Iluminatul public din municipiul Alba Iulia va fi modernizat. Proiectul, în fața consilierilor locali, în ședință
Iluminatul public din municipiul Alba Iulia va fi modernizat. Proiectul, în fața consilierilor locali, în ședință
În cadrul ședinței de consiliu local ce va avea loc în 27 aprilie 2023, pe masa consilierilor locali se va afla și proiectul ”Creșterea eficienței energetice și a gestionării inteligente a energiei în infrastructura de iluminat public în Municipiul Alba lulia”.
În cadrul ședinței se va aproba documentația tehnico-economică, faza Studiu de Fezabilitate cu elemente DALI, caracteristicile principale și indicatorii tehnico-economici ai proiectului.
Valoarea cheltuielilor neeligibile se ridică la suma de 683.042 lei, sumă care va fi suportată în întregime de bugetul local al municipiului Alba Iulia. Valoarea totală a proiectului este de 5.683.032,34 lei.
Perioada în acest proiect ar trebui să fie implementat este de 18 luni.
În cadrul investiției propuse se vor monta 257 corpuri (aparate) de iluminat bazate pe tehnologie LED și se va extinde rețeaua aferentă sistemului de iluminat public pe o lungime de 2.016,3 m, cu respectarea încadrării în clasele de iluminat a drumurilor/străzilor/zonelor aferente proiectului și implementarea unui sistem de telegestiune care va monitoriza, comanda și transmite date care permit obținerea de informații detaliate asupra rețelei de iluminat în vederea optimizării consumurilor de energie, a costurilor și funcționării acesteia și care poate grupa funcțiuni de reglare a fluxului luminos la nivelul întregului obiectiv de investiție.
Prin implementarea investiției se dorește a se realiza o economie a consumului de energie electrică de minim 77,77%, față de situația actuală.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Digurile de apărare împotriva INUNDAȚIILOR de la Sântimbru: Cea mai complexă acțiune de construire din județul Alba, în urma catastrofei naturale din 1998, care a afectat comuna
Digurile de apărare împotriva INUNDAȚIILOR de la Sântimbru: Cea mai complexă acțiune de construire din județul Alba, în urma catastrofei naturale din 1998, care a afectat comuna Digurile de apărare împotriva inundațiilor de la Sântimbru au fost ridicate în urmă cu 26 de ani, în 1998, și reprezintă și în prezent cea mai complexă acțiune […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 24 de minute
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari