FOTO | Vitezoman din Alba, oprit de polițiști pe autostrada A10, sensul Sebeș-Turda. Era ,,mort de beat” și a fost reținut. Ce alcoolemie avea
Vitezoman din Alba, oprit de polițiști pe autostrada A10, sensul Sebeș-Turda. Era ,,mort de beat” și a fost reținut. Ce alcoolemie avea
Un vitezoman din Alba a fost oprit de polițiști pe autostrada A10, sensul Sebeș-Turda. Era ,,mort de beat” și a fost reținut, având o alcoolemie de 2,07 g/l.
Potrivit IPJ Alba, la data de 8 mai 2026, în jurul orei 11.1 5, polițiștii din cadrul Biroului de Poliție Autostrada A1 Râmnicu Vâlcea – Deva au depistat, în trafic, un bărbat, în vârstă de 44 de ani, din județul Alba, în timp ce conducea un autoturism pe Autostrada A10, la kilometrul 41, pe sensul de mers Sebeș – Turda, având un comportament rutier imprudent.

Conducătorul auto ar fi efectuat schimbări frecvente și nejustificate ale benzii de circulație, motiv pentru care a fost oprit pentru prevenirea producerii unui posibil eveniment rutier.
În urma testării cu aparatul etilometru, a rezultat o valoare de 1,24 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, bărbatul a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice.
Rezultatele buletinului de analiză toxicologică au indicat, la prima probă, o alcoolemie de 2,07 g/l alcool pur în sânge și 1,85 g/l alcool pur în sânge, la cea de-a doua probă.
În cauză, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
În urma administrării probatoriului și a relaționării cu procurorul de caz, față de bărbat, a fost dispusă măsura preventivă a reținerii, pentru 24 de ore.
Acesta a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene
Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene Ministerul Dezvoltării trage un semnal de alarmă în disputa privind gestionarea investițiilor în transportul public ecologic din zona Alba Iulia. Într-un răspuns oficial adresat Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Alba Iulia Transport Local […]
VIDEO | Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem”
Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem” O parte dintre șoferii companiei STP Alba Iulia au declanșat o grevă spontană marți dimineața, 16 iunie 2026. Astfel, mai multe autobuze nu au ieșit pe traseu, iar cursele programate […]
Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”
Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului” „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”, subliniază reprezentanții Primăriei Alba Iulia într-un punct de vedere exprimat marți, 16 iunie 2026, în jurul orei 12.00. Citește și: Gabriel Pleșa: „Primăria Alba Iulia a plătit la zi facturile […]