FOTO/ VIDEO: A patra zi de proteste a angajaților Spitalului Județean de Urgență din Alba Iulia, în fața Prefecturii. Florin Roman: SANITAS să atace în instanță regulamentul de sporuri
Pentru a patra zi consecutiv, angajații Spitalului Județean de Urgență din Alba Iulia și-au strigat nemulțumirile, în stradă,. La protestul din fața Prefecturii Alba au fost prezenți aproximativ 50 de persoane afectate de noua lege a salarizării care le-a plafonat sporurile la 30%, ceea ce pentru unii a însemnat o scădere semnificativă a veniturilor.
Joi, alături de președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, a discutat cu cadrele medicale și deputatul PNL Florin Roman. Acesta le-a explicat protestarilor ce soluții a propus pentru rezolvarea haosului în cel mai scurt timp și anume ca SANITAS să atace în instanță regulamentul de sporuri, aceasta însemnând o suspendare a aplicării regulamentului până la judecarea pe fond a procesului care poate dura și ani de zile.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/pucx8tTpmoU/hqdefault.jpg)
Potrivit documentului, se solicită sprijin în: rediscutarea noii legislaţii privind salarizarea în sistemul sanitar; eliminarea situaţiilor generate de obligativitatea încadrării în procentul de 30% pe ordonator de credite, care a condus la situații paradoxale în care sporurile acordate angajaților din Spitalul Judeţean de Urgență Alba Iulia, spitalele municipale, sunt mai mici decât în spitalele de mici dimensiuni (orăşeneşti); corelarea legislaţiei pentru legea 153/2017, legea 95/2006 și Ordonanţa 90/2017; adaptarea regulamentului de sporuri conform clasificării spitalelor; susţinerea intregii echipe medicale-inclusiv TESA.
Salariile nete ale circa 270 de angajaţi, dintr-un total de peste 1.200 ai Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba Iulia au înregistrat o scădere în luna martie faţă de luna anterioară, printre cei afectaţi fiind categorii de personal ca biolog, chimist, kinetoterapeut, infirmier, brancardier.
În urma aplicarii legii 273 de salariaţi ai Spitalului Judetean de Urgenta Alba Iulia, adica aproximativ 20% dun totalul angajatilor, au incasat salarii mai mici cu pana la 800 de lei.
[nggallery id=5471]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)