FOTO/ VIDEO: PNL Alba a depus candidaturile pentru alegerile din 11 decembrie – ”Vom obține cel puțin trei deputați și un senator”

Candidații PNL Alba la alegerile parlamentare din decembrie s-au prezentat, miercuri, cu dosarele la Biroul Electoral Județean. Listele sunt deschise de Florin Roman, pentru Camera Deputaților și Alexandru Pereș, pentru Senat. Liberalii sunt convinși că vor câștiga din nou scrutinul, la nivelul județului, și vor trimite în Parlament ”cel puțin trei deputați și un senator”.

”Vom câștiga, ca de fiecare dată alegerile în județul Alba. vom fi prima Organizație PNL din România, aa cum ne-am propus în vară. Suntem partidul cel mai bine organizat. Avem o listă care îmbină experiența cu noutatea, cu tinerețea. Îmi cunosc colegii, cunosc ce am făcut în județul Alba și am convingerea că vom obține cel puțin trei deputați și un senator la alegerile din 11 decembrie, iar din 12 va trebui să ne gândim foarte serios la formarea noului Guvern”, a declarat Florin Roman.

ELIT

Vicepreședintele PNL Alba a mai declarat că în privința listelor nu au fost modificări importante ”pe ultima sută de metri”, ci doar mici schimbări ale unor membri care, neaflându-se pe primele locuri, în urma votului intern, au preferat să se retragă. Este vorba despre actualul primar din Zlatna, Silviu Ponoran și avocatul Cornel Berindei care s-au retras de pe listele de la Senat. Ei au fost înlocuiți cu consilierii județeni Dumitru Fulea (locul 2) și Simone Albani Rocchetti (locul 3).

Ion Dumitrel, președintele CJ Alba este optimist în privința rezultatelor alegerilor: ”Așa am fost tot timpul și s-a întâmplat să obținem ce ne-am dorit. Până la urmă nu este o întâmplare, oamenii cred că apreciază i ce oferim ca și candidați și ne judecă după tot ce am făcut ca partid în județ. Sunt convins că și de data aceasta vor fi alături de noi și de candidații PNL”.

ADEZIUNE PLUS

Actualul primar al comunei Horea, Corneliu Olar, va candida de această dată pentru întreg județul și promite să fie un parlamentar vocal și să-și pună experiența acumulată, atât în mandatul de deputat pe care l-a deținut, cât și în timpul administrării comunei natale, în slujba locuitorilor din Alba. El a mai declarat că are pregătit deja un candidat care să-i preia funcția de primar, acesta fiind Marin Nicola, actualul viceprimar al comunei.

Alexandru Pereș, care candidează pentru al patrulea mandat de senator și al șaselea mandat de parlamentar (a fost și deputat timp de două legislaturi) este convins că la nivel județean s-a format o echipă redutabilă care va câștiga fără probleme alegerile parlamentare din județ.

Consilierul local județean Claudiu Răcuci este considerat candidat-surpriză, plasat pe un loc foarte bun pe lista de la Camera Deputaților. El a declarat că a obținut acest rezultat bun în interiorul partidului datorită rezultatelor pe care le-a obținut de-a lungul celor 16 ani de când face politică.

Listele candidaţilor PNL Alba depuse la Biroul Electoral Județean sunt:

Senat

  1. Alexandru Pereş
  2. Dumitru Fulea
  3. Simone Albani Rochetti
  4. Carmen Liliana Stoica

Camera Deputaţilor

  1. Florin Roman
  2. Corneliu Olar
  3. Claudiu Vasile Răcuci
  4. Sorin Bumb
  5. Gabriel Pleşa
  6. Elena Ignat
  7. Emil Muntean

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Comunicat de presă| Gabriel Pleșa:,,Am încredere că, în ședința de astăzi, consilierii locali vor vota responsabil și în interesul cetățeanului”

Gabriel Pleșa: ,,Am încredere că, în ședința de astăzi, consilierii locali vor vota responsabil și în interesul cetățeanului” Am încredere… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

19 Comentarii

1 26 octombrie 2016 at 13:29

Bravo… Pe primele locuri aveti un securist cu acte in regula la Senat si un repetent cu acte in regula la Camera Deputatilor ! Tineti-o tot asa…

Drona ardeleana 26 octombrie 2016 at 14:19

Tot vechituri la Pnl AB,mai lasati si pe alti tineri…..!Planul vostru cu 3 deputati si 1 senator,nu se realizeaza caci unii nu au facut nimic pentru pleava societatii ca noi.Doar la pescuit,distractii cu papa bun,etc nu se mai poate !Altii noi,ca de astia ne am saturat !

ionel Nicolae 26 octombrie 2016 at 14:22

Nici ca se putea sa gaseasca o lista mai PeNaLa.
-Peres, puiul de securist care a stat 20 de ani in parlament fara a face nimic pentru judetul alba,
-Florin Roman, un ziarist pe care l-a avansat Atanasiu, dupa care l-a tradat.
– Olar, fost deputat cercetat de ANI, pentru ca si-a angajat fica la biroul parlamentar
-Racuci – omul de casa a lui Gigi Rotar.
Cu asemenea oameni PNL-ul in alba nu ia mai mult de 28-30%. Si asa e prea mult, numai ca ii ajuta dumitrel sa ajunga la acest scor.

axinte 26 octombrie 2016 at 14:50

…nu sunt sceptic de felul meu,…poate ca Domnul Florin Roman sa stie cum se va intimpla de fapt,…greu daca nu imposibil,… de a obtine trei deputati,…dati o geana pe lista cu cei care sunteti an competitie, iar mai apoi putem relua discutia,…

Daniel 26 octombrie 2016 at 15:42

La ce lista are PNL-ul nu ar merita nici un post de parlamentar. Sper ca in parlament sa ajunga urmatorii:
la senat: daniel Breaz (PSD) si Traian Ursales (PMP), iar la camera:
Darzu Ioan (PSD), Gheorghe Damian (PSD); Horatiu Josan (ALDE); Sorin BUM (PNL) si Radu Cristian (PRU). Restul candidatilor sunt sub orice critica.

ion 26 octombrie 2016 at 15:47

Peres- 20 de ani a stat pe banii nostrii in Parlament; Olar vrea in parlament pentru imunitate; florin Roman – un ziarist fripurist, care a tradat de fiecare data. Nu merita votati. Sunt praf toti.

florin 26 octombrie 2016 at 19:26

Lista PeNaLa sub orice critica. Bai fratilor lasati securistii…debarasati-va de ei! Ce va e frica, cu ce va au la mana de ajung mereu pe primul loc? Mai Florine tu chiar nu intelegi ca nu reprezinti nimic? Ai ucis foati colegi, ai calcat peste cadavrele lor ca acum sa di pe locul 1? Nu meriti sa fi nici macar pe ultimul loc la ce om fara valoare esti! Mi-ar fi rusine sa ma regasesc cu tine pe aceasta lista! Cornele tata pai tu ce mai cauti mai pe aici? Cat ai dat sa iti cumperi imunitatea? Mai oameni buni fiti seriosi si lasati politica penteu cei curati nu pentru niste mizerii asa ca voi!

Manitu 26 octombrie 2016 at 20:00

Gabriel Plesa si cam atat.

xxxx 27 octombrie 2016 at 14:54

Il cunosti bine ?
Eu cred ca nu.

Leana 26 octombrie 2016 at 20:36

Bai PNL-istilor cu gunoaie precum ROMAN,nu au voie in Parlament ROG PNL CURATENIE ///ROMAN LA GALDA LA GROAPA DE GUNOI sforar inp–it

HH 26 octombrie 2016 at 20:45

VISE , PNL NU MAI EXISTA !

ionel 26 octombrie 2016 at 21:32

La aceste alegeri PNL ul in alba ca lua o bataie sora cu moartea. Eu prevad un scor politic astfel: PSD – 30%, pmp – 26%, si abia pe 3 PNL cu cca.24%, alde 10%.

Gogoasa atomica 26 octombrie 2016 at 21:43

Ba, ba deci stati sa ne lamurim. Deci voi veniti asa: locu 1 la senat, un somer propulsat in parlamentar, acum parlamentar fara sfarsit, for ever, daca ma intelegeti. Pe locul 1 la deputati veniti cu bulinutz asta mic cu gogosile mari, propulsat din ziarist ratat pe care nul recomanda decat fonfanel, amanta si gura lui aia mare si goala, deci zero barat. Pe 2 ne jigniti cu grobianu muntilor, un disgratios incompatibil cu gura la fel de mare si la fel de plina de c***t ca a lu ala de pe locu 1, rateu total. Iar pe 3 nil dati pe anonimu asta stirb care zice ca vrea el sa schimbe modu de a face politica. Eu zic cai mai bine sasi puna dinti intai si dupaia vedem ce plombam la romania. Deci cu astia ziceti voi ca veti castiga si ca veti fi primii pe tara. Ba da voi chiar credeti ca alegatorii astia santem ultimii prosti? Pai sa compara vreunu dintre voi cu Breaz de exemplu? Nici nu putea avea nou pedele o lista mai viermuita si mai pierzatoare ca asta. Asta ziceti voi ca vor cetatenii? Ca imbinati tineretea cu experienta si cu noutatea? Tineretea cred ca de la peres vine, experienta nu stiu de unde ca sunteti zero pe linie la asta, iar noutatea stii cum ii decat nou si prost, mai bine vechi si bun. Deci ba io zic ca pierdet de nu va vedet si ca nui nimeni asa prost cum visati voi sa fie. Revin cu comentariu la articolu care va da stirea ca ati pierdut.

Neli 27 octombrie 2016 at 0:00

Leano spalate pe dinti

chinezwife 27 octombrie 2016 at 8:24

Bravo Daniel!!!asa da candidati.Restul…..vai de ei…..scursuri si lingai.Daniel Breaz ii surclaseaza pe toti.Asemenea oameni sa puna toate partidele…nu ca Olar juristul care daca-l intrebi nu stie elementele constitutive ale infractiunii,de aia comite atatea si DNA doarme….

Buciuman Emil Vasile 27 octombrie 2016 at 9:05

În continuare nu se respectă una din cerinţele statului de drept care a fost cerută şi de preşedinte după ce-a cîştigat alegerile.Este vorba despre limitarea numărului de mandate pentru toţi aleşii la două ! Se pare că au uitat cu toţii momentul nefericit „Colectiv” ! Cînd se va face cu adevărat ceva în acest sens ? Poate într-o altă viaţă… !

alt alegator 27 octombrie 2016 at 9:23

Intreb si eu : de ce pe afisele electorale ale PNL, nu apar acesti minunati candidati, ci apare hava?
Poate pentru ca la ce fata au……….. si lor le e jena?

pugaciova 27 octombrie 2016 at 12:40

De ce hava?…”Capo di tuti capi” de aia!.

Un alt alegator 27 octombrie 2016 at 16:58

Da intradevar de s-ar uita in oglinda si s-ar vedea ne-ar scuti de cosmaruri. Nu ma indoiesc ca la cum arata asa si gandesc si daca gandesc prost ce ar putea sa faca pentru tara asta saraca. Nimeni nu va voteaza numai niste unii tot ca voi putini la minte . Sunteti dornici de inavutire si de marire desarta , vai de voi!