FOTO, LIVE-SCOR, Viitorul Spicul Daia Română – Şurianu Sebeş 0-6 (0-3) în finala Cupei României | Set și event pentru Șurianu Sebeș! Trupa din „Arini” mai are un hop, barajul de promovare

Șurianu Sebeș a făcut eventul pe plan județean, după ce a câștigat categoric pe Arena CSO din Cugir, finala Cupei României, scor 6-0 (3-0), cu Viitorul Spicul Daia Română, un set de tenis, într-un meci fără istoric.

Trupa lui Doru Oancea a fost „vioara întâi” a jocului de sub Drăgana, pe care l-a dominat copios, impunându-se fără emoții grație golurilor marcate de R. Trif (16), tripla golgheterului Val. Drăgan (24, 47, 80) și P. Muntean (30), Cotoară (86).

Șurianu a repurtat cea mai clară victorie într-o finală de cupă din ultimul deceniu în județ!

Campioana județului Alba a făcut o adevărată demonstrație de forță, conducând încă din minutul 30 cu un net 3-0, dăienii neregăsindu-se deloc în prima repriză.

La fel ca și Performanța Ighiu în 2015, Șurianu a realizat „dubla” în Alba, iar după această victorie clară, după un meci fără istoric, echipa din Sebeș are un moral excelent înaintea marelui hop, barajul de promovare în Liga a 3-a, cu Viitorul Caransebeș, din 17 și 24 iunie, primul joc în deplasare.

*Vali Drăgan, jucătorul finalei

Atacantul aiudean Vali Drăgan a fost desemnat jucătorul finalei, după tripla din ultimul act, vârful Șurianului Sebeș fiind la a al 4-lea trofeu, după cele cuvenite golgheterului Ligii a IV-a, cupa și campionatul în Liga a 4-a

Cu acest joc s-a tras cortina peste fotbalul amator din Alba, pe Arena CSO fiind prevăzute festivitatea de premieră organizată de AJF Alba și jocurile finale ale Campionatului Speranțelor „Dragoș Damian”

*0-6, MIN: 86: COTOARĂ realizează setul, după un șut deviat de la 14 metri

*0-5, MIN: 80: Val. DRĂGAN a marcat din apropiere, reluând în plasă după un șut în bară trimis de Ad. Lăcătuș

*min. 71: dublă ocazie a Șurianului, Ad. Cibu a apărat în două rânduri la șuturile lui Lăcătuș și Trif

*Viitorul Spicul a avut două opoprtunități, prin V. Bișboacă (52) și H. Ciucă (67)

*0-4, MIN. 47: VAL:. DRĂGAN a majorat scorul, cu un lob de la marginea careului.

La pauză dăienii au făcut două modificări, pentru a încerca să schimbe cursul jocului, însă Șurianu a marcat al 4-lea gol și zarurile au fost aruncate

Primul act a fost unul fără istoric, Șurianu Sebeș dominând în mod copios mitanul inaugural, jucându-se cu ocaziile.

În minutul 43, Șurianu a cerut un penalty la pătrunderea lui P. Muntean, însă s-a lăsat avantaj, o decizie greșită a centralului

*0-3, MIN. 30: P. MUNTEAN finalizează cu capul din 6 metri, la colțul scurt, după centrarea lui Cl. Marcu

*0-2, MIN. 24: șut puternic din 8 metri Val. DRĂGAN, după o lovitură liberă de pe dreapta

*0-1, MIN: 16: R. TRIF a deschsi scorul cu un șut de senzație de la peste 20 de metri, în diagonală

Peste 700 de spectatori în tribune, inclusiv două galerii inimoase.

Șurianu a dominat primul sfert de oră ratând ocazii prin Cl. Marcu, Val. Drăgan sau Ludwig

Echipe de start:

Viitorul Spicul: Ad. Cibu – R. Cibu, Morariu, H. Ciucă, M. Bișboacă (81, S. Cibu), V. Moldovan (46, A. Cibu), Al. Hada, P. Ciucă, Ad. Hăprian (84, Al. Scheau), Fl. Schiau (46, V. Bișboacă), G. Scheau; rezerve  Gh. Schiau,  S. Scheau. Antrenor Paul Ciucă

Șurianu: N. Bănică – Rahovean (66, Ad. Lăcătuș), Cutean, Șt. Radu, R. Trif – Ludwig (70, Cotoară), M. Neagu –  Cl. Marcu (79, Osogo), Bălaș (55, A. Fulea), P. Muntean – Val. Drăgan; rezerve Stănilă – Mirca, Horeiciuc. Antrenor Doru Oancea.

Arbitri: H. Balea (Alba Iulia), An. Mutu (Alba Iulia), R. Mulea (Aiud); rezervă R. Scrob (Alba Iulia) Observator Al. Rojneai (Alba Iulia).