Ziarul Unirea

Gheorghe Rotar: Bugetul Blajului orientat şi în acest an spre investiţii

Consiliul Local Blaj a aprobat la începutul acestui an bugetul pentru anul 2012 în aceeaşi modalitate ca şi în anii precedenţi, aleşii locali din toate cele patru formaţiuni politice reprezentate în legislativul local votând în unanimitate pentru proiectul de hotărâre iniţiat de primarul Gheorghe Rotar.
„Avem deja experienţa ultimilor ani, când am reuşit să planificăm veniturile la acelaşi nivel cu cele realizate, astfel că ne mândrim cu un buget extrem de echilibrat şi articulat pe necesităţile anului 2012”, spune primarul Gheorghe Rotar.
Ţinând cont de execuţia bugetară pe anul 2011, bugetul total propus pentru anul 2012 este de 26 de milioane de lei. Cel mai important indicator este cel al veniturilor proprii. Impozitele şi taxele pe proprietate, cotele defalcate din impozitul pe venit dar şi alte impozite şi taxe prognozate a fi încasate la nivel local însumează suma de 12,6 milioane de lei. La capitolul cheltuieli, sumele cele mai mari vor merge către investiţii, respectiv un procent de 46 la sută. Lista investiţiilor aprobată în aceeaşi şedinţă prevede continuarea unor lucrări începute anul trecut dar şi iniţierea unor noi proiecte investiţionale de diverse dimensiuni. Investiţiile pe care municipalitatea le planifică pentru anul 2012 vor face din Blaj, la finalul anului, un oraş cu străzi 100% asfaltate şi reabilitate. Nici localităţile componente nu vor fi uitate, atât la Tiur cât şi la Petrisat urmând să fie modernizate alte 6 străzi.
Un procent important din buget va fi canalizat în oferirea de condiţii şi mai bune decât în prezent pentru copiii blăjenilor. Astfel, vor fi efectuate reparaţii curente la Grupul Şcolar „Ştefan Manciulea”, iar la Şcoala „I.M. Moldovan” va fi montată o instalaţie modernă de încălzire. Nu mai puţin de 2 noi terenuri de sport cu suprafaţă sintetică vor fi amenajate la Grupul Şcolar „Timotei Cipariu” şi la Şcoala „Simion Bărnuţiu” Tiur.
Anul acesta se vor demara lucrările la un proiect amplu de reamenajare a curţii interioare de la Colegiul Naţional „I.M. Clain”, proiect care, pe fondul complexităţii sale, se va derula pe o durată de 3 ani de zile.
Din cauza lipsei de finanţări de la bugetul central, autorităţile locale au decis să se implice şi în continuarea lucrărilor la grădiniţa de pe Câmpia Libertăţii. Şcolarii din Petrisat vor beneficia, la rândul lor, de o şcoală modernizată, iar elevii de la Şcoala „Toma Cocişiu” vor beneficia de mult dorita sală de sport proprie în zona complexului sportiv de la CSŞ Blaj, în clădirea fostei popicării. Tot pentru copii, administraţia publică locală intenţionează amenajarea a încă 3 locuri de joacă în incinta Câmpiei Libertăţii, la grădiniţa de pe strada Eroilor şi în Petrisat.
La capitolul parcuri şi grădini publice, edilii îşi propun, pe lângă întreţinerea celor existente, să înfiinţeze alte două parcuri: unul cu finalizare anul viitor, în fosta curte a Grupului Şcolar „Timotei Cipariu” şi celălalt, în cartierul Berc, cu finalizarea lucrărilor programată pentru anul acesta.
Anul 2012 nu va însemna nici o modificare la nivelul impozitelor şi taxelor locale pentru persoanele fizice, singurele modificări intervenind în cazul trecerii străzilor de la o categorie de impozitare inferioară la una superioară. „Blăjenii trebuie să se aştepte ca în câţiva ani să aibă un oraş de categoria A. Odată finalizate şi lucrările de canalizare, avem toate şansele ca majoritatea străzilor să intre în categoria A, având toate utilităţile posibile”, a mai adăugat primarul Gheorghe Rotar.
La capitolul cheltuieli mai trebuie subliniat faptul că salariile personalului din aparatul primăriei nu depăşesc 30 la sută din veniturile proprii, iar cheltuielile materiale sunt sub 1 la sută. În continuare, deşi legea îi permite să aibă nu mai puţin de 145 de angajaţi, Primăria Blaj funcţionează cu doar 67 de salariaţi, adică mai puţin de jumătate, mai precis 46 la sută, tot pentru a face economii la bugetul local. Aşadar, unde Puterea şi Opoziţia unui oraş se gândesc la binele cetăţenilor săi, atunci bunăstarea comunităţii bate la uşă!

Robert GHERGU

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

27 Comentarii

r.ghe 16 februarie 2012 at 7:16

Anu’ asta tu vei stii,cat de mic vei deveni.Ha,ha,ha…mic,mic…nimic.Fasss.

Totaiai 16 februarie 2012 at 8:14

Lui r.ghe – Cred ca pseudonimul tau vine de la „ragaie” si ca sa fi in ton, te-ai trezit dis de dimineata si ai inceput sa ragai, probabil dupa o portie de fasole cu ciolan, ca ai inceput si sa „dai vanturi”, adica sa te fasssai! Ia un purgativ, baiatule!

r.ghe 16 februarie 2012 at 10:04

Da,pedelist ratat.Asa-i.Ingaaa…Da’clonativa,ba mizerie,unu dupa altu si sti ce… hai sictir!

r.ghe 16 februarie 2012 at 10:10

Ce explicatii vreti?!Da’tu esti multi?!Ingaaa pedelist frustrat.Succesurile voastre au devenit esece ingaaa.Prostule(prostilor).Pierdeti.Da,chiar pierdeti.Zilnic tot mai multi va urasc.Zilnic…Da’ stii ce hai sictir pedelist agramat.P.S.Ingaa…

Totaiai 16 februarie 2012 at 10:58

Lui „ragaila” – Asa arata comentariu unui aurolac sau boschetar! TOT AIA-I ! Ba handicapatule, aici e vorba de orasul Blaj, nu de PDL, sau cu cine ai tu treaba! Stai linistit ca nu sunt cu PDL-ul frate, sunt chiar impotriva lui Base, alt „ragait”, dar ce e adevarat trebuie recunoscut: Blajul arata bine, chiar mai bine decat orcare oras sin judet, la ora asta. Nu sunt din Blaj, dar de cate ori trec, remarc schimbarea lui in bine. Si daca e asa, probabil ca o parte din merite are si primarul, indiferent de ce culoare politica are…Asa ca ar fi bine sa te calmezi RAGAILA si sa nu te mai tot ingaagai ca poate ramai balbait, ce zici…

r.ghe 16 februarie 2012 at 12:38

Agramatule.Tu cum te suporti?Pe bune?Tu iti citesti ineptiile.Agramatule,daca-ti place primarul ia-l acasa.Asa rar cand treci pe aici ce vezi schimabat prin Blaj,ba agramatule?Raportat la ce exista schimbarea?Cat din investitii se regasesc si cu ce costuri finale aurealizat?Cat au crescut impozitele si taxele locale in Blaj raportat la anul 2008?Nu stii?Atunci hai sictir, mizarabilule.P.S.AGRAMAT,AGRAMAT da’ si prost si fudul?Mda.Ramane cum am stabilit.Hai sictir!

Totaiai 16 februarie 2012 at 14:09

Ba RAGAILA, tu intelegi sensul cuvintelor, sau le „dai drumul” asa ca la un fasss, sau la o basina, mai pe intelesul tau…Tu sti ce inseamna agramat sau ineptie? ce-i agramat sau ineptie din ce am scris eu? Cred ca le-ai auzit azi dimineata prin”Barbu Lautaru” cand ai iesit din coliba sa faci pisi… Linisteste-te Sande, tu sti ca intelegi mai greu…!Uite, ca sa te mai relaxezi putin, am sa-ti citez una din legile lui Murphy despre prostie: „Ca sa intelegi ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea…” Da, auzi, „hai sictir” sti ce inseamna?!!!

r.ghe 16 februarie 2012 at 16:39

Idiotule agramat,mai convis.Esti agramat cu adevarat dar si idiot.Nu contezi in comentariile tale agramatule(sau fraere-sic!).Sti de ce?!Ingaa idiotule.Pentru ca esti…agramat.”Pupac pedlist,lacheu rotariot si orice alta denumire de acest gen,te caracterizeaza in mod evident.Nu cred ca treci(bantui)cateodata prin Blaj.Esti o infectie pedelist\rotariota.Apropo agramatule fraer(sic!).Chiar stiu ce inseamna hai sictir!

andrada 16 februarie 2012 at 9:08

In 2 ani, Blajul a recuperat 30 de ani in care nu s-a facut practic nimic. Se vede ! oricat am fi de carcotasi.

Mircea H 16 februarie 2012 at 10:19

Cati ani ai Andrada?Unde ai trait in anii astia?Ce-a facut asta?”Videnisme”?Cate firme din Blaj au contractat lucrari(alea multe…)si cati blajeni au fost angajati?Da’cat de mult ti-a crescut impozitul Andrada,fata de anul 2008?Da’…lauda-l.Ca atat ia mai ramas.

magnolia 16 februarie 2012 at 12:09

se vede cu siguranta . FND ( florea nelu dobitocu) prospera de la o zi la alta 🙂

rica raducanu 16 februarie 2012 at 10:24

Ca a aranjat,ca a smecherit,ca a furat…Hai sictir! Ia mai dati-i pace la Gigi, ca stie ce face.Si se vede cu ochiul liber. Stau asa,in tribuna si vad cum adversarii incearca sa-l tavaleasca ,jucand la offsaid. Odihniti-va baieti,nu vedeti ce dribling fin are?
Cu cine vreti blajenilor sa-l inlocuiti? Cu soferul ,senator -profesor,carausul de butelii? Hai sa fim seriosi?
Asta nu inseamna ca primarul nu trebuie sa fie atent la echipa lui in permanenta. Ca are falitii lui! Si sunt multi.Deocamdata deci ,sa se modifice cate ceva la Blaj,pe ici ,pe colo,prin partile esentiale dragilor, dar sa nu se schimbe nimic! Sa auzim de bine, ca de nacaz mi-e plin podul!

magnolia 16 februarie 2012 at 12:01

draga mic filozof fotbalist pupincurist client al pubului FND, cu cat ti-a driblat falcosul buzunarele in ultima perioada de il ridici asa in slavi ? Podul tau macar e plin cu ceva…banii atrag si necazuri.

magnolia 16 februarie 2012 at 12:05

draga filozif mic fotbalist pupator in dosuri si client al pubului FND ( florea nelu dobitocu) lasa laudele pentru bancile care o sa suga si ultima picatura de sange a orasului. Sutele de mii de euro creditate ne vor saracii pe toti in urmatoarea perioada. Dar ce ne pasa cand avem panselute si giratorii placate cu marmura lui Videanu ?

magnolia 16 februarie 2012 at 11:58

sa iasa in presa si sa ne spuna cum mai sta cu constructia vilelor din Alba Iulia 🙂

magnolia 16 februarie 2012 at 12:08

Oricum domnul Nicusan va fi urmatorul primar. Dragul vostru Gigi FND nu va scapa de puscarie

Blajan 16 februarie 2012 at 12:39

Bai….ce dracu….liniste…. sunteti o mica haita portocalie ,nu zice nimeni ca nu s-a facut , dar tot asa nimeni nu sufla o bobita cu ce costuri s-au facut toate acele lucrari ca daca le socotesti toate si vezi la ce costuri s-a ajuns constati ca ai fi putut face inca de 3 ori atit.Asta ar trebui sa o vedeti voi aplaudaci portocalii ce sunteti.BAFTA D-LUI NICUSAN!!!!!

Apostolul Pavel 16 februarie 2012 at 14:33

Nicusan este mana dreapta a lui popa Anusca, cel mai mare hot si talhar de la Caritas. Si cum cu mana dreapta avem fel si fel de „indeletniciri” popa Anusca isi va folosi „mana” si la „igienizarea” partii dorsale… Asa ca, cunoscand caracterul „mizerabil” al „parintelui” s-ar pute aca mana lui dreapta sa aiba mult de lucru…;

* 16 februarie 2012 at 15:59

Daca nici la Blaj nu e bine!

Ion 16 februarie 2012 at 18:08

Despre apa mizerabila care curge la robinetele blajenilor nu zice nimeni nimic. Nici candidatii nici comentatorii de pe forum.

benedict 666 16 februarie 2012 at 18:09

un rotar pt inca 4 mandate macar ………..
nicusan este sluja lui anusca ,travestitul nr 1 al eparhie unite cu roma
amin

Totaiai 16 februarie 2012 at 19:42

RAGAILA, am uitat sa te intreb: cu capu sti sa dai?

elena 17 februarie 2012 at 10:55

voi nu vedeti ca blajul sa trasfort intrun oras de pupincuristi portocalii??? jiji rotaru , vanzatorul de oua cu cosarca , este o eczema portocalie , vai si amar de blajeni !!!!

elena 17 februarie 2012 at 10:59

vai si amar de blajeni!! nu vedeti ca blajul sa transformat intrun oras de pupincuristi ?! jiji rotaru e o eczema ! vazatorul de oua cu cosarca a facut ceva pt blaj dar pt el triplu !!!

Tom si Jderii 17 februarie 2012 at 12:47

Nu inteleg de ce mai raportam discutia la personajul Nicusan.E evident cine ia primaria in urmatorii 4 ani.
Sa ne rugam la popa Anunsca”ca” trompeta lui sa ramana in cursa.Asa Rotaru poa’ sa se uite linistit la meciuri,sa refaca orasul si sa atraga investitori.
Oricum nu se intrevede un alt contra-candidat puternic…asa ca cileanu oameni buni.:)
Peace and love!Caritas forever!

Apostolul Pavel 17 februarie 2012 at 14:45

Vezi ca de te prinde popa Anusca iti da un cap in gura, ca se pricepe…!

Berc 17 februarie 2012 at 18:14

Esti rautacioasa, -elena-. Ce-i vai si ce-i amar? Adica ce te doare de zici „vai” si ce-ai mancat de zici „amar”? Aminteste-ti, de exemplu, cum arata Blajul acu 2-3 ani si compara-l cu cel de acum…Eu inteleg ca ai ceva cu „pupincuristii portocalii” (nici mie nu-mi sunt simpatici, sincer iti spun, chiar il detest pe Part) dar de aici si pana la a-l face „eczema” pe primar, e cale lunga…Cu ce te-a afectat pe tine? Iar daca faci propaganda electorala cuica, poti sa o faci si intr-un mod civilizat…