FOTO: Ultima acţiune din proiectul „Te Vrem în siguranţă”, la Colegiul Economic din Alba Iulia. Jandarmii şi ordinea publică
Proiectul „Te Vrem în siguranţă”, derulat cu ocazia campaniei naţionale Jandarmeria pe înţelesul tuturor a ajuns la final. Astăzi, 11 decembrie, de la ora 13.00, a avut loc ultima întâlnire, care a fost cu elevii Colegiului Economic „Dionisie Pop Marţian” din Alba Iulia. Aproximativ 80 de elevi au învăţat astăzi ce înseamnă voluntariatul, care sunt beneficiile lui, care este rolul poliţiei şi al jandarmeriei în societatea civilă, cum păstrează jandarmeria ordinea şi liniştea publică şi cum trebuie să acţioneze oamenii în situaţii limită de violenţă fizică.
În deschidere, Dorin Sava, directorul executiv al Fundaţiei Comunitare Alba a vorbit elevilor despre beneficiile voluntariatului amintind despre acţiunile întreprinse de elevi prin Programul Youthbank. Dorin Sava a explicat celor prezenţi că voluntariatul chiar dacă nu este o muncă remunerată în România ajută tinerii să se formeze, iar ei la rândul lor ajută comunitatea din care fac parte.
Psihologul jandarmeriei le-a spus elevilor că orice problemă are o soluţie, iar primul pas este să vorbeşti cu părinţii, profesorii şi consilierii educativi. Maiorul Cosmin Jurcoveţ a prezentat elevilor atribuţiile jandarmeriei, prin vizualizarea unui scurt filmuleţ în care un grup de copii au fost răpiţi, iar pentru a fi eliberaţi, s-a intervenit prin forţă, la fel cum trebuie de multe ori, să intervină reprezentanţii jandarmeriei. Aceştia nu au dreptul să lovească în zona feţei şi a organelor genitale, dar pot lovi în zona mâinilor şi a picioarelor când situaţia o impune. Lecţia de viaţă a continuat şi a fost predată de un mascat, seminarul fiind unul extrem de interactiv, elevii fiind informaţi despre pedepsele la care se supun dacă încalcă legea.
[nggallery id=855]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni Meteorologii ANM au emis vineri, 26 iulie, prognoza meteo pentru intervalul 29 iulie – 26 august 2024. Potrivit specialiștilor, la […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)