FOTO/ŞTIREA TA: Maşina poliţiei parcată pe loc destinat persoanelor cu handicap, în faţa la Prefectura Alba

paracare neregulamentara03Un cititor al ziaruluiunirea.ro, care a trecut astăzi prin faţa Instituţiei Prefectului Alba a zărit „un gest incredibil şi impardonabil”, o maşină a poliţiei parcată pe un loc destinat persoanelor cu handicap. Acesta a sesizat contravenţia şi ne-a trimis un scurt text însoţit de fotografii la secţiunea „Ştirea Ta”, fiind foarte revoltat pentru că „nici cei sunt responsabili cu sancţionarea persoanelor care încalcă legea nu o respectă”.

„În ce ţară trăim? Oameni buni, în ce ţară trăim? Cât de tare s-a grăbit domnul poliţist de nu a avut răbdare să caute un loc de parcare. Este un gest incredibil şi impardonabil pentru că a staţionat ore în şir pe acel loc. Grijă mare, domnule poliţai şi atenţie la celebra zicală „Dacă-mi iei locul, ia-mi şi handicapul””, ne-a scris cititorul revoltat.

ELIT

Pentru a vedea la cât stă ceasul am comunicat cele întâmplare reprezentanţilor IPJ Alba care, după primele cercetări ne-au transmis că „maşina aparţine poliţiei Sibiu şi vom face verificările necesare pentru identificarea conducătorului auto şi sancţionarea acestuia conform legii”.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

Asigurarea împotriva dezastrelor naturale ar putea fi obligatorie la vânzarea sau închirierea unei locuințe: Propunerea ASF

Datorită faptului că numărul locuințelor asigurate obligatoriu împotriva dezastrelor naturale este extrem de mic, Autoritatea de Supraveghere Financiară propune ca… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

42 Comentarii

j 29 ianuarie 2014 at 17:20

In Alba iulia este la moda. Tot voi ati fotografiat si scris de mai multe ori cum ca politia isi parcheaza la Kaufland masina pe locurile destinate handicapatilor.

gigi 29 ianuarie 2014 at 19:42

Gresit. La Kaufland parcheaza in fata intrarii in magazin. Daca n-ar fi stalpisorii aia de beton din fata usilor, ar face cumparaturi din masina.

HH 29 ianuarie 2014 at 22:25

” IN FATA LA PREFECTURA ALBA” ITI SUNA BINE ?!
IN FATA PREFECTURII ALBA – ALTFEL SUNA !
CU CAT ZICI CA AI LUAT BACUL ? STIU CU NOTA MARE , SE VEDE.

Horea 2 februarie 2014 at 20:43

@HH

Docmai tu te-ai trezit sa faci corecturi?
Tu care nici nu cunosti literele mici?!

HH 3 februarie 2014 at 10:26

Ba le cunosc dar nu le prea vad!
Miopia bat-o vina.

Pentru HH 3 februarie 2014 at 13:57

Puneti ochelari mai frate!

dorel 29 ianuarie 2014 at 17:23

pai daca este loc rezervat pentru handicapati nu vad acre este problema…..

Ioana Darc 29 ianuarie 2014 at 17:26

Sa fie amendat de un sef loctiitor al judetului si de ce nu de chestorul MAI si sa citim procesul verbal ce i s-a intocmit ,dar nu cu avertisment……

Horea 29 ianuarie 2014 at 17:35

„Maşina poliţiei parcată pe loc destinat persoanelor cu handicap”

Adevarul este ca n-am prea vazut, pe la marile magazine si nu numai, persoane cu handicap (coonducatoare auto in acelasi timp).
Normal ca trebuie sa le raspectam drepturile dar, repet, acele locuri rezervate lor raman de obicei neocupate (de cei cu handicap).

Carcotasul 29 ianuarie 2014 at 20:22

Sunt multe persoane, @Horia, cu handicap, si nu vad de ce se face atata scandal, ca un militian a parcat pe locul persoanelor cu handicap? Avea tot dreptul, ca si ei „saracii”, sunt handicapati, e adevarat, nu au handicap locomotor, au handicap intelectual si psihic!

Horea 29 ianuarie 2014 at 20:56

@Carcotasul

Ai uitat sa spui ce fel de handicap am eu. Ai facut precizarea doar referitor la militian (militieni).

P.S. Sa nu-mi spui ca esti un sustinator al nefericitilor hadicapati.
Cred mai degraba ca esti un dusman al … militienilor!

Gainar 30 ianuarie 2014 at 12:49

In Spania, cel putin in Alcala de Henares, atat Politia Nacional, Guardia Civil, sau militarii Brigazii de parasutisti, respecta cu sfintenie legile de circulatie, ca daca ii amendeaza Policia Local(si cand ii pride pe picior gresit ii arde), soferii platesc amenzile! Cei drept acolo, Policia Local, nu are nevoie de „certificat de buna purtare”, de la Policia Nacional(ca in Romani) sa fie politisti locali!

Dragos Zaharia 29 ianuarie 2014 at 18:22

Traim in tara unde cei care ar trebui sa pazeasca legea o incalca

Kata 29 ianuarie 2014 at 20:32

Bai a „gresit” – sa plateasca, doar si banii lui „circula”, faza e nasoala, oricat de tare s-ar fi grabit, fara scuze! dar totusi @Carcotasul de ce vb asa, stii tu?

alexandra 29 ianuarie 2014 at 20:39

Ceea ce a facut e gresit, clar.Cineva mai sus spunea ca acele locuri raman nesaocupate.Ei bine daca tu ca si cetatean parcai acolo aceasta scuza nu te scapa de 8 mil amenda. Acele locuri raman neocupate pt ca le fac de fatada si de multe ori nu U rampa sa poata intra in cladire sau baie special amenajata pt persoanele cu handicap.Sau poate nu au baie publica deloc. O alta idee de articol este sa mergeti la oficiul postal din centru de la piatza in spate la blocurile alea inalte.Acolo au rampa pt scaun cu rotile care duce inspre un set de usi care sunt incuiate si trasa perdeaua. SI numai daca urci pe scari ajungi la usa care trebuie.Si inauntru la primarie sau la oficiul postal credeti ca exista un ghiseu pt pers din scaun cu rotile?adica sa fie la inaltime mai mica?nici vorba. Traiesc in US si stiu cum ar fi trebuit respectate drepturile acestor persoane.Din pacate Romania mai are mult pana acolo si daca nu se incepe prin schimbarea mentalitatii si bunului simt incepand cu acest politist e chiar trist

Stefan 30 ianuarie 2014 at 9:15

Sunteti nebuni !!!!!!!!!
Stire de RAHAT.
Toti is smecheri, mai nou, si pozeaza sa faca senzatie.
De nu parcau aia, erau altii. Si cei daca !!!!
Oricum , nu is respectate o gramada de drepturi in tara asta.
Eu, personal, i-as da peste mecla la cretinu ala cu pozatu, dornic sa faca agitatie
Si, colac peste pupaza, UNIREA pune botu la gainarii. De ce nu va ocupati de lucruri serioase, cu adevarat senzationale, daca ies la suprafata ????????
Va este groaza de un pumn in gura ???????

Observator 30 ianuarie 2014 at 9:49

Măi Stefane!

Cred ca cel mai mare „RAHAT” esti chiar tu!

Iata explicatia: smecheri, mecla, cretinu, pozatu, botu, pumn in gura,…

De cand nu te-ai mai spalat pe „dinti”?

Mihaela 30 ianuarie 2014 at 10:19

In Aiud s-a intamplat altceva, vroiam sa trec strada regulamentar, pe trecerea de pietoni de langa SWEN cand mi-a aparut in fata masina politiei, a oprit exact pe trecere in fata mea, a coborat militianul de langa sofer. Nu am reusit sa ma abtin sa-l intreb daca i se pare normal ce face. Mi-a raspuns razand ca e in misiune, dupa care a intrat in patiserria din apropiere. Asta da misiune, ii era foame, atat de foame incat trebuia sa-mi blocheze mie trecerea stiind ca eu nu am nici o posibilitate sa-l sanctionez.

patriotul 30 ianuarie 2014 at 10:23

alo stefane tu unde traiesti ma baiatule
de ce -ai facut criza asta denervi asa de tare
astea sunt treburi serioase si tin de civilizatie daca ai auzit de asa ceva, dar
dupa cum te exprimi ma indoiesc
pacat si cum vad nu esti singurul care gandeste(cititi nu gandeste) asa si asta doare, pacat, pacat, pacat.

Fodoran Paul 30 ianuarie 2014 at 10:44

M-ar mira faptul daca ar fi prima daca cand vad lucruri de genu 🙂

tanti ma-ta 30 ianuarie 2014 at 10:56

Eu cred ca sunt alte probleme mult mai prioritare decat stirea aceasta de 2 lei. Asta ne preocupa pe noi acum, pe timp de criza si coduri rosii? Serios!!!
In ceea ce priveste BAC-ul domnului ziarist, pot sa va spun ca nota a fost destul de mare si el este un baiat inteligent; il cunosc personal. Sunt convins ca i s-a impus sa scrie aceasta stire nesemnificativa, altfel pensionarul care a facut poza cu aparatul din dotare s-ar fi revoltat si ar fi facut greva foamei. (parce que, parce que)

Stefan 30 ianuarie 2014 at 11:02

Pt prietenii finul OBSERVATOR si cica PATRIOTUL

Dragii mei, crize si agitatie faceti voi !!!!!!!!!!!
Este o realitate !!!!!!

Astea sunt probleme prioritare si maximale ???????????!!!!!
Sunt probleme seriose de abordat in tara asta, fraierilor !!!
Asta se numeste goana dupa senzational si este in mare parte vina celor care scriu si dau stiri de felul asta.
Dar, daca asta vreti, asta aveti, si va umple tot timpul !!!!!!!!!
Spalati-va voi pe creier si priviti lucrurile prioritare cu adevarat, nu unde parcheaza masina politiei.
Chiar as vrea sa va cunosc.

patriotul 30 ianuarie 2014 at 11:31

stefane, am crezut ca ma insel in privinta ta,dar nu, tu tot in lumea ta traiesti
pacat esti cronic , irecuperabil,in rest sa auzim de bine

rapsod 30 ianuarie 2014 at 12:30

SIMPLU…mai Stefane esti cel mai mare nepot….intr-o comunitate normal este sa se pastreze legea…nu te mira daca cineva iti zice ceva de mata

Stefan 30 ianuarie 2014 at 13:35

Pt prietenii : finul OBSERVATOR , cica PATRIOTUL si de ce nu, lautarul RAPSOD

Sa va fie laudata initiativa !!!!
Daca ati aborda lucruri si mai serioase, ar fi mult mai bine, decat asta cu parcarea masiinii de politie.

Asta-i ca si aia cu CRETINII SI IDIOTII de cetateni onorabili care stau noaptea la coada la Primarie sa obtina locuri da parcare contra cost , langa bloc.
PANARAME.
Mai si vin cu tupeu: Alo. domnu ai parcat pe locul meu.
Mars, mai in fata si parcheaza la altu, ii zic.
Scoteti-va ochii !!!!!!!!!!!
Asta meritati.

Horea 30 ianuarie 2014 at 16:46

Stefane,

cu moare de varza ai incercat?

cobalt 30 ianuarie 2014 at 17:18

S-a gandit vreunul dinte voi, mari moralisti, ca in dimineata zilei de 29.01.2014, peste asfalt era un strat destul de gros de zapada? Ulterior aceasta s-a topit si s-a putut vedea semnul. Haideti sa fim mai seriosi, ca putea gresi oricare dintre voi.

patriotul 30 ianuarie 2014 at 19:19

bravo cobalt pur romaneste (scuza)

patriotul 30 ianuarie 2014 at 19:24

stefane ia vezi ca ti sa constipat mintea(vorba lui horea)
nici tu nu crezi ce spui

mike 30 ianuarie 2014 at 19:49

Civilizatia– incepe cu lucrurile mici –daca nu le respecti pe cele mici nu o sa le respecti nici pe cele mari .Romania(romanii) mai are de invatat inca. Dar lectiile trebuesc invatate si aplicate incepind cu cei din virful piramidei.

Kata 30 ianuarie 2014 at 22:04

Daca tot vreti sa abordati subiecte mai serioase scrieti ce parere aveti despre str ce leaga Alba I de Micesti, cu 2 benzi pe iesirea din oras si doar cu una pe intrare de este coada dimineata dincolo de Vila Dutu si stai mai mult de 10 min in coloana sa ajungi la semafoare… mai mare dragu!

Kata 30 ianuarie 2014 at 22:13

@ Mike ai perfecta dreptate. Lectiile mici si usoare daca sunt invatate trebuie respectate si aplicate indiferent de situatie, ca la teorie toti suntem profesori, practica ne omoara. Cand mergem in strainatate ne tot miram ca prostii ce curat si frumos e, si atunci stim si noi sa nu aruncam pe jos (coji, seminte, gume, ambalaje, chistoace, etc.), poate si de frica sa nu fim sanctionati, dar venim inapoi si uitam, gata, lasa ca aici merge si asa… si asa merge – PROST

Tete 30 ianuarie 2014 at 23:10

@Mihaela in Aiud pt prepotenti nu exista lege ,incepand cu dl Josan si terminand cu cei de la Politie si eu am avut placerea sa vad o misiune asemanatatoare a celor de la Politie ,un domn politist si-a transportat colegul la masina parcata langa liceul industrial din Dalas si bineinteles ca a intrat pe contrasens linistit, a oprit masina politie blocand strada (el aflanduse pe contrasens) si nimeni nu a putut sa il ia la rost pt ca el era LEGEA iar noi cretinii care platim taxe si salarii pt dumnealor….

Stefan 30 ianuarie 2014 at 23:14

Pt prietenii : finul OBSERVATOR , cica PATRIOTUL si de ce nu, lautarul RAPSOD + hopa si HOREA

SUGETI P… , asa de-a naibi !!!! Vesnic handicapatilor !!!

Horea 31 ianuarie 2014 at 12:04

@Stefan

In sfarsit te-ai trezit (din buimaceala vremurilor si nu numai) si ti-ai descoperit adevarata faţa si potenţă intelectuala.

Să fii sanatos Stefane, sa mai scrii pe forum dar sa nu-ti schimbi pseudonimul. Asta pentru a nu-ti pierde identitatea, nu neaparat unică in felul ei de exprimare.

Semneaza: un „vesnic handicapat”.

Stefan 31 ianuarie 2014 at 14:43

Pt Horea

Da-i inainte , prietene, cu suptul !!!!
Tare mult as vrea sa te cunosc, sa-ti rup PIZ.. aia de gura, ca ii ca si miorita romaneasca.
Gura nu-i mai tace, si pute a caca. !!!!!!

Observator 31 ianuarie 2014 at 15:56

De cand aveti măi Stefane voie sa umblati pe internet?
Eu stiam ca Sectiile de Psihiatrie au un regim special.

Misu 31 ianuarie 2014 at 20:55

Lasa-l ca in sfarsit a adormit Stefan al nostru.

Observator 1 februarie 2014 at 11:05

Numai sa nu fi adormit de tot, Stefan al nostru!

Milu 1 februarie 2014 at 16:28

Fie-i tarana usoara lui Stefan!

Politistul 2 februarie 2014 at 11:23

Era gheata. Nu se vedea semnul rezervare pentru handicapati.

Alex 2 februarie 2014 at 13:25

Asta cu ghiata sa i-o spui lui … Stefan!