FOTO, LIVE-TEXT: Național Sebiș – Metalurgistul Cugir 2-1 (0-0) | Aiudeanul S. Szekely a stricat invincibilitatea grupării de sub Drăgana! Făgărășanu a ratat un penalty!

Metalurgistul Cugir a pierdut, la Sebiș, scor 1-2 (0-0), în partida cu Național, meci contând pentru etapa a 10-a a Seriei a 4-a. Gruparea de sub Drăgana și-a pierdut invincibilitatea din această ediție și a ratat o victorie importantă, în condițiile în care a irosit un penalty, în minutul 41, când șutul lui Făgărășanu a fost apărat de portarul Gakos și a mai avut o bară prin Vaștag (54).

O confruntare dominată în prima parte de vizitatori în Arad, însă în cele din urmă scorul a fost decis de dubla aiudeanului Szabolcs Szekely, atacant ce a punctat în minutele 68 (scăpat singur, fază acuzată de ofsaid) și 71 (cap din apropiere, la centrarea lui Susan), profitând de greșelile lui I. Tătaru și N. Bănică. Ecartul a fost redus de nou-intratul B. Lemac (80), la prima reușită pentru gruparea cugireană, o echipă ce a pierdut nemeritat, în condițiile în care a ratat marile ocazii ale actului întâi, dar s-a clătinat la mijlocul actului secund, momente decizive în economia întâlnirii.

“Roș-albaștrii” nu au putut profita de eșecul Dumbrăviței și în acest moment au ajuns la șase puncte de lider și au părăsit treapta a treia a podiumului. Momentul cheie al confruntării s-a dovedit acea ratare din punctul cu var, iar reprezentanta județului Alba se întoarce cu mâna goală din Arad, suferind întâiul insucces stagional. În runda viitoare, Metalurgistul Cugir va avea, pe propriul teren, un derby “de Alba”, cu CS Ocna Mureș, vineri, 2 noiembrie, de la ora 14.00.

*Călin Moldovan: „Este frustrant! Ne-am bătut singuri”

Problema este nu că am pierdut, pentru că, odată și odată trebuia să vină și o asemenea zi, întrucât nu suntem o echipă invincibilă. Este frustrant că am fost învinși de  o echipă net inferioară, care nu ne-a pus nicio problemă până la deschiderea scorului. Am avut ocazii la 0-0, inclusiv un penalty ratat, dar e frustrant să pierzi de maniera aceasta. Ne-am bătut singur, am luat două goluri din greșeli flagrante, luăm goluri din situații în care adversarii nu au niciun merit. Nu ai cum să te bați la un obiectiv înalt, dacă ne clătinăm în defensivă. E mult să primești 15 goluri în 9 etape, la pretențiile care le avem„, a declarat Călin Moldovan.

*1-0. MIN. 68: aiudeanul S. Szekely, scăpat singur l-a lobat pe N. Bănică, de la marginea careului, vizitatorii acuzând ofsaid

*2-0, MIN. 70: S: SZEKELY a realizat dubla, cap din 8 metri, la centrarea lui Susan, din lovitură liberă, N. Bănică ieșind târziu

*2-1. MIN. 80: B. LEMAC reduce diferența după o combinație cu Făgărășanu, marcând primul său gol pentru Cugir.

*În minutul 42, Gakos a apărat un penalty, șut slab în dreapta Făgărășanu, după un henț făcut în careu de Dumitrache, la centrarea lui Șaucă

După pauză, N. Bănică a intervenit excelent la șutul lui Enciu (48), respingând balonul în corner. O nouă ocazie a gazdelor, Ankomah (51) – se întoarce în careul advers, targe, dar N. Bănică a respins în lateral. În minutul 54, bară a Cugirului, Vaștag, din lovitură liberă de la 30 de metri

Mai multe detalii despre meci, în link-ul de mai jos:

Livetext, ora 15: Național Sebiș – Metalurgistul Cugir și Șoimii Lipova – Millenium Giarmata

În minutul 19, Făgărășanu, șut din 8 metri, alături, la pasa lui M. Neagu, semnează prima ocazie a jocului, unul foarte echilibrat. În minutul 24, I. Tătaru a reluat cu capul pe lângă, la un corner executat de Șaucă. Tot Făgărășanu (31) a tras, din 16 metri, la colțul scurt, balonul trecând alături

Min. 1: A început meciul de la Sebiș, gazdele joacă în albastru, oaspeții în azur

Min. 8: Sebișenii au început mai bine, au și inițiat câteva atacuri, dar două decizii discutabile ale „centralului”, la un presupus fault al lui Ankomah și un henț al lui Szekely, ambii aflându-se în careu, în poziții bune

Min. 17: Partida e extrem de echilibrată la Sebiș, fără nicio ocazie clară de poartă până acum

Min. 19: Neagu a pasat excelent, dar Făgărșanu s-a grăbit și a finalizat pe lângă poartă din poziție excelentă

Min. 24: Șăucă execută un corner de pe dreapta, Tătaru reia cu capul peste transversală la colțul lung

Min. 27: Pîslaru a intervenit decisiv în 6 metri în fața lui Făgărășanu, acordând corner. Lovtura de colț a rămas fără rezultat

Min. 30:  Cartonaș galben pentru Ruță pentru o intrare întârziată la Dohotariu

Min. 35:  Cartonaș galben pentru Enciu după un duel cu Tătaru, ambii jucători au primit îngrijiri medicale

Min. 38: Făgărășanu a tras de la 15 metri ușor lateral dreapta, mingea s-a dus foarte puțin pe lângă colțul scurt

Min. 42: Penalty pentru Cugir! Șăucă a centrat de pe dreapta, mingea a atins brațul lui Dumitrache în careu și „centralul” arată punctul cu var. Făgărașanu trage telefonat la 1 metru în stânga lui Gakos, care respinge cu piciorul, apoi se dictează fault în atac în favoarea lui Goșa. Protestele managerului sebișenilor, Călin Cojocaru, sunt greu de potolit de „centralul” Vădana

Min. 45+1: E pauză la Sebiș, scorul e în continuare alb

Min. 46: S-a reluat meciul de la Sebiș, fără schimbări în cele două echipe

Min. 48: Enciu trage bine din careu, dar Bănică își salvează echipa respingând în corner

Min. 49: După lovitura de colț, mingea ajunge cu ceva noroc la Ankomah, care reia cu dreptul din 8 metri, dar e contrat de un adversar. Arbitrul nu acordă – însă – cornerul cuvenit

Min. 52: Ankomah se întoarce cu Itu în spate, trage cu stângul de la 7 metri lateral stânga, Bănică resping de la colțul scurt

Min. 53: Vaștag execută cu pământul o lovitură liberă de la 28 de metri, mingea lovește bara din dreapta lui Gakos și iese în aut de poartă

Min. 65: Joc pe contre la Sebiș, cu destule baloane lungi, ce se doresc a fi decisive, dar greșite în cele din urmă

Min. 68: GOL Sebiș! Ruță îl angajează perfect pe Szekely la limita offsideului, fostul utist scapă din marcaj și-ș lobează elegant, cu stângul, pe Bănică ieșit la intercepție la marginea careului său

Min. 71: GOL Sebiș!  Susan centrează dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri ușor lateral stânga și Szekely reia cu capul în plasă, Bănică a ieșit din nou târziu dintre buturi

Min. 72 Dublă schimbare la Cugir: Cercel și Lemac intră în locurile lui Dicu și Tătaru

Min. 75: Schimbare la Sebiș: Petculescu intră în locul lui EnciuMin. 78:  Schimbare la Cugir: Intră Tudor în locul lui Neagu

Min. 80: GOL Cugir! Făgărășanu îi pasează lui Lemac în careu, acesta trimite în cros de la 13 metri  lateral stânga la colțul lung

Min. 82: Șăucă vede cartonașul galben

Min. 83: Schimbare la Sebiș: Mărgărit intră în locul lui Susan

Min. 88: Galben pentru Dohotariu

Min. 89: Schimbare la Cugir: Intră Radu în locul lui Necșulescu

Național: Gakos – Goşa, Pîslaru, Dumitrache, Ruţă – Susan, Pintea, Ankomah, Cl. Vereș – Szekely, Enciu.

Metalurgistul:  N. Bănică – Dohotariu, I. Tătaru (72, B. Lemac), Itu, M. Neagu (77, L. Tudor) – Șaucă, Vaștag, Dican, Dicu (72, Cercel) – Necșulescu(89, Șt. Radu)  – Făgărășanu; rezerve Crivăț – Șuteu, Copiluși. Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu.

Arbitri S. Vădana – G. Suciu (ambii Cluj-Napoca), B. Albu (Tg. Mureș) *Observatori; V. Balaj (Drobeta Tr. Severin), D. Micșa (Timișoara)

[nggallery id=6323]

Volei Alba Blaj, în semifinalele Diviziei A1

Calificare în semifinalele Diviziei A1 pentru Volei Alba Blaj Volei Alba Blaj a câștigat seria cu Dinamo București în minimum de seturi și s-a calificat în semifinalele Diviziei A1 la volei feminin. După 3-1, la Blaj, campioana în exercițiu s-a impus cu 3-0 (28-26, 25-21, 25-21) în disputa din Capitală cu Dinamo. În primul parțial, […]