FOTO: pe „Cetate”, CSU Alba Iulia – Avântul Reghin 0-0 | Studenții, un nou test ratat acasă
CS Universitatea Alba Iulia, singura formație din Alba care a evoluat pe propriul teren în această rundă de coșmar pentru formațiile din Alba, a remizat alb cu Avântul Reghin.
O partidă modestă s-a disputat pe „Cetate”, iar universitarii au ratat un nou test pe teren propriu, înregistrând a 5-a remiză consecutivă (trei egaluri fără gol).
O primă repriză dominată de universitari, o mare ocazie ratând în aceeași fază Adjani și M Toma. În schimb portarul Fl. Șerban a scos un șut trimis de Ad, Murar (37).
O asistență extrem de redusă, în jur de 150 de spectatori.
Actul secund, la fel de sărac în faze de poartă, cu puține probleme pentru cei doi portari. Kilyen (77) a reluat alături, cu capul, din 8 metri.
*Mihai Manea: „Pierdem puncte din pricina lipsei de concentrare”
„Nu reușim să spargem gheața acasă și e numai vina noastră. Ne creăm ocazii, dar nu reușim să marcăm din situații foarte clare. Aceste remize pe teren propriu le pun pe lipsa de concentrare în fața porții. Consider că am pierdut două puncte„, a explicat Mihai Manea.
Situația înaintea disputei era: CSU Alba Iulia (locul 6, 14 puncte) – Avântul Reghin (locul 4, 18 puncte). Universitarii veneau după succesul din derby-ul “de Alba” nebun de la Ocna Mureș și aveau în față revelația toamnei, grupare care în tur le-a administrat cea mai drastică înfrângere (0-3).
Echipe
CSU: Fl. Șerban – Cunțan. Ionică, V. Popa, Bucurică/ cpt – Herci, Kilyen (80, Al. Petresc), Ad. Hăprian, M. Toma (67, V. Domșa) – Adjani (67, Al. Costea), Al. Bodea (90, Ad. Șulea); rezerve Spînu, Al. Albu, Amihăesei, Budin, V. Truță. Antrenor Florin Manea.
Avântul: Bucin/ cpt – Bugnar, R. Suciu, D. Chirilă, Șerbănați, M. Pop (75, M. Bucur), Enescu (80, T. Truță), Vrabie, Harko, Chirlejan, Ad. Murar; rezerve Raica, Panga, Ov. Bucur, Bujor. Antrenor Vilmoș Stoica.
Arbitri M. Chioran (Florești), Cr. Buzzi (Oțelul Roșu), R. Toader (Zăvoi) Observatori M. Bordean (Sibiu), C. Orbonaș (Ilia)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)