FOTO/VIDEO: Protest în stradă la Blaj față de ordonanțele de urgență adoptate de Guvern în ”marțea neagră”

Oamenii s-au mobilizat şi au organizat un protest împotriva recentelor decizii ale Guvernului cu privire la modificarea Codurilor penale şi la Blaj. Joi seara, protestatarii au ieşi în stradă înarmați cu pancarte şi steaguri tricolore.

ELIT

Sute de persoane protestează joi seara în centrul municipiului Blaj împotriva adoptării de către guvern a ordonanței privind modificarea Codurilor penale și a proiectului legii privind grațierea.

Protestatarii au scandat „Dragnea nu te crede zmeu, că te bate Dumnezeu”, „Jos penalii”, „Singura soluţie: încă o revoluţie”, „hoţii”, „demisia”, „Să vă fie frică, Blajul se ridică”, „Dragnea nu uita aşteptăm şi cartea ta”.

ADEZIUNE PLUS ALBA

În timpul marşului oamenii au cântat şi imnul „Deşteaptă-te române!”.

Locuitorii din Blaj s-au alăturat astfel miilor de protestatari din toată ţara care cer retragerea ordonanțelor de urgență adoptate de Guvern la ceas de seară în ”marțea neagră”.

 

 

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Pe 19 mai, admiterea la liceu începe, în acest an școlar, cu eliberarea de către școli a anexelor fișelor de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

19 Comentarii

om 2 februarie 2017 at 23:32

Respect!

ba 3 februarie 2017 at 7:08

Cam violente sunt lozincile.
Îmi este frică pt copiii mei.

valer 3 februarie 2017 at 8:36

niste derbedei cfare nu au de lucru. posibil sa fie platiti pentru ruperea Ardealului.

replica 3 februarie 2017 at 9:20

Nu sunt „derbedei”, asa cum spui tu. Sunt doar persoanele care nu se lasa influențate de o adunătură de infractori. Bravo lor! Ma bucur ca lumea realizeaza răul facut de acest partid, chiar daca este putin cam tarziu. Doar asta ne-a mai ramas de facut, sa protestăm pentru a incerca sa mai reducem putin din corupția din aceasta tara.

lockhead 3 februarie 2017 at 10:15

Mars de’acolo Valer draga. Pentru banii ieseau 1000-2000 de oameni.

pro Verb 3 februarie 2017 at 10:33

… vreo 20, maxim 30 de „nevinovati” starniti de un fost activist (angajat) PCR cu diploma de Stefan Ghiorghiu, acum chipurile, mare „scriitor” si credincios catolic …
E ca in proverbul cu lupul si naravul …

Intrebare 3 februarie 2017 at 15:12

Vorbesti de tov. moldovan de la tipografie ?

bai,@valer, Ardealul nu se rupe 3 februarie 2017 at 10:45

daca ceri puscarie pt borfasi, dimpotriva, se alatura mai bine tarii care s-a ridicat impotriva hotilor, a ciumei rosii!

Tara lui Papura Voda 3 februarie 2017 at 10:58

Ne-a dat Soros bani. Cum, nu stiai ?

Bulă 3 februarie 2017 at 11:04

@valer

Nu cumva tu esti un DERBEDEU cu neamuri in puşcărie?

VECCHIA MANIERA 3 februarie 2017 at 15:29

valeu, ce (putina) minte ai!

Nelu 3 februarie 2017 at 18:08

cred ca derbedeu esti tu valere si derbedeu mare nu numa asa

rica raducanu 3 februarie 2017 at 12:34

Caii tot asa se fura ,noaptea pe fulgeratura .Organizatori nu sunt… Daca tinereii cu ochelari de vedere (ca doar nu’s de citit!) din foto, ar reusi sa citeasca corect ce scrie pe pancarta lor, m-ati convinge ca-I spontana treaba.

mircea 3 februarie 2017 at 12:43

Sa ne inchipuim o clipa ca facem cu mana tai-tai si inlocuim cuvantul adio cu rusine ..Ar iesi conform unui classic -senator in viata :RusinePD! Rusine PDL! Rusine PNL! Vorba pietei,aceeasi mizerie (ca si PSD dealtfel)

Molitica 3 februarie 2017 at 13:17

Democratia nu moare in Romania !

jon 3 februarie 2017 at 14:54

D-le primar Rotaru,aseara am auzit strigata lozinca:”singura solutie inca-o revolutie!”,adica cum?Sa inlaturam de la outere o formatiune politica aleasa democratic prin vot popular,prin violenta?Nu cred ca domnia voastra poate concepe asa ceva.Nu uitati ca dumneavoastra sunteti Primarul nostru datorita democratiei si a votului democratic liber exprimat.ROMANIA nu inseamna numai Blaj,Cluj,Sibiu, ci si Slatina,Tg.jiu,Focsani,Calarasi.Recunosc pnl are un electorat bine organizat care insumeaza la nivel national vreo 2 milioane de cetateni cu drept de vot,dar cu noi cei vreo5-6 milioane ce faceti?PNL a pierdut alegeriile,Iohannis nu detine toate parghiile puteriilor in stat,asta este democratia,cu regret domnule Primar d-voastra si colegii d-voastra de partid,simpantizantii PNL si Usr ignora cu violenta acest aspect.Cele bune,suntati un edil sef extraordinar dar scandariile de aseara nu va recomanda.

VECCHIA MANIERA 3 februarie 2017 at 15:16

Ar fi fost mai bine daca ar fi iesit la vot toti acesti oameni, tineri, batrani, care protesteaza acum. Poate ca altul ar fi fost mersul lucrurilor. Acum e cam tarziu.
La referendumul de demitere a marinarului s-au prezentat nu 100.000, nu 200.000 nu 300.000, ci 7 milioane de oameni. A contat? Nu.
Poate ca ne meritam soarta.

jon 3 februarie 2017 at 15:53

Bai baieti au fost alegeri democratice anul trecut pe11 decembrie PNL-ul a luato,pa si n-am cuvinte.

internaucu` 4 februarie 2017 at 10:45

O…suta, hai…doua sute de „demonstra…tori” tineri galagiosi, abia iesiti de la…club, nu de pe bancile scolii ? ? Atat poate PNL -u` lu` peste ? Ca …”asa ceva” oricum nu s-a mai vazut nicaieri in lume ! Doar in Rrhhomanica exista „liberali” care lupta ca procurorii sa „te ia” de pe strada, ca Statu`sa-ti ordone ce sa faci ! Fascism curat !!!