Ştirea zilei

Gheorghe Pîclişan, deputatul originar din Alba, și alți 5 colegi, nu mai POT și și-au dat demisia din partid: ”Sfada, isteria, poziţiile şi declaraţiile extremiste dezgustă şi dezamăgesc”

Ioana Oprean

Publicat

în

Gheorghe Pîclişan, deputatul originar din Alba, și alți 5 colegi, nu mai POT și și-au dat demisia din partid: ”Sfada, isteria, poziţiile şi declaraţiile extremiste dezgustă şi dezamăgesc”

Gheorghe Pîclişan, tânărul originar din Vințu de Jos, ajuns deputat de Botoșani în 2024 pe listele POT, și-a dat miercuri demisia din partid, împreună cu alți 5 colegi.

Deputatul Gheorghe Pîclişan a confirmat pentru ziarulunirea.ro că și-a dat demisia și a declarat că pentru moment nu a luat o decizie de a trece la un alt partid, rămânând neafiliat.

Alături de Gheorghe Pîclişan au demisionat miercuri din grupul parlamentar al Partidului Oamenilor Tineri şi din această formaţiune și deputaţii Dumitriţa Albu, Lucian Andruşcă, Andrei Csillag, Călin Groza şi Aurora Simu.

Anunţul a fost făcut de Aurora Simu în plenul Camerei Deputaţilor.

„Stimaţi colegi, dragi români, cu părere de rău, dar cu încredere că ne vom duce misiunea până la capăt, noi, Albu Dumitriţa, Andruşcă Lucian, Csillag Andrei, Groza Călin, Pîclişan Gheorghe şi subsemnata, Simu Aurora Tasica, ne-am depus astăzi demisiile din Partidul Oamenilor Tineri şi implicit din grupul parlamentar POT. (…)

Ne-am alăturat acestei mişcări suveraniste, convinşi de o idee în care am crezut cu toată sinceritatea, aceea că putem construi împreună un partid democratic, transparent, responsabil şi cu adevărat dedicat cetăţenilor. Din păcate, această idee s-a pierdut pe drum, iar valorile care au stat la baza proiectului nu au fost respectate. Direcţia impusă de actuala conducere s-a îndepărtat profund de promisiunile iniţiale. Am încercat cu bună credinţă să salvăm acest proiect, dar din păcate, toate aceste eforturi au fost ignorate”, a spus Aurora Simu, potrivit Agerpres.

Ea a adăugat că acest gest este un semnal pentru toată mişcarea suveranistă şi un semnal către ţară că mişcarea conservatoare din România şi oamenii politici care s-au angajat să reprezinte România cu demnitate în Europa, „şi nu pentru a deraia parcursul european al României”, înţeleg că românii doresc într-o Europă altfel, „cu fruntea sus, cu politicieni care au ca unică agendă interesul acestei ţări”.

„Prin urmare, noi, politicienii noi, ne desprindem de partidele politice sechestrate de lideri absoluţi, aflaţi, din păcate, în competiţii de cult al personalităţii şi începem un alt proiect democratic. Sfada, isteria, poziţiile şi declaraţiile extremiste sunt exact ceea ce dezgustă şi dezamăgeşte electoratul de dreapta conservator-suveranist. Un electorat format în principal din oameni decenţi, credincioşi şi muncitori care nu îşi mai doresc ca ţara să fie secătuită de un stat supradimensionat şi corupt. Mişcarea politică pe care gestul nostru o iniţiază vine ca un răspuns şi va reprezenta alternativa, noua casă democratică pentru o politică conservatoare, suveranistă, decentă”, a menţionat Aurora Simu.

Marți, deputatul Andrei-Ionuț Teslariu, ales pe listele Partidului Oamenilor Tineri (POT) în 2024, s-a afiliat PNL.

El își anunțase demisia din POT încă din luna martie, la acea vreme, conducerea formațiunii conduse de Anamaria Gavrilă descriindu-l drept „o victimă a sistemului mafiot”.
Partidul Oamenilor Tineri se confruntă cu o serie de plecări din rândul parlamentarilor săi. În februarie, deputații Monica și Radu Ionescu au fost excluși din partid, fiind acuzați că ar fi promovat și încurajat violența.

În martie a demisionat din POT și Andrei-Ionuț Teslariu, iar pe 6 mai, deputatul Dorin Popa și-a anunțat retragerea, invocând amenințări din partea președintei partidului.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult