Unirea Alba Iulia - LPS Oradea 3În ultima partidă din play off-ul juniorilor A, astăzi, pe „Cetate”, Unirea Alba Iulia – LPS Oradea 1-1 (0-0). Scorul a fost deschis de Rodean (56), iar oaspeţii au egalat.Felicit băieţii pentru munca depusă, sunt convins că puteam mai mult, dar ne-am mulţumit doar cu accederea în acest play off. Marele of rămâne echipa de seniori. Aşteptăm să se înfiinţeze la vară, pentru a nu se pierde iar o generaţie talentată”, a declarat antrenorul Mihai Dăscălescu.

Pentru FC Unirea au evoluat următorii: Clipici – Stoica, Costantea, N. Rus, Matei – Ioani, Iancu – Rodean, Schiau, Lăsconi – Culda (mai intrând Herdea, Fulea, Iacşa, Goguţa, Rahovean)

*Matei, Culda şi Lăsconi doriţi la „U” Cluj

Unirea Alba Iulia nu a reuşit decât două remize în această fază a întrecerii juvenile, iar din actala garnitură, 10 jucători îşi încheie junioratul, Clipici, Stoica, Costantea, N. Rus, Matei, Ioani, Schiau, Lăsconi, Tamaş şi Maxim. Dintre aceştia, trei sunt doriţi, din vară, de Universitatea Cluj, primordial fiind Matei, „şepcile roşii” putându-i înregimenta fără probleme profitând de situaţia juridică a Unirii, club aflat în insolvenţă. Etapa viitoare (duminică 11 mai): LPS Sebeş – Gaz Metan Mediaş (juniori A), Forex Braşov – Unirea, LPS Sebeş –  Gloria Bistriţa (juniori B).

Metalurgistul Cugir – Industria Galda 2-2 (0-1), în derby „de Alba” | „Lanterna roșie”, remiză dar și retrogradare matematică

Metalurgistul Cugir remizează în derby „de Alba” cu Industria Galda de Jos, scor 2-2 (0-1), după o confruntare spectaculoasă în care vizitatorii au condus la pauză, „roș-albaștrii” au întors scorul, dar Frențiu, în prelungiri (90+2) a restabilit egalitatea. O remiză venită după 6 înfrângeri la rând pentru ultima clasată, una cu gust amar, întrucât la […]