Ziarul Unirea

Ioan Dîrzu: „Mă bucur că prin candidatura mea am speriat apropiaţii lui Hava!”

Anunţul candidaturii preşedintelui PSD Alba, dr. Ioan Dîrzu, la Primăria Alba Iulia şi mai ales faptul că el este cotat ca principal favorit al opoziţiei pentru această funcţie, toate acestea au generat o amplă dezbatere în presă şi în rândul opiniei publice din municipiu. Cei mai mulţi dintre votanţii PSD şi USL s-au bucurat să vadă că un lider important al opoziţiei intră în lupta pentru primărie, iar gestul lui Ioan Dîrzu, singurul lider care şi-a exprimat deschis intenţia de a candida la funcţia de primar la viitoarele alegeri locale, a atras simpatie, dar şi critica adversarilor politici. „Mă bucur că am reuşit să atrag atenţia albaiulienilor atunci când mi-am anunţat candidatura la Primăria Alba Iulia. Consider că liderii partidelor de opoziţie au responsabilitatea să demonstreze oamenilor că pot gestiona cum trebuie destinele comunităţii locale, iar pentru mine Alba Iulia este locul de unde  trebuie începută reconstrucţia judeţului. Avem nevoie de investiţii importante care să aducă noi locuri de muncă, de un oraş dezvoltat uniform şi modernizat, în care noi şi copiii noştri putem să ducem un trai decent. Prea mulţi sunt cei care pleacă din Alba Iulia în cautarea unui viitor incert şi consider că, în calitate de preşedinte de partid, trebuie să le demonstrez că Alba Iulia are încă mult potenţial, e nevoie doar de o mai bună gestiune”, a declarat candidatul la Primăria Alba Iulia, Ioan Dîrzu. În legătură cu recentele sondaje de opinie date publicităţii, preşedintele PSD Alba a spus: „În perspectiva candidaturilor USL, ambele partide realizează mai multe sondaje de opinie. Interesant este că în sondajul liberalilor eu nu am apărut deloc, în timp ce în sondajul PSD candidatura mea a fost luată în considerare şi a reieşit că sunt candidatul USL cu cele mai mari şanse pentru a-l învinge pe Hava. Personal, mă bucur că prin candidatura mea am speriat gaşca lui Hava, care de o săptămână depune eforturi disperate pentru a-mi retrage candidatura. Vreau să le spun albaiulienilor că nu voi mai lăsa municipiul să cadă pradă hoţiei portocalii şi vreau, prin candidatura mea, să schimb faţa oraşului nostru. Alba Iulia este în opinia mea ţinută în trecut de un primar depăşit, care şi-a pierdut interesul în a se ocupa aşa cum trebuie de vieţile albaiulienilor, fiind mai interesat de proiectele megalomane ale Elenei Udrea”. (S. I.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Un oraș din Alba a dat decanul Facultății de Farmacie și prorectorul Universității ”Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca

Cugirenii pot fi mândrii că fii orașului îî reprezintă cu mândrie. Doi cugireni ocupă funcții importante la una dintre cele… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

24 Comentarii

Andrei 26 februarie 2011 at 0:41

Bravo!
In sfarsit un candidat puternic impotriva lui Hava nu candidatii de doi lei propusi de liberali

cris 26 februarie 2011 at 0:43

Trebuie sa scapam de gasca lui Hava si acolitii lui.
Vrem alt primar ca Hava a obosit si nu mai are niciun chef – plus ca a furat destul. Si nici sa ni-l puna pe finusu (Potor) nu-l vrem!

Mihai 26 februarie 2011 at 0:50

USL are un candidat serios in Darzu! Ma gandesc acum ce mai zice Hava din vila lui facuta din banii albaiulienilor.

simona 26 februarie 2011 at 0:42

Este bine ca un sef de partid de opozitie se arunca in lupta impotriva portocaliilor. Potor sau Roman au afaceri cu PDLul si se vedeau candidati. USL trebuie sa mearga cu Dirzu la Primarie!

Horea 26 februarie 2011 at 12:24

„…se arunca in lupta impotriva portocaliilor.”
Pai asta-i SCOPUL unui viitor candidat? Sa te „arunci” împotrivă sau sa te angajezi … PENTRU!? Pentru foarte multe care se mai pot face inca pentru municipiu si locuitorii sai.

alexandru 27 februarie 2011 at 15:15

usl poate sa mearga cu darzu la primarie. trebuie doar sa fie nas la o nunta…..

Aurelian 26 februarie 2011 at 4:28

Darzu crede ca poate castiga alegerile la Primaria Alba-Iulia, cum a castigat alegerile la partid, cerandui lui Negrescu sa vina cu batausii la sediu!

cout 26 februarie 2011 at 7:35

D-le spune-ne cine esti ce lucrezi acum ce ai facut pentru A.I. ce vei dori sa faci pentruA.I. Succesuri

gogu 26 februarie 2011 at 9:09

Alo, astia cu comentariile de mai sus, ce faceti va uitati la alt film?
Schimbati canalul si intoarceti-va la realitate. Asta cu Darzu primar e un SF ieftin de tot. Nici familia nu-l voteaza toata… hai sa fim seriosi.
Mai bine ati pune mana la munca sa-l ajutati pe Potor sa intre in turul 2, ca daca nu iar va bate Hava la fundulet din primul tur, de nu mai stiti cum sa plecati pe furis de la sediu.

alt gogu 26 februarie 2011 at 9:14

Fratilor…ce mare dezbatere a fost in Alba Iulia in jurul candidaturii dl Darzu? Cat de ampla a fost? Care sunteti mai tematori ca va candida Darzu? Pe care v-a speriat? Sincer…articolul de mai sus e clar din serialul ”Mihaela dragostea mea….” Omul acesta deja se vede primar in fiecare zi de acum inainte pana in noaptea alegerilor…cand brusc se va trezi si va vedea ca HAVA e primar din nou cu 67%…

darz 26 februarie 2011 at 10:13

deci pana acum avem doi candidati potor de la pnl si darzu de la psd. interesant ambii castiga. asteptam candidatul pc care ghici ce o sa faca…. ati ghicit castiga alegerile. cred ca ar trebui sa facem primarii de cartier sau poate de scari de bloc. si asa nu o sa supere niciun candidat. totusi sa revenim pe pamant si sa ne amintim ca tov. darzu a luat bataie de la dumitrel la pachet cu popa si am vazut ce poateiar potor are plimbat la brat de hava si dumitrel pe a ajunge deputat. ce este mai grav ii faptul ca acesti „oameni politici” se prostesc singuri si dupa asta mai si cred. penibil…..

niku 26 februarie 2011 at 13:11

Orice din partea USL dar NU il votez niciodata pe Potor, ptr citiori: in caz nu stii despre Potor no bn hai eu spun de ce… Potor a facut DISCRIMINAL cu persoanele handicapati!!! Am vazut cu ochii mei!!! Il rog sa nu votati niciodata pe Potor!!!!!!

gogu 26 februarie 2011 at 13:34

Frate Niku si eu as face discriminare cu tine.
1. Pt ca esti agramat. Nu exista DISCRIMINAL
2. Se spune persoanele handicapate nu handicapati. Ai vazut cu ochii tai cand te uitai la familia ta si intr-adevar erau handicapati sau peroane handicapate.
3. se spuane „sa nu il votati”
4. tinand cont de cele de mai sus, te rugam chiar sa votezi in alta tabara si chiar sa proslavesti alt candidat pt ca un serviciu mai mare n-ai putea sa ne faci

marinsorescu 26 februarie 2011 at 14:13

eu ma consider un apropiat al primarului municipiului mircea hava,chiar un prieten de nadejde si o sa il ajut la fiecare candidatura pentru ca a demonstrat ca poate face pentru alba-iulia,ma mandresc cu un asa prieten si peste tari si mari.oricand are nevoie stie numarul meu de telefon.nu ma sperie asa zisul candidat din articolul de mai sus NICIODATA,prima oara sa ceara aprobare sa candideze si apoi sa vada daca are resurse si cel mai important…oameni care sa il voteze.de abia astept sa vad terminata intararea in cetatea vauban,latura de vest,sa aduc si eu oameni importanti din alte tari sa vada ceva unicat.adica cetatea,pe primarul hava mircea si oamenii care au crezut in el,restul….simpli trecatori

ana 26 februarie 2011 at 14:56

nu am nimic cu d nul darzu mi ar fi facut placere sa se prezinte nu imi plac expresiile folosite in acest articol atat timp cat d nul hava este primarul municipiului o presoana cu caracter trebuie sa l respecte iar cu crearea locurilor de munca ce sa zic vreau sa aud lucruri concrete nu povesti trebuie sa recunoasteti ca alba iulia este un oras frumos curat iar cetatea este o frumusete chiar daca va supara acest adevar (d nul darzu gasca lui hava afacut ceva nu am auzit de gasca lu darzu ce zici suna bine ….gasca )

costelus2011 26 februarie 2011 at 16:47

cu Hava foarte bine, Hava nu mai candideaza, pleaca *AMBASADOR* in Africa pentru ca……..

NECUNOSCUT 26 februarie 2011 at 18:08

Foarte bine ca se mai sparge gheata si mai sunt si in rindul opozitiei oameni curajosi, ajunje d-le Hava a-ti condus destul acest judet cred ca a venit rindul si altora sa mai ia friiele in mana in acest oras.CURAJ SI SUCCES totodata d-lui Dirzu.

vasile analistu 26 februarie 2011 at 19:58

Zuzu, lapte acru (iaurt) stai linistit…nu te agita prea tare, nu strica banii de campanie, nici de la partid, nici de la matusa tamara (apropo mai are pentru Nastase?), nici de la donatorii USL, nici din buzunarul propriu….tot HAVA castiga alegerile la Alba Iulia….

maria 27 februarie 2011 at 3:09

Un taranoi ca Dirzu primar la municipiu!!!!!!!!!!!!! Fiti seriosi oameni buni, nici nu stie sa citeasca sau sa scrie corect!!!! ce a facut pentru DSV in afara ca a furat cat a putut si si-a modernizat aparatmentul, si-a cumparat masina acuma isi face casa etc… Nu-l mai blamati pe Hava ca macar a facut ceva pentru oras in anii astia.

sorin 27 februarie 2011 at 6:00

Aurelian draga, sursele tale de informatii sun cumva in pdl sau unpr? Daca da, spune-ne si noua! Te cred fara sa iti dai cuvantul de onoare ca preferai alt lider la PSD dar priveste si invata cum stim sa castigam alegerile!http://www.facebook.com/album.php?id=100001961870780&aid=10751 mergand din casa in casa si nefindu-ne rusine de cea ce suntem!

Marin 27 februarie 2011 at 12:57

Sorine, iti inteleg frustrarea, dar episodul cu bataia de la PSD a aparut la Realitatea TV. A fost socant…sa vezi batai pentru functii, in Romania lui 2009. De asemenea, tot orasul stie cum va tratati membri, cum va excludeti oameni de valoare, improscandu-i cu noroi, dupa ani de munca in partid. Cum nu sunteti capabili sa mimati decenta…. Sau sa va protejati imaginea.
Din pacate, chiar daca printre pesedisti mai sunt si oameni de valoare si de buna-credinta, Dirzu a facut unele greseli majore, care l-au compromis politic.
Va trebui sa treaca un ciclu electoral ca anumite fapte sa se uite, sa se spele. Poate ca Dirzu va rezista presedinte si va invata. Cert este ca ati pierdut o ocazie unica pentru PSD in Alba. Cu totii.

alexandru 27 februarie 2011 at 15:24

multe comentarii , unele absurde, dar domnule darzu ce faci cu reputatia ta politica daca alianta din care faci parte nu considera necesara candidatura ta?umba vorba ca domnul clement negrut va fo ilnocuitorul tau.cand predat stafeta? pentru binele partidului nu pentru altceva….