FOTO. ”Un veac de Românie întregită” – Centenar serbat la Biia
Centenarul este sărbătoarea tuturor românilor, el celebrând reuşita unei aspiraţii consecvente a românilor transilvăneni: unirea cu Ţara, ieşirea Ardealului de sub influenţa şi conducerea puterilor vremii şi întregirea teritoriului naţional românesc. Şi cum 1 decembrie, data proclamării unirii transilvane cu statul român, se apropie vertiginos, manifestările de sărbătorire a acestui eveniment drag nouă se înmulţesc de la o zi la alta, pe tot cuprinsul ţării, în acest an centenar.
Un veac de Românie întregită! – Activitate organizată de Pop Grigorie, vicepreşedintele Cercului ASTRA „Ion Bianu” Biia, în parteneriat cu Primăria Șona și Școala Gimnazială Șona – s-a desfășurat azi, 9.11.2018, la Căminul cultural din Biia.. Acesta a fost prilejul de sărbătoare care a generat, la Biia, manifestările cultural-artistice la care au participat şi elevii şcolilor din Şona, Biia și Sânmiclăuş.
Profesorii şcolii noastre au gândit un program cultural-educativ pe care l-au realizat împreună cu elevi ai şcolii, ca o continuare a activităţilor dedicate Centenarului deja desfăşurate de şcoala noastră. Elevii au jucat sceneta ,,Moș Ion Roată și Unirea”, precum și Hora Unirii, au interpretat şi dansat cântece populare, au recitat poezii, evocând, prin prestaţiile lor artistice, entuziasmul trăit de românii transilvăneni acum 100 de ani.
S-au bucurat de participarea artistică la o serbare care, într-un mod festiv şi destins participativ, le-a amintit de emoţia unui eveniment îndepărtat care a schimbat soarta milioanelor de români deveniţi, după 1 Decembrie 1918, nu „toleraţii” cine ştie cărui imperiu, obligaţi să-şi uite limba în şcolile oficiale, ci cetăţeneni români, având dreptul şi bucuria rostirii propriei limbi în orice împrejurare.
Ca peste tot în ţară, în acest an, la Biia s-a sărbătorit Centenarul Marii Uniri. Au participat la acest eveniment primarul comunei Șona – domnul Florin Mărginean, Prof. Rovin Matei – director al Școlii Gimnaziale Șona, domnul Claudiu Răcuci – deputat în Parlamentul României, Prof. Univ. Dr. Ing. Vistrian Mătieș de la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, reprezentanți ai Consiliului Județean Alba, membrii Astra din județ, cadrele didactice și preoții de pe raza comunei Șona.
,,Ne bucurăm de participarea elevilor la acest eveniment şi mulţumim colegilor profesori Simona Matei, Ana Maria Folea, preot paroh Traian Ghiurfălean (școala Şona), Mariana Costea, Carmen Dulău, Dezso Mikloș, Cristina Boancăș, Daniela Crișan (școala Biia) şi Viviana Căpâlnean, Andreea Hârceagă (școala Sânmiclăuş) pentru conceperea şi reuşita manifestărilor artistice realizate împreună cu elevii. Anul 1918 reprezintă în istoria poporului român anul triumfului idealului naţional, anul încununării victorioase a lungului şir de lupte şi sacrificii umane şi materiale pentru făurirea statului naţional unitar. Este de reținut importanța unor asemenea activități în conștientizarea de către copii a evenimentelor trecute care le-au putut oferi prezentul în care ei trăiesc” , a transmis profesor documentarist, Emilia Bunea.
[nggallery id=6386]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]








