înseamnă susținere pentru proiectele dedicate pacienților la Spitalul Municipal Aiud
„Tombola Rozelor pentru Sănătate”: Fiecare bilet înseamnă susținere pentru proiectele dedicate pacienților la Spitalul Municipal Aiud Comunitatea din Aiud se mobilizează pentru o cauză importantă prin „Tombola Rozelor pentru Sănătate”, o inițiativă dedicată susținerii Spitalului Municipal Aiud și proiectelor sale pentru pacienți. Cu sprijinul sponsorilor locali și al Asociației Oameni pentru Oameni, au fost pregătite […]
Alba Iulia și Sântimbru testează funcționarul public virtual bazat pe inteligență artificială: În ce stadiu este proiectul
Alba Iulia și Sântimbru testează funcționarul public virtual bazat pe inteligență artificială: În ce stadiu este proiectul Administrația publică locală din municipiul Alba Iulia și comuna învecinată Sântimbru intră într-o nouă etapă de digitalizare prin proiectul „Testare soluții funcționar public virtual și inteligență artificială pentru serviciile publice din Municipiul Alba Iulia și Comuna Sântimbru”, cunoscut […]
