Acum, la această oră, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia se desfăşoară evenimentul sportiv al anului, finala Cupei României la baschet feminin, dintre CSU Alba Iulia şi campioana CSM Târgovişte.

*Rezultat final 74-62 (20-17, 14-13, 21-23, 19-9), CSM Târgovişte şi-a adjudecat trofeul, iar CSM Alba Iulia a rămas cu medaliile de argint

*S-a ajuns la 70-60 şi zarurile sunt aruncate, CSM a câştigat Cupa!

*Alba nu se predă şi oferă o replică realmente extraordinară unei forţe incredibile, ce are jucătoare fabuloase precum Gabriela Mărginean – 21 de puncte şi Jillian Robbins – 12 puncte şi 1o recuperări, pâna acum.

*”Pentru noi sunteţi campioni”, este sloganul sălii, când Vukoje ratează două libere, la scorul de 58-66

*”Cu arbitri, bateţi cu arbitri”, scandează fanii albaiulieni, ce au intrat în conflict cu forţele de ordine, ce au încercat să-i tempereze

*Campioana arată maturitate şi s-a distanţat, poate decisiv, 64-55, când mai sunt 6 minute

*Reprezentanta României în cea mai importantă întrecere continentală, Euroliga, CSM Târgovişte, deţinătoarea cupei şi a titlului, considerată favorită a semifinalei, specialista cupei, cu 7 trofee, conduce acum cu 57-53, mai sunt 8 minute şi 40 de secunde de joc!

*Sfertul al treilea continuă să menţină suspansul, fiind adjudecat de trupa lui Popov CSM-ul conduce cu 55-53 (20-17, 14-13, 21-23)!

*Şi totuşi toată lumea speră încă la o mare performanţă, Alba nu renunţă şi se ajunge la 53-51!

*Din păcate, dâmboviţencele au înscris 7 puncte consecutive şi s-au distanţat, 51-44

*Egalitate la 44, iar sala este în delir, „Gruppo Arnsberg” fiind realmente al 6-lea jucător

*Mai sunt 5 minute şi 34 de secunde din al treilea sfert, iar CSM-ul conduce cu 44-42, după ce a fost iarăşi egal (42-42)

*Becca Tobin a izbutit să aducă iar egalitatea, 36-36 (după ce a înscris 3 puncte, coş şi liberă)

*La pauza mare, CSM Târgovişte are un avantaj uşor, 34-30 (20-17, 14-13, 21-23)

*Galeria Gruppo Arnsberg continuă recitalul de zile mari, făcând spectacol în sală

*30-30, se joaca la nivel maxim!!!

*Campioana a preluat iarăşi conducerea, 30-26, când mai sunt 3 minute şi 38 de secunde până la pauza mare

*S-a restabilit egalitatea, la mijlocul sfertului secund, 26-26 gazdele marcând prin Amanda Thompson, aflată în mare formă

*După primul sfert, Târgovişte conduce cu 20-17, însă trupa lui Popov ţine aproape

*Peste 600 de spectatori au luat cu asalt locaţia, în aşteptarea unei mari surprize!

*În campionat, în 27 februarie, partida CSU Alba Iulia – CSM Târgovişte s-a încheiat cu scorul 66-77

*În finala mică a Cupei României la baschet feminin, competiţie ce are loc la Alba Iulia, ICIM Arad a învins Sepsi Sf. Gheorghe scor 68-53 (17-17, 27-11, 13-14, 11-11) şi a urcat astfel pe podium, cucerind medalia de bronz.