Inconștiență FATALĂ la Poiana Vadului! O femeie a murit electrocutată, după ce a atins gardul conectat la curent electric al unui consătean

Procurori ai Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba au dispus, punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii preventive a reţinerii inculpatului CRISTEA REMUS DORINEL, în vârstă de 33 ani, din Poiana Vadului, pe o durată de 24 de ore, începând cu data de 12.07.2016, fiind cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunii de omor.

arestare mascati În aceeaşi dată, urmare propunerii formulate de către procuror, judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Alba a dispus arestarea preventivă a inculpatului pe o durată de 30 de zile, fiind emis mandat de arestare preventivă.

În fapt, s-a reținut că, în data de 11.07.2016, după ce inculpatul, în prealabil şi-a împrejmuit grădina din spatele locuinţei cu un gard electric (fir textil cu inserţii metalice neizolate, conductoare de curent electric, folosit pentru paza animalelor), a conectat gardul respectiv la reţeaua electrică (la priza de 220 V), contrar instrucţiunilor de folosire a acestuia, plecând de acasă şi lăsându-l nesupravegheat, fapt care a condus la electrocutarea victimei C.P. (în vârstă de 69 de ani, din localitate), în timp ce l-a atins. Victima a decedat imediat, deşi la faţa locului a sosit un echipaj medical de ambulanţă care a intervenit pentru acordarea primului ajutor.

Investigaţiile au fost efectuate cu sprijinul lucrătorilor de poliție din cadrul I.P.J. Alba.

Cercetările continuă în cauză pentru lămurirea tuturor împrejurărilor de fapt şi în vederea stabilirii răspunderii judiciare.

Facem precizarea că punerea în mişcare a acţiunii penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, necesară în vederea propunerii unor măsuri preventive, activitate care nu poate, în nicio situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

8 Comentarii

fane de la sifoane 13 iulie 2016 at 12:02

asa-i cand esti prost…. omori oameni

Horea 13 iulie 2016 at 13:16

„asa-i cand esti prost…” … umbli pe proprietatile altora!

gigi 13 iulie 2016 at 22:42

Si de unde ai ajuns tu la concluzia ca victima era „pe proprietatile altora!”? Poate era vecina criminalului si a atins din greseala gardul care era intre cele doua proprietati. Cum ar fi ca tu sa mergi pe langa un gard si daca din greseala il atingi sau te sprijini de el sa cazi lat jos fiindca un dobitoc se joaca cu vietile altora. Daca vroia sa sperie potentialii intrusi trebuia sa foloseasca un aparat destinat pentru garduri electrice, care genereaza impulsuri neletale, nu sa racordeze gardul la reteaua electrica. Nu-i de ajuns ca apar tot felul de criminali printre noi, vad ca sunt si imbecili care ii sustin.

Oana 14 iulie 2016 at 0:22

Totusi, ce cauta la gardul omului?

gradinar 14 iulie 2016 at 8:56

Oana si tu esti proasta? poate era vecina care smulgea buruienile de pe langa gard si l-a atins!

Bulă 14 iulie 2016 at 11:41

In a doua postare nu te mai numesti „gigi”. Iti zici „gradinar”!

Cine-i mai „imbecil” de aceasta data?

gigi 14 iulie 2016 at 14:25

De fapt am vrut eu sa-i raspund oanei dar mi-a luat-o altcineva inainte. Daca voi folositi o mie de nume ca sa va injurati pe aici, nu-i acuzati si pe altii de acelasi lucru. Cere-i unui administrator sa verifice daca sunt identice IP-urile de pe care s-au trimis comentariile, iar daca iti spune ca nu, ai face bine sa nu mai postezi nici un comentariu pe aici, vreodata.
Sunt uimit de cati admiratori poate avea criminalul asta. Pentru astia care dau vina pe victima ca, vezi doamne, ce cauta la gardul omului, ganditi-va ca era o batrana de 69 ani. Ziceti-mi si mie cati oameni la varsta aia ati vazut sa sara garduri.

Rafana 14 iulie 2016 at 23:36

Doamne!!!!!!!!!! Cata prostie e pe lumea asta! Si ce este mai ingrijorator este faptul ca o alimentam! Da! Batrana era o vecina! Dar mai presus de toate era mama si bunica. Cum adica „ce cauta pe proprietatea lui”???? Frate draga, aici, toata lumea merge pe toate potecile! Oare nu s-a gandit ca putea sa atinga acel fir chiar fiul lui???? Si il mai aparati… Mare e gradina Ta, Doamne!!!!!!!!!!!