Metalurgistul Cugir a suferit un aspru eșec cuCSM Rm. Vâlcea într-un meci amical disputat pe Stadionul „CSO”, partidă încheiată cu scorul de 1-5 (1-5).Metalurgistul Cugir - CSM Rm Valcea 27

Golurile au fost marcate de Cîrstean (21), respectiv Neagoe (5, penalty, 34), Ionescu (15), Staicu (19), I. Marian (45).

*Vraiște în defensivă

Cugirenii au înregistrat a treia înfrângere consecutivă în partidele amicale, CSM Rm. Vâlcea profitând din plin în actul inaugural de problemele acuzate de adversari în defensivă. Oltenii au atacat tăios și au condus cu 3-0, moment în care Cîrstean a redus diferența. Metalurgistul nu și-a revenit din pumni și până la finele primelor 45 de minute s-a clătinat serios. Aflați la alt nivel al pregătirii, vâlcenii au controlat ostilitățile și au profitat din plin de problemele oponenților, afectați de evenimentele petrecute pe banca tehnică. „Normal că sunt îngrijorat. Există şi o bulversare la nivelul echipei în acest moment, inerentă, în plus se simte şi oboseala cantonamentului centralizat. Suntem şi puţini, din acest motiv Itu a evoluat 90 de minute. Trebuie să rezolvăm problemele de lot cât mai rapid, avem nevoie de fundaşi centrali, dar şi în banda stângă„, a punctat Marius Opric.

*Pelici: „Ne rugăm pentru sănătatea lui Coro”

Alexandru Pelici a ținut să transmită un mesaj pentru Cristian Coroian. „Coro este prietenul meu, mai mult decât colegul de la licența Pro. Regretăm ce s-a întâmplat și ne rugăm lui Dumnezeu să își revină”. Pe aceeași lungime de undă s-a situat și căpitanul gazdelor Lucian Itu, secundul tehnicianului bistrițean. „Este incredibil ce s-a întâmplat. Îmi pare rău de această dramă și abia aștept să pot vorbi iarăși cu el”

Miercuri, în Zăvoi, divizionara secundă a câştigat, cu 4-1 (1-0), iar acum s-a impus într-un mod mai categoric.

La primul joc sub Drăgana, din noul său mandat, Marius Opric i-a utilizat pe Tiut (și-a rezolvat actele cu FC Botoșani) – Bold, Negru, Șt. Radu, Șuteu, L. Moldovan, Piko, Itu, M. Neagu, I. Radu, Cîrstean, iar după pauză au mai intrat Dragotă, Itu, Ghergar, Tăban, Iovănescu, Necșulescu, Jurj (Simeria), Huțanu (CSMS Iași); absenți: G. Goronea, Lăncrănjan, Chelaru, Afrapt, Ispas (s-a renunțat la Stoian)

CSM Rm. Vâlcea a utilizat distribuția: Fildan – Pîrvulescu, Stoica, Bratu – Oct. Vasile, Iordache, Neagoe, Ionescu – Georgescu, Firțulescu – Staicu; iar după pauză D. Geantă – Deaconescu, Dumitrașcu, Cucui, Neagoe, Piscanu, I. Marian, Marin, B. Geantă, Voinea.

Este ultima repetiţie înaintea debutului oficial din Cupa României, de miercuri, în deplasare cu Sănătatea Cluj.

[nggallery id=817]

Înotătorii LPS Alba Iulia la Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori: Andrea Zsebe – 3 medalii de argint, ștafetele combinate – două medalii de bronz La Campionatul Național de seniori, tineret și juniori, înotătorii de la LPS Alba Iulia au reușit rezultate de apreciat, fiind adjudecate 5 medalii, toate în probele juniorilor II. Astfel, […]