Galerie foto: FC Unirea Alba Iulia – FC Maramureş Baia Mare 2-1 (1-0), în prima etapă a Ligii a 2-a *Nou-venitul Mândruşcă a deschis scorul, ex-uniristul A. Câmpean a semnat remiza, iar Bumbac a adus victoria în „Cetate”
Astăzi, în prima etapă a Ligii a 2-a, pe stadionul „Cetate”, FC Unirea Alba Iulia – FC Maramureş Baia Mare, scor 2-1 (1-0), goluri marcate de Mândruşcă (9), Bumbac (79) şi A. Câmpean (70).
„Alb-negrii” au debutat cu o victorie în noua stagiune şi au izbutit să câştige în compania echipei mutate din acest sezon la Zlatna, băimărenii având promisă suma de 700 lei pentru un punct în „Cetate”. Astfel, „profesorul” Gherman l-a învins iarăşi pe „elevul” Buia.
Scorul a fost deschis în minutul 9 de nou-venitul Mândruşcă, acesta reluând din apropiere o centrare venită de la Istrate. Egalitatea a survenit în minutul 69, când fostul junior al Unirii, A. Câmpean a profitat de ezitarea fundaşilor centrali şi a şutat puternic de la marginea careului.
Obligat de problemele de efectiv, Gherman i-a titularizat pe cei trei jucători veniţi de la CFR Cluj, portarul Tiut, mijlocaşul Negruţ şi atacantul Mândruşcă. În acelaşi timp, antrenorul unirist l-a „mutat” pe Cl. Oara în centrul liniei de mijloc.
După ce Unirea a dominat primul act şi Cl. Oara (65) a şutat în transversală, zlătnenii au echilibrat meciul spre final. Chinuiţi de problemele financiare, totuşi amfitrionii au trecut în avantaj în minutul 79, când urcat în atac, fundaşul Bumbac a finalizat cu un şut din apropiere, la colţul scurt
*Spectatori de lux în tribune: foştii echipieri ai Unirii Alba Iulia, Mihai Mincă (CFR Cluj) şi Andrei Zăgrean (şomer de lux), respectiv echipa de baschet feminin CSU Alba Iulia.
Au evoluat formaţiile: *FC Unirea: Tiut – I. Stan (74, Potopea), Schuller, Bumbac, M. Oprea/ cpt – Istrate, Negruţ (59, Olar), Cl. Oara, M. Petrescu – S. Mureşan, Mândruşcă; rezerve Clipici – Coţolan, Rondac, Contor, R. Moga. Antrenor Stelian Gherman.
*FC Maramureş: G. Danciu – Duruş (85, Feraru), D. Toma, Hodor, De Rosa – M. Deac, Chivoiu, Faye (59, Negrea), V. Pop – M. Mariş, I. Bălan (46, A. Câmpean). Rezerve B. Olaru, C. Apostol, Istrofor, I. Grozav. Antrenor Romulus Buia.
Arbitri F. Marcu, C. Danşa (Oradea), I. Timar (Marghita), rezervă D. Haidiner (Hunedoara) *Observatori M. Ciglenean (Cluj), V. Vancea (Oradea).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni Meteorologii ANM au emis vineri, 26 iulie, prognoza meteo pentru intervalul 29 iulie – 26 august 2024. Potrivit specialiștilor, la […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)