În prima semifinală din Final Four-ul CEWL, CSU Alba Iulia – Kara Trutnov 79-69 | În finala Ligii Europei Centrale, duminică, cu Flying Foxes Viena

CSU Alba Iulia a învins Kara Trutnov scor 79-69 (14-21, 19-16, 26-10, 20-22) înCSU Alba Iulia - Phoenix Galati 13 prima semifinală a Final Four-ului Ligii Europei Centrale, ce se dispută în Slovacia, la Ruzomberok și va evolua mâine pentru medaliile de aur, în finala mare, de la ora 18.00. cu formația austriacă Flying Foxes.

Echipa albaiuliană va avea adversar în ultimul act pe Flying Foxes Viena, care a reușit o surpriză, învingând în a doua semifinală pe gazdele de la MBK Ruzomberok, scor 63-59

*Miroslav Popov, eliminat din sală!

Vizitatoarele au început greu, au fost conduse la pauza mare și pe fondul unui arbitraj potrivnic, care l-a enervat pe Miroslav Popov. Acesta a protestat, a folosit un limbaj neadecvat și a fost eliminat, fiind expulzat din sală, cu un minut înaintea de mijlocul meciului. La mijlocul întâlnirii, Kara Trutnov avea avantaj, 37-33, însă CSU Alba Iulia s-a impus în sfertul al treilea, moment decisiv în economia semifinalei.

Calificată pentru a treia oară consecutiv în Final Four-ul Ligii Europei Centrale, CSU Alba Iulia evoluează în weekend, în Slovacia, la Ruzomberok, pentru a câştiga trofeul întrecerii continentale, lucru pe care l-a reuşit în 2014, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”.

Cu un minut înainte de pauza mare, antrenorul Miroslav Popov a fost eliminat din sală de către arbitrii, pentru un limbaj necuvincios.

ICIM Arad, câştigătoarea de anul trecut nu participă, din motive financiare, în 2015 arădencele învingând în ultimul act

Au marcat Swanta Dyer – 20 de puncte,  Branika Hazovic – 20,  Adriene Webb – 16, Jelena Antic – 10, Sonia Ursu –9,  Jefimia Karakasevic – 4

Astfel, la finele săptămânii, universitarele sunt la Ruzomberok, în turneul final al Ligii Europei Centrale, prima semifinală fiind sâmbătă, 12 martie, cu Kara Trutnov, de la ora 15.30, ora României, iar duminică se vor juca finala mare (ora 18.00) şi finala mică (ora 15.30), cealaltă semifinală este sâmbătă, MBK Ruzomberok – Flying Foxes Viena, la ora 18.30)

LPS Sebeș U17, eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită

Eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită pentru LPS Sebeș U17 LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș U17, echipă pregătită de Doru Oancea, a părăsit cu capul sus Cupa României la fotbal.  În meciul eliminatoriu din sferturile de finală ale competiției, găzduit de Baza Sportivă „Pielarul”, LPS Sebeș U17 a fost învinsă la limită […]