Curier Județean

FOTO | ,,Împreună pentru o vacanță în siguranță!” – Peste 300 de copii și adolescenți din taberele de la Tăuți și Ighiu și din cadrul Caselor de Tip Familial din Abrud și Stremț au luat parte la activități informativ-preventive privind riscurile asociate consumului de droguri și comportamentul delincvent 

Ioana Oprean

Publicat

în

ALBA FEST 2026

,,Împreună pentru o vacanță în siguranță!” – Peste 300 de copii și adolescenți din taberele de la Tăuți și Ighiu și din cadrul Caselor de Tip Familial din Abrud și Stremț au luat parte la activități informativ-preventive privind riscurile asociate consumului de droguri și comportamentul delincvent

Polițiștii Biroului de Siguranță Școlară, alături de specialiști ai Centrului Regional de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Alba Iulia, continuă implementarea Campaniei naționale de informare cu privire la evenimentele negative în care pot fi implicați elevii pe perioada vacanței de vară și de conștientizare a rolului pe care grupul de prieteni îl poate avea în determinarea implicării în astfel de situații – ,,Împreună pentru o vacanță în siguranță!”.

Citește și: FOTO: Peste 1.800 de copii și adolescenți din taberele din Alba informați despre efectele și riscurile consumului de alcool și droguri

În perioada 29 iulie – 1 august 2024, polițiștii au desfășurat activități informativ-preventive, la care au luat parte peste 300 de copii și adolescenți, aflați în taberele de agrement din Ighiu și Tăuți. De asemenea, la aceste activități au participat și copiii din cadrul Caselor de Tip Familial, din Abrud, Casei de Tip Familial ,,Sfântul Ghelasie”, din localitatea Stremț.

Cu acest prilej, au fost abordate aspecte legate de riscurile asociate consumului de droguri, dar și teme care vizează răspunderea penală a minorilor și consecințele pe care le poate avea un comportament delincvent asupra dezvoltării personale, emoționale și sociale.

În vederea dezvoltării deprinderilor de interacțiune socială, înțelegerii noțiunii de prietenie și stabilirii unor criterii valorice în momentul în care tinerii leagă o prietenie, polițiștii le-au propus adolescenților să participe la un joc ghidat, care a presupus identificarea unui obiect așezat într-un loc vizibil, cu ajutorul îndrumărilor primite.

La final, au fost purtate discuții despre modul în care prietenii pot influența parcursul unui tânăr și pot juca un rol semnificativ în stabilirea valorilor, intereselor și obiectivelor pe termen lung.

Activitățile informativ – preventive vor continua pe toată durata sezonului estival.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

14 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Bogdan Ilea

Publicat

în

Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 14 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul […]

Citește mai mult

Curier Județean

ASTĂZI | Un tronson de pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, închis circulației autovehiculelor pentru Alba Fest 2026

Bogdan Ilea

Publicat

în

Un tronson de pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, închis circulației autovehiculelor pentru Alba Fest 2026 Un tronson de pe Bulevardul 1 Decembrie 1918 este închis circulației autovehiculelor, duminică, 14 iunie 2026, pentru desfășurarea AlbFest 2026 în condiții cât mai optime.  Este vorba despre tronsonul cuprins între intersecția cu Strada Vasile Goldiș și intersecția cu Strada […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba Iulia, implicat într-un autoaccident în județul Sibiu: A pierdut controlul și a ieșit în afara părții carosabile. A fost transportat de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba Iulia, implicat într-un autoaccident în județul Sibiu: A pierdut controlul și a ieșit în afara părții carosabile. A fost transportat de urgență la spital Un bărbat de 53 de ani din Alba Iulia a fost transportat de urgență la spital după un autoaccident de circulație produs pe DN 14, km 59 + […]

Citește mai mult