Ziarul Unirea

FOTO/VIDEO: La Câmpeni sute de moți au strigat pentru a cincea oara ”Uniți salvăm Roșia Montană”!

Câmpeniul a găzduit, miercuri după-amiază, cel de-al 5-lea miting anti RMGC – cel mai mare organizat până acum în Apuseni. Dacă la locul obișnuit de desfășurare din centrul orașului s-au strâns peste 800 de persoane, la final, când participanții s-au deplasat în zona drumului național pe care trebuia să treacă microbuzul cu deputații din Comisia specială, numărul protestatarilor a ajuns la 1.000.

Pe lângă cei care au participat la primele patru acțiuni, printre manifestanți s-au aflat locuitori veniți din mai multe comune învecinate. De asemenea, a venit și fostul deputat Corneliu Olar, alături de grupul de localnici din comuna Horea care au participat mai devreme cu câteva ore la protestul de la Albac.

ELIT

De departe, însă, cel mai bine primit și mai aclamat a fost Eugen David, liderul ecologiștilor de la Alburnus Maior – Roșia Montană, însoțit de un grup de tineri de la Greenpeace, care i-a îndemnat pe moți să nu renunțe la lupta împotriva demarării proiectului minier de la Roșia Montană și să nu dea avițiile Munților Apuseni străinilor. David a mai spus că a refuzat să se întâlnească cu deputații din Comisia Specială din Parlament deoarece aceștia nu au fost de acord să vină în mijlocul mulțimii și să-i asculte nemulțumirile și solicitările.

Discursurile organizatorilor și ale invitaților au fost însuflețite, periodic, cu vechi cântece de vitejie din Ardeal. Au fost și episoade de huiduieli, când s-a vorbit despre faptul că primarul Câmpeniului este un ”susținător al Gold-ului” și despre guvernanții pe care ”nu-i interesează soarta românilor și dau țara pe nimic”.

UPDATE: La restaurantul în care parlamentarii s-au întâlnit cu reprezentanții mediului de afaceri din zonă și reprezentanții unor ONG-uri (toți opozanți ai proiectului RMGC), numărul protestatarilor a trecut mult de 1.000 de persoane iar principalele lozinci scandate au fost ”Uniți salvăm Munții Apuseni” și ”Hoții”. La întâlnirea cu parlamentarii a vrut să participe și fostul deputat PDL Corneliu Olar care a afirmat ulterior că i-a fost interzis accesul. Oamenii au rămas la poarta restaurantului aproape o oră și jumătate (cât au durat discuțiile din interior) iar la ieșirea parlamentarilor s-a produs o adevărată busculadă în care protestatarii au forțat porțile închise, încercând să ajungă în curte. A fost nevoie de intervenția jandarmilor care au format un cordon prin care au ținut la distanță mulțimea astfel încât membrii comisiei să poată pleca.

Mai multe amănunte despre mitingul organizat la Câmpeni puteți citi în ediția tipărită de mâine a ziarului ”Unirea”

[Gallery not found]

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

FOTO| Cum arată noile trenuri care vor circula între Cluj-Napoca și Alba Iulia. Au fost aduse din Germania

În aproximativ 3 luni, primele șase automotoare diesel second-hand cumpărate din Germania de compania privată Transferoviar urmează să circule pe… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOLIU în media din România. Jurnalistul Florin Condurățeanu a MURIT, în urma unui stop cardio-respirator

Jurnalistul Florin Condurăţeanu s-a stins din viaţă. Acesta a suferit un şoc cardio respirator în cursul acestei zile. Doliu uriaş… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| O furtună a DISTRUS tot ce a întâlnit în Moscova. Imagini apocaliptice din capitala Rusiei

Vremea instabilă a făcut ravagii în capitala Rusiei. O ploaie torenţială însoţită de rafale puternice de vânt s-a abătut luni… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

REZULTATE Evaluare Națională 2021: Elevii vor afla MÂINE ce note au luat

REZULTATE Evaluare Națională 2021: Elevii vor afla MÂINE ce note au luat Notele obținute de absolvenții ciclului primar la Evaluarea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Coaliţia ar putea amâna înscrierea Roşiei Montane în UNESCO. Cioloş: „Premierul Cîţu ţine foarte mult la această retragere”

Tema ”Roşia Montană pe lista UNESCO” va fi discutată luni după-amiază în coaliţia de guvernare. Dacian Cioloş lasă să se… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Voluntarii ASCOR Alba Iulia, MISIUNE filantropică, în satul din Alba declarat „Muzeu Viu”

ASCOR Alba Iulia, alături de câteva familii cu suflet mare, au organizat o acțiune social-filantropică având ca scop întrajutorarea mai… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| ICOANA Sfinții Petru şi Pavel–COLECȚIA MNUAI, LAZ, SEC–XIX (pictor Ilie Poenaru)

Despre Sfântul Petru se ştie că îl însoţeşte des pe Dumnezeu în drumurile sale pe pământ şi că ţine Cheile… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

26 Comentarii

Ecaterina 25 septembrie 2013 at 21:38

La Albac au fost peste 700 de oameni, la Campeni peste 3000, lucrurile sunt clare…..Felicitari motilor, adevarati frati care stiu ce inseamna solidaritate, unitate! Indemnam toti campanarii, toti motii, toti cei cu SUFLET sa iasa in continuare in strada cu curaj, un numar si mai mare sa isi apere pamanturile, sanatatea, viata, pe a lor si a copiilor lor!

ina toma 25 septembrie 2013 at 22:34

Ha Ha Ha
Vai de soarta motilor…. manipulata de smecheri si oportunisti: Olar, Utiu, Oprea, Todea…. care traiesc bine si isi fac interesele pe saracia oamenilor.

iocopy tupaste 26 septembrie 2013 at 8:29

si vrei sa-i ”salvezi de saracie” prin legea care prevede expropierea terenurilor dupa bunul plac al cuiva? sau vanzand aur de 20X mai ieftin decat pretul real al pietei? vai @ina de capul tau de rmgc ista

crisan 25 septembrie 2013 at 22:59

olar sa stea deoparte. sa-i fie rusine de ce-a facut in politica si administratie locala pana acuma.
daca respecta motii sa stea deoparte. a avut destul timp ca parlamentar si primar sa le sustina cauza nu sa le taie padurile.
sau poate el crede ca la face bine cu „de musai””.
sau poate vrea sa compromita protestul sincer al motilor

iocopy tupaste 26 septembrie 2013 at 8:59

pot fi de acord cu afirmatia ta- dar pacatele lui olar ala nu merita sa deturneze scopul protestului multimii; si oamenii protesteaza pentru a nu fi expropiati de o firma privata, de a nu se vinde un zacamant cu bani f.f.putini -si problema ecologista e -cred- doar pe pozitia 3 sau 4.

Mateiciuc Alin 26 septembrie 2013 at 1:01

Unde sunt cei care sustin acest proiect?? Gunoiul ala de Antena 3 spuna azi intr-o emisiune ca sunt ca sunt 38% pro si 38% contra…eu vad doar oameni contra in Romania si in strainatate. Astia chiar ne cred prosti!!!

iocopy tupaste 26 septembrie 2013 at 8:32

da, ne cred si in parte au dreptate- s-a vazut anul trecut si inainte la alegerile locale si parlamentare- dupa ce rezultat a fost, normal ca miticii ne cred prosti

Un locuitor din Apuseni 26 septembrie 2013 at 8:03

Nu credeam motii asa naivi,sa puna botu la vrajelile asa zisilor patroni de carton (Olar,Oprea,Utiu,etc),care si-au facut averile pe spatele lor.Normal ca la acesti indivizi nu le convine concurenta,ei prefera sa aiba sclavi pe plantatiile lor,ca si pana acum.Imi este jena ca sunt mot in aceste zile,cand vad ce se intampla in jur.

iocopy tupaste 26 septembrie 2013 at 9:02

chiar crezi ca apuca oamenii din Cimpeni si Albac sa fie concurati de locuri de munca in RM? 2300 locuri de munca DOAR pe durata amenajarii exploatarii, deci 6-8 luni, apoi 600 sau mai putin si NU mineri- electricieni, mecanici, soferi, excavatoristi

I 26 septembrie 2013 at 8:07

Campenarii isi merita soarta,adica condamnarea la saracie pe veci.Daca ei cred si acum acesti indivizi dubiosi,care se d-au mari ecologisti cu drujba in mana,care au facut jaf in padurile Apusenilor si care au trait pe spatele amaratilor.Lasa ca o meritati.

iocopy tupaste 26 septembrie 2013 at 8:35

poate ai dreptate- dar daca le-a furat padurile, nu inseamna ca trebuie sa le fure/ expropieze si pamanturile si sa le lase 3-4 generatii zama de cianura in batatura!

Un mot ... 26 septembrie 2013 at 8:29

sa vedem ce vor face cimpanarii cand se termina padurile ……eu zic sa vina sa-i angajeze David la „pensiunea” lui

Vincent 26 septembrie 2013 at 8:52

Nu mai dezinformati si voi care comentati: Olaru n-a mobilizat pe nimeni la Cimpeni, ca nu e terenul lui. Eventual la Albac. Altfel, da, ar face bine sa stea de-o parte.
In industria mobilei nu se foloseste nici pe de parte atata lemn cat se foloseste in constructii, parchet sau in exportul de cherestea, nu orice fel de exploatare a lemnului e si anti-ecologica. Asa ca da, industria mobilei, e o alternativa de dezvoltare durabila.

marta claudia 26 septembrie 2013 at 9:46

Hai Motilor !!! Tot mai multi, tot mai puternici; de la Voi chiar am pretentii mari si credinta in voi ! De cand ma stiu pe lume v-am admirat din tot sufletul pentru sufletele si titudinea voastra!

Justitie 26 septembrie 2013 at 10:17

Cimpanarii nu mai pot fi prostiti cu proiecte fantastice ale caror consecinte dezastruoase nu si le imagineaza nimeni si care pentru comunitatea locala nu aduc nimic bun (asta cu locurile de munca e o mare vrajeala).
Principalul vinovat pentru situatia de la Cimpeni este primarul pentru ca prin orbirea cu care a sustinut si sustine acest proiect nu face decat sa invrajbeasca populatia si in loc sa gaseasca solutii alternative de dezvoltare economica prefera (e aceeasi reteta ca si la rosia montana) sa se planga si sa se vaite ca nu sunt locuri de munca si e saracie. Locurile de munca le creezi prin gasirea de investitori seriosi si prin sustinerea celor existenti. Un primar nu dezbina ci trebuie sa uneasca comunitatea, dar e pacat ca s-a ajuns aici. Bravo motilor pentru verticalitate!

I 26 septembrie 2013 at 10:33

Vincent,da sune-mi tu voi ecologisti face-ti mobila din piatra nu din lemn?Ai dreptate astia au facut dezvoltare durabila in Apuseni,adica jaful padurilor a durat 20 de ani,adica a durat mult!

Vincent 26 septembrie 2013 at 12:55

Trec peste greşelile tale de gramatică şi de punctuaţie şi-ţi răspund simplu:
Nu văd care e legătura între jaful pădurilor – de care, da, Olar nu e deloc străin – şi o fabrică de mobilă cu 800 de angajaţi, care consumă relativ puţin lemn. Există însă o legătură cât se poate de clară între jaful din munţii Apuseni şi vinderea cherestelei (lemn neprelucrat, adică) unor arabi sau firmelor austriece sau direct producătorilor de parchet laminat. Trebuie oprită exploatarea masivă a lemnului, cu care o fabrică de mobilă nu are de-a face. Pentru că, ştii, la o mobilă din lemn masiv nu-i zice aşa pentru că e plină pe dinăuntru cu lemn 🙂

Adrian Albu 26 septembrie 2013 at 11:15

eu sunt din Campeni dar nu mai locuiesc acolo de cativa ani.Ok ma uitam peste poze cu mare interes si atentie si am observat ca nu prea sunt campanari acolo la miting,Adevarat ca cei care sunt ,majositatea sunt angajati la niste firme a caror patroni sunt tot prin zona si desigur multi curiosi…In rest sunt oameni pe care eu nu-i cunosc,sigur adusi sau veniti din alta parte,imbracati ciudat,incercand sa imite modelul campanarilor.Im pare nespus de rau ca oamenii din Campeni pot fi atat de usor manipulati .As vrea sa vad la aceste proteste locuitori mai multi din orasul Campeni si nu adusi de cineva.Sa protesteze pentru sclavagismul in care sunt tinuti si obisnuiti sa traiasca.

cretiu bogdan 26 septembrie 2013 at 11:44

Scandalul Rosia Montana nu este atât ecologic, cât ETIC: scoaterea din tara a vreo 314-328 tone de aur si a 1.480-2.271 tone de argint, plus metale rare (cifre conform presei). Dreptatea hipstereasca e ca ori i se da fiecarui cetatean român minimum 20 grame aur(niciodata), cât ii revine ca ratie, ori lasam zacamântul mostenire unor generatii mai destepte, iubindu-ne tara si Neamul Românesc. Zacamântul nu e nici al localnicilor si nici al generatiei noastre, iar aventurierii abia asteapta sa impuna noi concesiuni, cum ar fi: ” Docherii someri din Oltenita si alte orase fluviale vor sa munceasca si solicita prin presiune pe guvern ca s-aduca si pentru familiile lor o corporatie de aur, careia sa i se concesioneze Dunarea si pestii pe termen fix, cum ar fi pâna la achitarea deplina a datoriei noastre externe!” Stramosii nostrii au varsat sange pt.bogatiile tarii noastre …… si noi sa le dam la altii moca…

Mot simplu 26 septembrie 2013 at 15:59

Trebuie facut un NOU PARALEMT, format din oameni destepti si romani adevarati, care sa inlocuiasca neneorocitii de parlamentari vanduti pe care ii are acum Romania !!! TREBUIE facuta o selectie dintre oamenii luminati din Romania si sa inlocuim mancatorii de romani care se afla acum in conducerea tarii.
Nu uitati ! PUTEM orice DACA VREM !!!
Doamne Ajuta.

Dapix 26 septembrie 2013 at 19:28

Asta e solutia! Sa se ridice din nou motii si sa-i izgoneasca pe invadatorii care vor sa distruga inima Apusenilor! Si o soarta crunta ar trebui sa aiba si putinii localnici care s-au vandut corporatiei. Ei sunt noii tradatori ai lui Horea!

patriotul 27 septembrie 2013 at 11:17

acum icepeti sa ganditi