FOTO ”Săptămâna Altfel”, la Colegiul Național ”David Prodan” Cugir: Activități de educație medicală și exerciții de evacuare în caz de incendiu sau cutremur
”Săptămâna Altfel” programată anul acesta în perioada 31 octombrie – 4 noiembrie, a debutat la Colegiul Național „David Prodan” Cugir, cu ample activități destinate educației elevilor, care urmează cursurile acestei instituții școlare.
Au fost prezenți în mijlocul elevilor, începând cu ora 08:00, pentru ore de educație pentru sănătate, directorul medical al Spitalului Orășenesc Cugir medicul chirurg dr.Terezia Boruah și medicul de nutriție dr. Geanina Mihu. Aceștia au purtat discuții cu elevii atât asupra conștientizării de către elevii aflați în ultimii ani de liceu, a necesității descoperirii vocației, cu atît mai mult cu cât sunt elevi care vor să urmeze această nobilă meserie de medic, cât și discuții privind sănătatea organismului începând cu noțiuni de bază asupra nutriției sănătoase.
Tot despre o atitudine pozitivă și nutriție sănătoasă a discutat și farmacistul Bogdan Petric present la eveniment. S-au mai aflat în mijlocul elevilor reprezentanți ai Jandarmeriei și Poliției orașului Cugir, care au purtat discuții privind acțiuni de prevenție a actelor de violență și accidentelor de circulație.
Serviciul de Voluntariat pentru Situații de Urgență a efectuat pe lîngă partea teoretică și un exercițiu de evacuare în caz de incendiu sau cutremur, iar voluntari de la Serviciul de Cruce Roșie Alba Iulia au făcut cu ajutorul manechinului, demonstrații de acordare a prim ajutorului în caz de necesitate. Au fost alături de elevi directoarea colegiului prof. dr. Ionela Cozmescu, precum și cadrele didactice aflate în unitatea școlară de învățământ. (C.P.)
[nggallery id=2908]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)