FOTO: Metalurgistul Cugir – CSM Rm. Vâlcea 1-5 (1-5), într-un meci amical! Duș rece sub Drăgana
Metalurgistul Cugir a suferit un aspru eșec cuCSM Rm. Vâlcea într-un meci amical disputat pe Stadionul „CSO”, partidă încheiată cu scorul de 1-5 (1-5).
Golurile au fost marcate de Cîrstean (21), respectiv Neagoe (5, penalty, 34), Ionescu (15), Staicu (19), I. Marian (45).
*Vraiște în defensivă
Cugirenii au înregistrat a treia înfrângere consecutivă în partidele amicale, CSM Rm. Vâlcea profitând din plin în actul inaugural de problemele acuzate de adversari în defensivă. Oltenii au atacat tăios și au condus cu 3-0, moment în care Cîrstean a redus diferența. Metalurgistul nu și-a revenit din pumni și până la finele primelor 45 de minute s-a clătinat serios. Aflați la alt nivel al pregătirii, vâlcenii au controlat ostilitățile și au profitat din plin de problemele oponenților, afectați de evenimentele petrecute pe banca tehnică. „Normal că sunt îngrijorat. Există şi o bulversare la nivelul echipei în acest moment, inerentă, în plus se simte şi oboseala cantonamentului centralizat. Suntem şi puţini, din acest motiv Itu a evoluat 90 de minute. Trebuie să rezolvăm problemele de lot cât mai rapid, avem nevoie de fundaşi centrali, dar şi în banda stângă„, a punctat Marius Opric.
*Pelici: „Ne rugăm pentru sănătatea lui Coro”
Alexandru Pelici a ținut să transmită un mesaj pentru Cristian Coroian. „Coro este prietenul meu, mai mult decât colegul de la licența Pro. Regretăm ce s-a întâmplat și ne rugăm lui Dumnezeu să își revină”. Pe aceeași lungime de undă s-a situat și căpitanul gazdelor Lucian Itu, secundul tehnicianului bistrițean. „Este incredibil ce s-a întâmplat. Îmi pare rău de această dramă și abia aștept să pot vorbi iarăși cu el”
Miercuri, în Zăvoi, divizionara secundă a câştigat, cu 4-1 (1-0), iar acum s-a impus într-un mod mai categoric.
La primul joc sub Drăgana, din noul său mandat, Marius Opric i-a utilizat pe Tiut (și-a rezolvat actele cu FC Botoșani) – Bold, Negru, Șt. Radu, Șuteu, L. Moldovan, Piko, Itu, M. Neagu, I. Radu, Cîrstean, iar după pauză au mai intrat Dragotă, Itu, Ghergar, Tăban, Iovănescu, Necșulescu, Jurj (Simeria), Huțanu (CSMS Iași); absenți: G. Goronea, Lăncrănjan, Chelaru, Afrapt, Ispas (s-a renunțat la Stoian)
CSM Rm. Vâlcea a utilizat distribuția: Fildan – Pîrvulescu, Stoica, Bratu – Oct. Vasile, Iordache, Neagoe, Ionescu – Georgescu, Firțulescu – Staicu; iar după pauză D. Geantă – Deaconescu, Dumitrașcu, Cucui, Neagoe, Piscanu, I. Marian, Marin, B. Geantă, Voinea.
Este ultima repetiţie înaintea debutului oficial din Cupa României, de miercuri, în deplasare cu Sănătatea Cluj.
[nggallery id=817]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)