Ziarul Unirea

Invitaţie

Împreună am reuşit să finalizăm o parte din lucrările care ne vor pune în valoare Cetatea noastră din Alba Iulia. Acum avem cu ce să ne mândrim: cel mai mare PARC din România amenajat în interiorul unei cetăţi medievale se află aici, la Alba Iulia – Cealaltă Capitală!
Un loc frumos, plin de romantism, făcut din dragoste pentru albaiulieni.
Vă aştept sâmbătă, 9 aprilie, la orele 11.00, la intrarea în Şanţurile de Sud (lângă Grădiniţa nr. 8) să inaugurăm împreună cel mai mare parc din Alba Iulia.
Mircea HAVA, Primarul dumneavoastră

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO VIDEO| Porumbeii călători ai județului Alba, pregătiți de competiții. „Fiecare porumbel are un chip-senzor pe picior”

Cosma Alexandru, un columbofil din județul Alba, pasionat de porumbeii născuți și crescuți pentru competiții, povestește despre hobby-ul său. Acesta… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

20 Comentarii

dolfi 7 aprilie 2011 at 9:19

cat e intrarea domnule primar? ghereta cu bariera este? as veni da nu pot, ca lucrez multumita administratiei locale si judetene, care a adus atatia investitori in astia 21 de ani, de nu ma pot decide la care sa ma mut cu serviciul.

HH 7 aprilie 2011 at 12:24

CATE CETATI MEDIEVALE, CARE SA PERMITA AMENAJAREA UNUI PARC INTRE ZIDURILE LOR , SUNT IN ROMANIA ?!
CE ABUREALA IEFTINA !

fr 7 aprilie 2011 at 13:24

Domnule Hava ce intelegi dumneavoastra prin parc? Eu inteleg copaci si umbra. Altfel, parcul dumneavoastra de fapt e… niste kilometri de alei.

Ciprian 7 aprilie 2011 at 13:33

Pai, parc cu copaci va fi peste ceva timp…ca nu erau copaci deloc pe acolo…s-au plantat foarte multi in schimb.

alexandru 7 aprilie 2011 at 13:41

ba erau copaci pe acolo si destui….pe partea cu hotelul cetate era chiar o mica padurice cu arbori impunatori…. vezi ca am poze de acum trei ani cand s-a tinut o expozitie de animale acolo…..mincinosule.

PANDELE 7 aprilie 2011 at 13:49

nu Ciprian este un tanar liberal in esenta, care lupta de zor sa ne convinga ca pdl-ul nu este un partid de gaunosi desi in sinea lui stie ca este.
Este ??

bucsusu' chinezesc 7 aprilie 2011 at 14:53

Ciprian baiatule, pentru ce naiba te plateste „multinationala” la care lucrezi ca vad ca esti non-stop pe forum ca sa-l aperi pe tatucul tau. Daca parc va fi peste cativa ani (de fapt cateva zeci de ani, dar nu esti tu in stare sa intelegi cum si in cat timp cresc arborii si nici cat de inalti sau ce diametru are coronamentul in functie de varsta, specie etc.) atunci sa ne invite pe alei nu in PARC (scris cu majuscule de dl Hava). Parc va fi candva (poate). Poate nu… si va fi lasat in paragina cum a fost lasat si parculetul Custozza.

bucsusu' chinezesc 7 aprilie 2011 at 14:57

Ciprian baiatule se vede clar ca n-ai calcat niciodata prin santurile cetatii. Altfel ai stii ca era plin de arbori – pentru simplul fapt ca acolo erau depozitele armatei si arborii sunt obligatorii pentru a camufla impotriva raidurilor aeriene. Da’ de unde sa stii tu deastea. Eu am 40 de ani in orasul asta si am batut la picior santurile de nenumarate ori, asa ca nu-mi spune mie ce fel de arbori erau prin santuri.

Ciprian 7 aprilie 2011 at 15:03

Stimabile, erau cativa arbori in partea cu Hotel Cetate (are dreptate Alexandru) Dar in partea cu depozitele militare nu era fir de arbore. Nu stiu unde ai facut tu armata dar de obicei vehicolele militare se camufleaza cu panza de camuflaj nu cu copaci. Mi-am petrecut copilaria prin santurile alea.Vorbesti tampenii. Nu stii nici santurile si cu siguranta nu ai idee ce foloseste armata pentru camuflaj

qqq 7 aprilie 2011 at 20:14

Baiete, imi este greu sa cred ca existi cu adevarat.
Urmeaza linkul de mai jos
http://www.google.ro/images?hl=ro&biw=1600&bih=1048&q=alba%20iulia%20poza%20aeriana&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi
sau da-i la goole (pentru tine goagle) sa caute imagini cu: „alba iulia poza aeriana” si uita-te la cum aratau santurile. Poate asa o sa-ti sara si tie copacii in ochi si ti se mai ia din ceata portocalie in care te-ai afundat.

Ciprian 7 aprilie 2011 at 13:57

Acum sunt Hava? =)) e bun. Aveti tendinte foarte ciudate. Si parintii vi-i confundati cu persoane publice? intreb de curios. Se pare ca nu sunteti suficient de capabili sa purtati conversatii civilizate

Ana 7 aprilie 2011 at 14:21

Asta-i tare ,eu chiar am patit-o si nu glumesc de loc – intr-o seara a venit tata tarziu , era foarte rosu la fata , afumat bine si tot mintea ca a fost retinut la serviciu , sau ceva asa , pe urma uita ce a zis si mintea altceva si sincer va spun mi se parea ca-l vad pe domnul presedinte ca tata e si putin chel si urat

Ciprian 7 aprilie 2011 at 14:32

=)) nu pot sa cred ca ai si declarat tampenia de mai sus =))

Ciprian 7 aprilie 2011 at 14:35

Sincer, daca nu as fi citit posturile tale de pana acum, textul de mai sus ar fi fost chiar subtil.

alexandru 7 aprilie 2011 at 14:41

ana esti de belea… te invit la o plimbare prin scuar.
ia de cipri: ar vrea el sa fie hava.. el e doar un chibit la jocul asta cu fondurile europene.sau preferi sa iesi la o cafea cu ciprian?de mai socializam mult pe forum da facebookul faliment… si facem in locul lui alba carolina on line…intalniri la umbra pavelelor…goosip girl…barfe din cetate…ce zici?

Ana 7 aprilie 2011 at 15:05

pe mine de fapt m-a impresionat domnul cip cip inca de ieri cu chestia cu grija pentru bunica lui din parc si unele afirmatii care mi se par interesante.
nu ma refer la cea cu concediul care probabil ca o fi fost o gluma.

Ana 7 aprilie 2011 at 14:39

bineinteles ca n-am declarat , nici la mama nu i-am spus nimic , doar nu sunt stupida , dar a fost asa o impresie puternica.
bine , ca de fapt tata nu e chiar asa de urat…………..

PANDELE 7 aprilie 2011 at 18:05

Este evident ca sunt doua ,una mai stupida ca cealalta.

Dan 7 aprilie 2011 at 18:22

Sunt doua – una pdl-ista obsedata de scorburi (o avea si ea cateva) si una aiurita , de belea- dar e teatru, cred ca e din tabara cealalta.Subtil(a), oricum- faza cu tacsu si Basescu a fost cel mai tare comentariu al zilei si am citit cateva. Mai lamuriti-va intre voi , fratilor, care ce faceti si nu va mai furati nick-urile intre voi.

maria 7 aprilie 2011 at 19:57

cel mai mare parc intre zidurile cetatii???zau asa mi-e lehamite de mult iubitul primar sa nu cumva sa uite se puna niste stegulete portocalii…sa fie setul complet