FOTO VIDEO| Eveniment emoționant în memoria „deputatului moților”: A fost inaugurat Ghișeul Exterior Rural Horea „Corneliu Olar”
FOTO VIDEO| Eveniment emoționant în memoria deputatului moților: A fost inaugurat Ghișeul Exterior Rural Horea „Corneliu Olar”
Un eveniment cu o încărcătură emoțională deosebită a avut loc marți, 18 aprilie, în a treia zi de Paște, în comuna Horea, localitatea natală a deputatului moților, Corneliu Olar. Primăria comunei în colaborare cu Compania Naţională Poşta Română a inaugurat Ghișeul Exterior Rural Horea „Corneliu Olar”.
Evenimentul a avut loc în prezența familiei lui Corneliu Olar, a primarului comunei, Marin Nicola, a directorului general al Companiei Poșta Română, Valentin Ștefan, a prefectului de Alba, Nicolae Albu, a primarilor din Țara Moților și a mai multor oficiali din județ.
Turiştii, dar şi localnicii vor putea solicita plicuri cu imaginea lui Corneliu Olar, plicuri care odată expediate vor ajunge la destinatar însoţite de ştampila omagială cu imaginea „deputatului moților”.
„Pentru noi, genul acesta de parteneriate sunt primordiale. Suntem recunoscători că există această deschidere către companie din partea primăriilor și ori de câte ori avem ocazia încercăm să arătăm aceeași deschidere. Aici este un eveniment special și este datoria Companiei de a recunoaște meritele marilor oameni, iar Corneliu Olar este unul dintre ei. Din discuțiile cu domnul prefect și cu alți colegi am învățat cât de multe a făcut acest om pentru Apuseni dar și pentru România. Mi se pare firesc să păstrăm în memoria colectivă de-a lungul anilor pe acest om, Corneliu Olar”, a spus directorul general al Companiei Poșta Română, Valentin Ștefan.
„Este un moment de onoare și bucurie să fim astăzi împreună în comuna marelui erou martir Horea. Corneliu Olar s-a zbătut pentru moți timp de mai mult de 20 de ani și îmi aduc aminte când spunea că trebuie să porți costumul popular ca o uniformă, cu mândrie. La cea mai cunoscută ințiativă legislativă „legea moților” a reușit să strângă lângă el parlamentari din toate partidele și cel mai important este că întotdeauna a vorbit cu mândrie despre moți”, a declarat prefectul Nicolae Albu.
Olar a fost o figură emblematică pentru Țara Moților în ultimii ani, născut în comuna Horea, județul Alba, în urmă cu 62 de ani, el a fost un luptător constant ”cu arma legii” pentru drepturile moților, promovând în Parlamentul României numeroase legi în favoarea locuitorilor din Apuseni, una dintre acestea numindu-se chiar ”Legea Moților”.
Înaite de a ajunge parlamentar, Olar a fost consilier local și primar în comuna natală Horea, fiind printre puțini aleși din județul Alba care au reușit să obțină un mandat de primar după ce a candidat independent. Ulterior s-a înscris în fostul PD-L, partid care a fuzionat cu PNL.
Corneliu Olar, deputatul moților, așa cum era cunoscut de aproape toată lumea a trecut la cele veșnice în seara zilei de 14 februarie 2022, după o lungă și grea suferință, luptând până în ultima clipă cu o boală cruntă și neiertătoare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Prima reacție a parlamentarilor PNL din Alba după nominalizarea lui Veștea: Ce spun deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci
Prima reacție a parlamentarilor PNL din Alba după nominalizarea lui Veștea: Ce spun deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci Deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci au oferit o primă reacție după ce în această dimineață, duminică, 14 iunie, Eugen Tomac și-a depus mandatul, iar președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Adrian Veștea în […]
Rețeaua de internet dintr-un sat din Alba, vandalizată și distrusă. Primăria comunei anunță ca fapta se pedepsește cu dosar penal
Rețeaua de internet dintr-un sat din Alba, vandalizată și distrusă. Primăria comunei anunță ca fapta se pedepsește cu dosar penal Primăria comunei Șugag a anunțat, duminică, 14 iunie 2026, printr-un mesaj publicat pe o rețea de socializare că, rețeaua de internet din satul Bârsana a fost vandalizată și distrusă. Administrația din comună transmite că echipamentele, […]
VIDEO | Groaznic: Cum arată Piața Cetății după a doua zi de Alba Fest. Pahare și gunoaie lăsate pe jos
Groaznic: Cum arată Piața Cetății după a doua zi de Alba Fest. Pahare și gunoaie lăsate pe jos A doua zi de AlbaFest 2026, desfășurată în 13 iunie 2026, a adus pe scena din Piața Cetății artiști consacrați, care au oferit un spectacol de zile mari pentru publicul prezent. În același timp, mulți dintre cei […]
