Ziarul Unirea

FOTO/VIDEO: Mircea Hava – ”Am votat pentru ca România să rămână în Europa”

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

După ce s-a lăsat așteptat ceva timp, primarul municipiului Mircea Hava s-a prezentat la secția de votare la care este arondat în jurul orei 11.30. Acesta și-a exercitat dreptul la vot dând impresia că nu are nicio emoție legată de rezultatul alegerilor parlamentare din județul Alba.

Am votat pentru ca România să rămână în Europa. Cred că sunt, din păcate, printre puținii care știu ce înseamnă Europa pentru România și pentru Alba Iulia. Nu voi putea niciodată să votez cu cei care înjură instituțiile europene, cu cei care cred că este mai bine să mergem să luăm lumină de la Moscova”, a declarat primarul municipiului Alba Iulia.

ELIT

Acesta a mai spus că este mulțumit că în județul Alba condițiile meteorologice nefavorabile nu au pus în dificultate autoritățile și astfel alegerile parlamentare se desfășoară în condiții bune, folosind însă prilejul să-l critice pe Victor Ponta care ”a lăsat deoparte îndatoririle de prim-ministru și se preocupă mai mult de alegeri”.

Întrebat despre cum crede că va arăta guvernul după aceste alegeri, președintele PDL Alba  declarat: ”Eu personal nu sunt adeptul guvernelor făcute din bucățele. Cei care câștigă să-și asume responsabilitatea și să guverneze, să ducă țara acolo unde trebuie și să nu uite că guvernarea se face și cu cei de la Alba, și cu cei de la Vinț, și cu cei de unde vreți dumneavoastră”.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Radu Tuhuț: PSD a pregătit și va promova un proiect de lege pentru sprijinirea familiilor cu copii

Partidul Social Democrat a pregătit și va promova un proiect de lege pentru sprijinirea familiilor cu copii, în contextul în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

19 Comentarii

Status Quo 9 decembrie 2012 at 12:36

Asta era tema centrala a campaniei, asta trebuia sustinut de la inceput nu doar acum la sfarsit.

un jupan 9 decembrie 2012 at 12:46

Auzi la prostu’ satului… cica a votat ca „Romania sa ramana in Europa”. Eu cred ca ai votat cu USL, in acest caz, ca daca cumva ai votat cu ARDeii ne-ai vandut deja jidanilor asa cum le-a promis cuplul basescu/unguent !

carl froch 9 decembrie 2012 at 19:04

„Europa” lor e cleptocratia..

Vio 9 decembrie 2012 at 13:23

Heiiiiii, domnule Hava ! Noi romanii ,(dacii)suntem cei mai vechi in Europa ! Clica , la care te referi este cu totul altceva , noi nu facem parte din ea !

@vio 9 decembrie 2012 at 15:03

De aia care i-au invins si cucerit pe daci ce spui,erau din Asia?

Vio 9 decembrie 2012 at 15:43

scrie romaneste …

Maria 9 decembrie 2012 at 14:37

Tara noastra este in Europa ,salariul meu unde este (continent)

Tudor 9 decembrie 2012 at 14:57

Salariul va este fix acolo unde va este productivitatea (si valoarea).

### 9 decembrie 2012 at 15:06

…si dupa conducatorii ce-i avem sau n-am dreptate?

Tudor 9 decembrie 2012 at 15:34

Imi place sa cred ca nu aveti dreptate.

Un text scris azi de Lucian Mandruta
„Am fost saraci in comunism.
Am fost saraci in capitalism.

Vom fi saraci in orice sistem, daca folosim aceeasi tactica: asteptarea de la altii!

Vom fi saraci mereu atata vreme cat „o sa va dau” nu va fi o jignire!

Suntem saraci si atunci cand nu avem planuri. Cand copilul creste fara sa invete, iar maturul imbatraneste fara sa traga concluzii.

Suntem saraci nu pentru ca ne fura unii sau altii. Ci pentru ca ne furam singuri. Timpul si sansele. Ce ati citit azi? Ce ati invatat sa faceti nou azi? Mai bine ca neamtul? Mai inteligent ca japonezul? Mai bine vandut ca americanul?

Ce stim sa facem este ceea ce primim la salariu. Daca cineva vrea sa dea 1000 de euro pentru rodul muncii noastre de o luna, atunci asta meritam si valoram. Daca insa nu ne putem vinde decat pe o suta, de ce ar fi clientul vinovat ca nu vrea sa plateasca?

Si de ce ar fi lucrurile diferite la nivel de natiune? De ce natiunea ar fi diferita de ceea ce suntem fiecare in parte?

Va scriu asta pentru ca eu cred ca putem face lucruri mari cu tara noastra si cu noi. Dar nu persistand in aceeasi greseala, aceea de a crede ca de sus vin si raul si binele si salariul si ajutoarele. Nu exista ajutor mai bun decat acela pe care ti-l dai singur. Nu exista forta mai mare decat aceea a nevoii. Si nu exista prostie mai mare in viata unei natiuni decat sa le spui tututor ca au toate drepturile. De la cine sa si le ia, daca toti asteapta?

Viitorul nu incepe dupa ce votam, desi trebuie si va recomand s-o faceti.

Viitorul nostru incepe in ziua in care ne vom purta ca si cum fiecare dintre noi ar fi castigat alegerile!

Ca un prim-ministru al propriei vieti!”

USL=pontacopy-repetentcacarau-secufelix-oierjiji&com 9 decembrie 2012 at 14:57

VOTATI FRAIERILOR USL SI VA TRIMITEM LA RUSI SAU DACA VRETI AFRICA VA ASTEAPTA!

Vio 9 decembrie 2012 at 15:53

Tudor , dar al tau salar care este ?Tu pot.cine produci ? Cresti productivitatea in alte tari ,si esti foarte mandru ?

@vio-ghici? 9 decembrie 2012 at 17:00

Tu nu esti cumva vio hrebenciuc zis si sobolanul rosu…oricum aveti ceva in comun…ghici?

Tudor 9 decembrie 2012 at 17:22

@Vio: Fiecare trebuie sa produca pentru el. Ca o face acasa, in alt judet sau in alta tara e putin important. Cat timp nu esti mandru de munca pe care o faci e greu sa fi implinit.

*”Mintile stralucite discuta idei. Mintile luminate discuta evenimente. Mintile „scurte” discuta oamenii!” – Eleanor Roosevelt

Vio 9 decembrie 2012 at 17:42

pt.Tudor : uite ca nu ai ghicit ! Eu sunt mandra de tot ce am facut si fac ! Am cautat si am gasit intotdeauna cai de rezolvare a problemelor . Nu ma ocup de „indicatii” ; nu-mi plac citate .” Mintile stralucite ‘ ar trebui sa puna in practica „idei” , nu sa le discute . etc.etc.etc. AMIN

Tudor 9 decembrie 2012 at 18:09

@Vio: Felicitari! (Vorbeam la modul general despre munca si mandrie, nu despre dumneavoastra).

Forumul e creat pentru discutii. Daca prin discutii se genereaza actiuni, cu atat mai bine.

carl froch 9 decembrie 2012 at 19:09

as fi curios cam care ar fi productivitatea chiorului..banuiesc cav spre zero barat…

boxerul 9 decembrie 2012 at 20:50

Marinarul este un om care a facut ceva in viata lui,nu orice fraier ajungea comandant de vas in regimul comunist,era multa disciplina si ordine,nu ca si acum,iar presedintele este o persoana practica,cum se spune-n popor „ii fuge mintea” si se descurca,cu siguranta ar avea productivitate in „toate domeniile de activitate” cum spunea Ceausescu.Dar curiozitatea mea este productivitatea unuia ce are o prezenta la munca de 7-8%…nu faceam referire la cacarau. PS-Intre un chior ca marinarul cu toate defectele lui si unul ca si repetentul sigur il aleg pe marinar,cu siguranta cacarau nu poate gresi niciodata…”numai cine nu face nimic nu greseste”!

Costel* 9 decembrie 2012 at 23:12

Marinarul a fost un pupincurist al securitatii ceausiste iar Hava a votat ca sa nu il intrebe inca nimeni de bogatiile dumnealui adunate din salariul de bugetar … urmeaza dupa ce parchetarii devin liberi …