Sport

FOTO. Nouă medalii pentru sportivii CS Unirea Alba Iulia la Campionatul național de împins din culcat. Andrei Irimie, declarat campion absolut

Ioana Oprean

Publicat

în

 
Clubul Sportiv (CS) Unirea Alba Iulia a câștigat detașat Campionatul național de împins din culcat, masculin seniori, obținând 68 de puncte, cu 19 mai mult față de ocupantul locului secund, în vreme ce sportivul Andrei Irimie, legitimat la clubul din Alba Iulia, a fost declarat campion absolut.
 
Campionatul național de împins din culcat s-a desfășurat, în perioada 11-12 noiembrie 2017, la Sibiu și a reunit 60 de sportivi de la 15 cluburi din țară.
Sportivii legitimați la CS Unirea Alba Iulia, Ovidiu Pănăzan, Irimie Andrei, Cioflică Andrei și Turuș Dan, au obținut patru medalii de aur, la seniori, iar sportivul Cătălin Buciuman o medalie de argint, tot la seniori.
 
La juniori I, Turuș Dan a obținut o medalie de aur, iar Avram Laurențiu o medalie de argint.  La juniori II, s-au obținut două medalii de aur, prin Buciuman Cătălin și Văduva Raimondo.
 
De asemenea, CS Unirea Alba Iulia a fost medaliat cu aur în clasamentul open la masculin seniori, datorită punctajelor pe care le-au obținut sportivii, iar pe locul secund s-a clasat C.S. Caza Powerlifting Timișoara.
 
Campion absolut al campionatului a fost declarat Andrei Irimie. În desemnarea acestui titlu, clasamentul s-a făcut după înmulțirea indicelui de greutate corporală cu greutatea ridicată. Astfel, la 82,5 kilograme Andrei a împins 280 de kilograme. Rezultatul este comparabil cu recordul mondial.
Buciuman Cătălin a realizat un record național la categoria de vârstă juniori II, după ce a împins 182,5 kilograme.
 
Toți sportivii au efectuat teste antidoping.
 
”Mulțumesc Clubului Sportiv Unirea pentru sprijin și promit surprize și mai mari pentru 2018 cu sportivii clubului. Vreau să mulțumesc și Ministerului Tineretului și Sportului, Clubului Sportiv Activ Sibiu și Shopping City Sibiu Mall pentru găzduire”, a spus Ovidiu Pănăzan, sportiv și instructor voluntar la CS Unirea Alba Iulia.
 
La rândul său, directorul CS Unirea Alba Iulia, Corneliu Mureșan a spus: ”Nu în urmă cu mult timp am legitimat încă cinci sportivi la CS Unirea Alba Iulia, sportivi ale căror rezultate bune nu au întârziat să apară. Îi felicit și le mulțumesc pentru că au făcut acest pas de a se alătura clubului fanion al județului și îi asigur de întregul sprijin necesar obținerii performantei”.
[nggallery id=4858]

Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”, revenit după aproape 3 decenii în „alb-negru” Cristian Pustai (58 de ani) este noul antrenor principal al divizionarei terțe CSM Unirea Alba Iulia. Tehnicianul din Mediaș ce are prezențe în Europa League cu […]

Citește mai mult

Sport

FOTO: Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Mada, 

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Măda, cu curse în două zile consecutive! Un weekend de poveste pentru cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia! Reprezentanții clubului din Cetatea Marii Uniri au reușit rezultate excelente în […]

Citește mai mult

Sport

FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria

Dan HENEGAR

Publicat

în

Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria Rezultat excelent repurtat de „leuți”, LPS Sebeș Under 11 terminând pe locul 3 la un puternic turneu internațional de la Salzburg (Austria). Citește și: FOTO: LPS Sebeș, locul […]

Citește mai mult