Galerie foto: FC Unirea Alba Iulia – FC Maramureş Baia Mare 2-1 (1-0), în prima etapă a Ligii a 2-a *Nou-venitul Mândruşcă a deschis scorul, ex-uniristul A. Câmpean a semnat remiza, iar Bumbac a adus victoria în „Cetate”

Astăzi, în prima etapă a Ligii a 2-a, pe stadionul „Cetate”, FC Unirea Alba Iulia – FC Maramureş Baia Mare, scor 2-1 (1-0), goluri marcate de Mândruşcă (9), Bumbac (79) şi A. Câmpean (70).

„Alb-negrii” au debutat cu o victorie în noua stagiune şi au izbutit să câştige în compania echipei mutate din acest sezon la Zlatna, băimărenii având promisă suma de 700 lei pentru un punct în „Cetate”. Astfel, „profesorul” Gherman l-a învins iarăşi pe „elevul” Buia.

Scorul a fost deschis în minutul 9 de nou-venitul Mândruşcă, acesta reluând din apropiere o centrare venită de la Istrate. Egalitatea a survenit în minutul 69, când fostul junior al Unirii, A. Câmpean a profitat de ezitarea fundaşilor centrali şi a şutat puternic de la marginea careului.

Obligat de problemele de efectiv, Gherman i-a titularizat pe cei trei jucători veniţi de la CFR Cluj, portarul Tiut, mijlocaşul Negruţ şi atacantul Mândruşcă. În acelaşi timp, antrenorul unirist l-a „mutat” pe Cl. Oara în centrul liniei de mijloc.

După ce Unirea a dominat primul act şi Cl. Oara (65) a şutat în transversală, zlătnenii au echilibrat meciul spre final. Chinuiţi de problemele financiare, totuşi amfitrionii au trecut în avantaj în minutul 79, când urcat în atac, fundaşul Bumbac a finalizat cu un şut din apropiere, la colţul scurt

*Spectatori de lux în tribune: foştii echipieri ai Unirii Alba Iulia, Mihai Mincă (CFR Cluj) şi Andrei Zăgrean (şomer de lux), respectiv echipa de baschet feminin CSU Alba Iulia.

Au evoluat formaţiile: *FC Unirea: Tiut – I. Stan (74, Potopea), Schuller, Bumbac, M. Oprea/ cpt – Istrate, Negruţ (59, Olar), Cl. Oara, M. Petrescu – S. Mureşan, Mândruşcă; rezerve Clipici – Coţolan, Rondac, Contor, R. Moga. Antrenor Stelian Gherman.

*FC Maramureş: G. Danciu – Duruş (85, Feraru), D. Toma, Hodor, De Rosa – M. Deac, Chivoiu, Faye (59, Negrea), V. Pop – M. Mariş, I. Bălan (46, A. Câmpean). Rezerve B. Olaru, C. Apostol, Istrofor, I. Grozav. Antrenor Romulus Buia.

Arbitri F. Marcu, C. Danşa (Oradea), I. Timar (Marghita), rezervă D. Haidiner (Hunedoara) *Observatori M. Ciglenean (Cluj), V. Vancea (Oradea).

Știri recente din categoria Actualitate

ADMITERE școli militare 2024: Sute de locuri disponibile pentru învățământul postliceal maiștri militari și subofițeri. Condiții de recrutare și calendar

ADMITERE școli militare 2024: Sute de locuri disponibile pentru învățământul postliceal maiștri militari și subofițeri. Condiții de recrutare și calendar Centrul Militar Judeţean Alba, prin Biroul Informare Recrutare, desfășoară activități de recrutare a candidaților pentru admiterea în instituţiile militare de învăţământ postliceal. Citește și: FOTO: Povestea Mariei Cioruță, o femeie din Alba, mama a 4 […]