FOTO/VIDEO: ”În democrație, hoții stau la pușcărie!” – Albaiulienii au ieșit din nou în stradă pentru a protesta împotriva proiectelor Guvernului Grindeanu privind graţierea, amnistia şi modificarea codurilor penale

Duminică, începând cu ora 18.00, zeci de persoane s-au adunat din nou, în fața Prefecturii Alba, pentru a protesta împotriva graţierii, amnistiei şi modificării codurilor penale.

Aceștia au purtat pancarte cu mesaje doresc să semnaleze autorităților că nu sunt de acord cu proiectele Guvernului Grindeanu: ”Uniți suntem mai puternici”, ”Nouă ne pasă, aici e acasaă”, ”Nu puteți cumpăra toate generațiile”, ”Două fire, două paie, hai cu hoții la pârnaie”, ”Legea-i una pentru toți, vrem să-i judecăm pe hoți”, ”În democrație, hoții stau la pușcărie”.

ELIT

Albaiulienii au ieșit din case mobilizați de anunțul postat pe rețeaua de socializare Facebook: ”Ne strângem duminică începând cu oră 18:00 în Parcul din faţă Prefecturii, urcăm în Cetate pe porţile Cetătii şi mergem pană în capătul Bulevardului Transilvaniei. Am observat că unele televiziuni manipulează fără ruşine, iar CNA-ul nu îşi face treabă. Avem şi un avocat al poporului care nu lucrează pentru noi. Îl vrem plecat!”, au scris organizatorii mitingului.

La aceeași oră, au început proteste pe aceeași temă în alte 23 de oraşe din ţară.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

43 Comentarii

Prâslea 29 ianuarie 2017 at 18:54

Cand v-au taiat salariile si pensiile n-ati iesit deloc in strada, acum v-a scos angajatorul vostru, corectul primar al urbei, sa urmati turma nationala?

Rika fara frica 29 ianuarie 2017 at 19:41

ei nu stau de salar si pensi ca is corupti si au banii din contracte cu primaria si satu , doar de ce iasa in strada sa nu piarda contractele cu statul!

uau... 29 ianuarie 2017 at 18:56

PeNaListii borâți și-au scos de data asta și părinții sau bunicii ca să fie mai mulți? Ha ha ha ha ha…

Rika fara frica 29 ianuarie 2017 at 19:36

sunt angajati de stat si firme private ce fac favoruri primarului hava la cererea sefilor !

in vidio si poze se vede clar ca uni is la firme de stat si is si membri la pnl alba ! si 2 securisti iesiti la pensie eia ce cauta ? nu o fi si securitatea acolo ?

123 29 ianuarie 2017 at 19:29

Intr-o DEMOCRATIE REALA cei care fac manifestatii neautorizate si striga slogane fascistoide ar fi sanctionati drastic!

Rika fara frica 29 ianuarie 2017 at 19:32

Se vede clar ca la Mircea Hava ii frica ca va fi anchetat de coruptie la fel ca la Klaus Iohannis si Dacian Cioloş si scot pe oameni lor in strada si manipuleaza sa pice guvernul sa pune iar mana hotii pe guvern sa fure si sa va taine din salari !

Jos Klaus Iohannis ! Hava nu uita ca va veni si vremea ta !

elena 29 ianuarie 2017 at 19:33

Rusine! Rusine sa va fie! Unde ati fost cand s-au taiat indemnizatiile, salariile si pensiile? Dar cand veneau oameni din judetele invecinate ca sa scandeze impotriva poluarii de la Sebes? Doar la comanda stiti iesi? Ce a facut presedintele vostru pentru tara asta in ultimul an in afara ca a macinat o gramada de bani si ca e tot dintr-o vacanta in alta? Doamne!!! De ce nu scandati pentru intarirea puterilor politiei si jandarmilor odata cu intrarea celor doua ordonante? Sa le dea domnule puterea cuvenita fortelor de ordine. Doar asa mai avem o sansa. Acum sunt mai mult de forma si le e frica sa isi faca treaba ca sunt aruncati in puscarii. Nu stim ce vrem. Nu aveti creier sa ganditi singuri. Actionati doar la ordin. Asta e natia cea mai usor de condus☹. Pacat

Rika fara frica 29 ianuarie 2017 at 19:40

SRI si Klaus Iohannis inpreuna cu Traian Basescu fac manevre ca in 89 cand o fost omorta Ceausescu !

Vor sa puna iar mana pe putere si sa scape de puscarie si sa ii bage pe cei nevinovati sa nu iii deranjeze.

Rika fara frica 29 ianuarie 2017 at 19:47

De unde au benere si pliante frumos colorat si desenate si trase la xerox ? daca nu is pusi de cineva sa stea cu ele in mana ?

100 ron pe cap de caciula ? tot din banul public ?

Anonymous 29 ianuarie 2017 at 19:53

Ce se vede azi in Romania este organizat de mafie sa nu scape puterea din mana si poporul Roman sa fie sluga lor in continuare ei sa duca bine si poporul sa lucre pentru ei pana pica jos si moare !

Tampax 29 ianuarie 2017 at 20:02

Dupa fizionomie toti par angajati la stat , scosi cu japca la protest de autoritatile portocalii.
Sefii lor tebuie sa fie mai atenti cu ce lozinci ii trimit in piata „Două fire, două paie, hai cu hoții la pârnaie” ca daca vine dreptatea pe bune hotii portocalii sufla in doua paie la Aiud.

Ardeleanu 29 ianuarie 2017 at 20:30

Vorbiti prostii!!! Voi nu vedeti ca tara fierbe de ura impotriva ciumei ROSII????

gigi 29 ianuarie 2017 at 20:36

Vai dar ce v-ati flambat asa lingailor pesedisti?
Cinste lor ca au iesit in strada, chiar daca intr-un numar insignifiant fata de Bucuresti, Cluj, Sibiu, Timisoara, etc.
Sa va fie rusine nesimtitilor. Prin comentariile voastre il aplaudati pe tatucu’ dragnea ca isi da ordonante cu dedicate ca sa scape de condamnare si sa-i scoata afara din puscarii pe prietenii lui penali.

123 29 ianuarie 2017 at 20:41

IOHANNIS = ÎNTÂIUL CORUPT A ȚĂRII! CUM A PUS MÂNA PE ȘASE CASE ÎN TIMP CE MAJORITATEA ROMÂNILOR MOR DE FOAME?

Nu conteaza 29 ianuarie 2017 at 20:45

@123 Manifestatia a fost legala, eu am fost la primarie si m-am asigurat de asta. Nu a strigat nimeni asa ceva.

Nu sunt nici angajat la stat, nici pnl-ist.

Cum adica cine a facut bannere si pliante? noi, oameni simpli, ca doar avem imprimante. Ce pare asa greu de crezut?

Nu ne luam nici un ban, nu mai credeti propaganda.

O seara faina tuturor!

123 29 ianuarie 2017 at 21:09

Oamenii ca tine pun botul la PROPAGANDA securisto-deneisto-iohanista si chiar ajung sa creada in ea. Pacat ca ati ajuns atat de jos incat sa credeti si sa sustineti ca ceea ce este acum in Romania poate fi numit STAT DE DREPT, dar pentru niste oameni care citesc zilnic doar hotnews.ro si ziare.com ce poti sa te astepti.

mike 29 ianuarie 2017 at 20:46

Am citit commentariile –toate, anti lege- Atunci ce democratie e aia cind hotii sunt eliberati iar oamenii cinstiti pusi la zid??– Legea e pentru toti indiferent de culoarea pieli sau politica– –Ai grest, platesti nene– Ce tara poate fi condusa de hoti?? tara lui papura voda–Ma gindesc cata dreptate a avut Eminescu — Sa-i aduni in doua cete –sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni!!– Vlad Tepes — nu ai vrea sa inviezi din nou?? tara are nevoie de tine, chiar acum–uite cum hotii isi fac de cap iar nebunii aplauda– faradelegile

albaiulian 30 ianuarie 2017 at 8:26

Sa-l vedem pe iohanel si pe stafidita arestati pentu falsificarea de acte publice prin care au furat casele si atunci sa vorbim de democratie. Pana una alta doar penelistii tampiti ca voi vad doar paiul din ochii altora.

cetatean 29 ianuarie 2017 at 20:55

Cer institutiilor statului sa-si faca datoria CONSTITUTIONALA si sa-i identifice iar mai apoi sa-i amendeze pe cei care au luat parte la acest miting neautorizat. Daca este democratie atunci sa fie pentru toti!

Ruxandra 29 ianuarie 2017 at 21:03

Ma bucur ca mai sunt si oameni cu tinuta morala care nun vand valorile democratiei si nici pe sien pt doi lei in plus la pensie si la salarii! Cinste lor ca protesteaza pe vremea asta friguroasa impotriva unor ordonante cu dedicatie , care nu vor rezolva problema penitenciarelor supraaglomerate ci serveste doar salvarii coruptilor din inchisori!

Parca n-ar avea tara asta probleme mai urgente…prioritatea nr. 1 a guvernului sunt acum penitenciarele! Bietii infractori din puscarie, uite ca guvernul nu-i uita ; da-i uita in schimb pe cei care sunt corecti si cinstiti , poate bolnavi in spitale mizere si nedotate, unde nu sunt bani pt tratamente costisitoare.

marius 29 ianuarie 2017 at 21:23

cetatene esti prost! mitingul a fost autorizat iar in democratie ai dreptul sa protestezi chiar daca tu nu esti de acord cu protestul meu! identificarea si amendarea celor care participa la proteste se face doar in comunism. E 2017, fratilor! si pentru o parte din oameni nu mai e nevoie de mult sa le spuna cineva sau sa te plateasca cineva sa ai opinie sau sa vezi de unde apar problemele in societate! asa ca pana nu aveti dovezi clare ca cineva a luat bani sa participe la un protest nu mai mancati rahat!

albaiulian 30 ianuarie 2017 at 8:22

Dar in 2014 cand ati demis un guvern legitim care a rezultat in urma unor alegeri pentru ca un talhar cu sase case vroia guvernul lui cum a fost bai prostanacule nu tot comunism? M0rt11 vostrii de vagabonzi si vanzatori de tara…

Ion 29 ianuarie 2017 at 21:53

Respect pentru aceste persoane care au curajul sa iasa in strada impotriva hotilor care fac legi doar pentru ei!
Respect pentru libertatea oferita de democratie pentru a protesta impotriva hotilor care ne conduc!

Trollii pesedisti si spalatii pe creier de pe antene si rromaniatv sa continue somnul ratiunii!

albaiulian 30 ianuarie 2017 at 8:24

Nu am respect pentru o tampita si o vanzatoare de tara ca si tine. Nu-ti convina legea gratierii emigreaza si lasa-mi mie salariul ala cu care va plateste peneleul pe la ADR si pe la alte spelunci conduse de ei pe plan local.

cititor 29 ianuarie 2017 at 23:42

Dupa comentarii, parca am fi in judetul Teleorman. Ce-ati patit oameni buni?

cetateanul 30 ianuarie 2017 at 7:19

Voi astia care tot ii criticati pe oameni ca au iesit sa protesteze…
Sunteti exact ca si cei care doresc legea gratierii (doar ii sustineti).

De ce nu iesiti in strada sa protestati impotriva lui Hava, Ciolos, Iohannis et.c? Cine va impiedica?
Oamenii nu vor demiterea guvernului, ci oprirea adoptarii acestor urgente de legi de a-i scapa pe adevaratii penali, nu pe muritorul ce a furat o gaina.

ifose 30 ianuarie 2017 at 7:51

S-a clarificat ce e cu casele din Sibiu ? Daca da, abea atunci sa dea primul cu piatra .

albaiulian 30 ianuarie 2017 at 8:36

La urmatorul miting sa nu uitati sa prtotestati si impotriva PENALULUI sorosist PLICUSOR BAN si impotriva USR-ului care a fost sponsorizat de sute de oameni fara adapost din Bucuresti cu sume considerabile de bani! Daca e democratie LEGEA ELECTORALA e pentru toti nu numai pentru unii asa cum va place voua astora care va dati de dreapta. Si pana una alta mai bine sa fim furati de un PENAL daca este roman decat sa fim furati de penalii straini care va plac voua. Insa tare imi este teama ca daca mai continuati cu protestele astea tampite o sa dati dijma lui Ludovic Orban in Transilvania cat de curand.

Mișu 30 ianuarie 2017 at 9:19

Ăștia-s toți , 200-500 de mii care au votat cu trădătorul csziolosh și Penalul de la Cotroceni ! Vă doresc să ajungeți în instanță și să vă judece alde han cash sau alții de teapa lui de la C A Alba…..PROBLEMA e că Justiția nu e Justiție …și magistrații nu răspund pt fărădelegile lor ..Asta e marea Dilemă români de bună credință ….altfel câinii latra șatra merge mai departe ….

Mishu care face pishu 30 ianuarie 2017 at 13:34

astia-s toti, vreo 2500 de penali din PSD-ALDE(printre ei Iliescu, Nastase, Dragnea,Tariceanu, Ponta, Sova etc,etc) care vor scapa de puscarie, de dosarele penale pe rol, sau vor fi eliberati mai devreme din inchisoare. Trebuie doar ca grajdanul Iordache aflat pe post de min. al justitiei sa forteze nota cu legea sau OUG-urile de gratiere si modificare a codurilor. Asta e disperarea penalilor: acum ori niciodata! Dar Romania nu doarme..

marius 30 ianuarie 2017 at 9:43

A fost un miting reuşit. Ei protestau împotriva PSD-ului, ciorile din copaci, nemulţumite de zgomot, împotiva poluării fonice.
Pentru a înlătura concurenţa ciorilor, azi dimineaţă, primăria a decis coafarea copacilor. Cu această ocazie vor fi distruse şi cuiburile apărătorilor ordinii şi liniştii publice.
Ps. Duminică participanţii la miting vor benficia de un sistem performant de bruiaj al ciorilor, ceva asemănător sistemului de bruiaj contra Europei Libere, din anii comunismului.
PS1. Rugăm manifestanţii ca la mitingul de duminică să poarte căşti antifraudă, antistress, antifumat, antiguvern, antigraţiere, antiamnistie, antinevralgic, antic, antisistem, AntimIvreanu. De asemenea, pentru a evita bombardamentul cu insulte rău mirositoare din partea zburătoatelor, rugăm ca umbrelele şi căştile să nu vă lipsească din dotare.
Se aşteaptă proteste masive din partea celor rămaşi fără cuib, crengi şi ramuri.

Nu ciumei rosii,aparatoarea hotilor! 30 ianuarie 2017 at 10:15

Cei peste 50.000 de manifestanți(o suta de mii in toata tara) care au protestat în București împotriva grațierii și a amnistiei mascate au ajuns în fața Guvernului României din Piața Victoriei. S-a strigat „PSD/Ciuma Roșie”, „Fără grațiere” , „Hoții!”, „DNA/ Să vină să vă ia” „Nu amnistie/Democrație!”. S-a cerut demisia ministrului Justiției, Florin Iordache, și a Avocatului Poporului, Victor Ciorbea. Demonstratiile au decurs fara incidente.

observator 30 ianuarie 2017 at 10:36

Un lider de tot rahatul femeia asta stupida, si-a pus turcana in cap pe post de caciula.Ha ha ha

ilie de la uzina 30 ianuarie 2017 at 12:01

trolii de la psd sunt mai activi ca niciodata
aici nu e vorba despre casele presedintelui( case cumparate si nu furate de la stat )
aici e vorba despre scoaterea din puscarie a coruptiilor
aici e vorbadepre dezincriminarea abuzului in serviciu.
stati linistiti trolii pesedei, votantii vostri nu agreeaza ideea gratierii.
nimeni nu o agreaza.
desi nu avem buget, avem prioritate scoaterea penaliilor si distrugerea justitiei.
ca de obicei, nu o sa va iasa treaba. si nu uitati pesedeiilor: tara noastra imprumuta in fiecare luna , un miliard de euro de pe pietele internationale.aici vi se incurca voua planurile.gratiati si veti fi loviti de occident exact unde va doare cel mai tare: la trezorerie.
aceste ordonante nu vor fi niciodata promulgate.

Themis 30 ianuarie 2017 at 12:33

Dosarul fratelui Luluței Cove și zace de ani buni în arhiva DNA Alba =ONG asociație de binefacere pentru p/n- alii din alba….și voi ca proștii și tot mai săraci cu duhul mai ieșiți în stradă și nu realizați că „RAC”-ul societății democratice = judecătorii obedienți care judecă după „Ureche”…..

Dragilor, 30 ianuarie 2017 at 13:25

romanii sanatosi la cap din aceasta tara demonstreaza sub lozinca: JUSTITIE, nu CORUPTIE! Aceasta este ratiunea care scoate omul normal si decent in strada, nu politica unui partid sau altul. O tagma de penali care, vremelnic, au puterea in mainile lor, vor sa-si albeasca cazierele si sa-si scoata colegii din puscarii. Nu asta este „democratia” care ne-am dorit-o! Nu asta este tara in care vrem sa traim! Nu lasati televiziunile-bordel sa va spele creierul cu intoxicari!

Grindeanu la A3 30 ianuarie 2017 at 15:27

Bănățeanul aservit Teleormăneanului susține că dacă respecți un om nu-l bagi la bulău doar pentru că a șutit câteva sute de milioane de euro din contractele cu statul sau că a comis un abuz mic în serviciu sau că a furat voturi la referendum. În concepția lui Grindeanu chiar dacă bagi omul la ocnă iar omul este din Teleorman, de exemplu, îl grațiezi dracu’ printr-o ordonanță de urgență și modifici Codul Penal să nu cumva să cadă omul la necaz din nou.
O evaluare rapidă a exemplarului ne indică faptul că parametri săi funcționali sunt departe de minimul necesar pentru validarea specimenului ca OM. Nu te poți supăra pe el, dar măcar un șut în c.r poți să-i dai.

vidra 30 ianuarie 2017 at 20:56

Bravo Alba Iulia! Am fost la protest in Cluj…suntem multi sa stiti! Comentatorii veninosi care sunt de partea penalilor sunt ori ei insisi penali, ori au rude penali. Un om cinstit nu ar avea de ce sa vrea ca furtul sa devina legal!

De fapt 31 ianuarie 2017 at 8:52

Astia, ca si ceilalti care au iesit in strada zilele acestea, sigur nu au votat cu PSD.
Astia, ca si ceilalti care au iesit in strada sunt frustratii care au pierdut alegerile si inca nu s-au obisnuit cu statutul de perdanti. desigur sunt printre ei si neutrii, dar se vede de la o posta ca e facatura tipic pedelista, sustinuti si de servicii, ca prea e organizare …! „Rasturnam guvernul si rezultatul alegerilor” cam asta rasufla din aceste actiuni. „Si daca prin vot democratic nu am reusit, atunci in strada fratilor, asa cum ne sta frumos, jos Guvernul !!”

@De fapt, tu n-ai inteles nimica! 31 ianuarie 2017 at 10:58

Nimeni nu vrea rasturnarea guvernului. Protestatarii, romanii din toata tara (si din afara ei),care nu sunt inregimentati in nici un partid vor anularea ordonantelor ce se vor date pt penalii din politica. Daca nu pricepi, data viitoare iti voi desena.

De fapt ori esti prost, ori faci pe prostu 31 ianuarie 2017 at 15:02

„Jos Guvernul, jos PSD, jos ALDE, DNA- sa vina sa va ia, Demisia, etc, etc” Cam astea se striga cu prioritate in strada de catre protestatarii „care nu sunt inregimentati politic”. Poftim ?
P.S. Vezi ca la Dedeman s-a pus in vanzare „cisma auto-sut” si poti sa fi primul cumparator – poti sa-ti tragi singur suturi in cur.

lupta disperata pt ca ordonantele psd-alde sa fie date 31 ianuarie 2017 at 20:05

Iliescu, Dragnea, Ponta, Năstase, Tăriceanu, Hrebenciuc și alți politicieni cu dosare penale vor beneficia de ordonanțele hulite în stradă. Cel mai mare profitor e actualul președinte penal al PSD.

Liliana-Codruta Scheau 31 ianuarie 2017 at 16:01

RFATI PROTESTATARI DIN ALBA IULIA,

VENITI SI IN SEBES SA PROTESTATI IN CONTRA POLUARII CARE NE UCIDE PRUNCII . CA NOI SEBESENII DORMIN DE AMIAZA. SUNTEM VAI DE NOI . AJUTATI-NE, FACETI BINE